A spanyol VOX-vezér állt a Patrióták Európáért pártcsalád élére
Santiago Abascalt, a spanyol szélsőjobboldali VOX párt vezetőjét választották meg a Patrióták Európáért pártcsalád elnökének.
A spanyol politikust a tömörülés szombati közgyűlésen választották meg Párizsban. A tisztségre nem volt más jelölt. A szövetség közgyűlésén a fideszes Gál Kingát alelnökké választották – írja az Euronews.
A spanyol VOX hat európai parlamenti képviselője júliusban kilépett az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakciójából, hogy csatlakozzon a Patrióták Európáért párthoz. Abascal szerint a döntés azt a lehetőséget ragadta meg, hogy eséllyel küzdjenek a jobbközép, a szocialista és szélsőbaloldali erők koalíciója ellen.
A pártcsaládot Orbán Viktor magyar miniszterelnök hozta létre, miután a júniusi uniós parlamenti választásokon több szélsőjobboldali párt is sikerrel szerepelt. Néhányan közülük októberben Brüsszelben találkoztak először az európai vezetők csúcstalálkozója előtt.
Gerolf Annemans belga EP-képviselő (a csoport elnöke) az Euronewsnak elmondta, hogy a találkozó fő témája a migráció volt, valamint az, hogy az Európai Uniónak hogyan kellene kezelnie a nehézségekkel küzdő tagállamokat.
Orbán és Abascal mellett Jordan Bardella és Marine Le Pen a francia Nemzeti Összefogásból, valamint Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes és Geert Wilders, a holland Szabadságpárt elnöke számítanak a csoport fő alakjainak.
A tömörülés további résztvevői az Elégedetlen Polgárok Akciója a Cseh Köztársaságból, a Chega Portugáliából, a Vlaams Belang Belgiumból, a Néppárt Dániából, az Értelem Hangja Görögországból és az 'Első' Lettországból.
A tömörülés parlamenti pozícióit erősen megterheli, hogy az európai centrumpártok kiszorították képviselőiket az unió döntéshozó és más fontos testületeiből, így elnökük és alelnökük sem lehet a különféle bizottságokban. A blokád alá helyezett pártok azzal tiltakoztak, hogy az általuk képviselt 35-40 millió európai polgár a bojkott miatt nem jut kellő képviselethez a döntések meghozatalában.
Kicsoda Abascal?
A VOX párt elnöke a kortárs spanyol politika egyik legbefolyásosabb személyiségévé vált, aki a szélsőjobboldal és a nemzetvédelem határozott vonalát képviseli.
Abascal 1976-ban született Bilbaóban, egyetemi tanulmányait a Deustói Egyetemen végezte, ahol 2003-ban szociológusként diplomázott. Magánéletében négy gyermeke van, és második házasságában él Lidia Bedmannal, egy befolyásos közösségi médiaszemélyiséggel, akinek több mint 240 000 követője van az Instagramon.
Abascalnak a konzervatív rétegek mozgósítására való képessége jelentősen átalakította a spanyol politikai porondot az elmúlt évtizedben. Nyomot hagyott az értelmiségi szférában is a 2006-ban alapított Spanyol Nemzet Védelméért Alapítvány (Denaes) és a Disenso Alapítvány révén, amelyeknek elnöke is.
Abascal befolyása a spanyol politikában abban nyilvánul meg, hogy képes mozgósítani követőit és nyilvános vitákat generálni. Bár támogatói bázisa a teljes népességhez képest viszonylag korlátozott, az országos politikai diskurzusra gyakorolt hatása mégis jelentős.
A VOX 2028-ig megújított vezetése nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a párt a spanyol politika fontos szereplőjévé vált, noha továbbra is a Spanyol Néppárt (PP) számít a jobboldali spektrum meghatározó erejének. Ugyanakkor a szocialista Pedro Sánchez miniszterelnök eddig sikerrel osztotta meg a jobboldal különböző erőit, noha hatalma még mindig ingatag.
Abascal pártjának sikerült harmadik politikai erőként pozicionálnia magát a spanyol képviselőházban (33 mandátum), és emellett a regionális kormányzatok némelyikében koalícióra tudott lépni a Néppárttal. Ez megerősítette helyzetet Valenciában, Extremadurában és a Baleári-szigeteken.
Abascal nemzetközi szövetségesi hálózatot épített ki külföldi prominens konzervatív vezetőkkel, többek között Donald Trumppal, Georgia Melonival, Javier Milei argentin elnökkel és Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel.
Politikai nézeteinek centrumában a nemzeti egység védelme, a migráció ellenőrzése és az európai intézmények reformja áll.