A törvénygyár ontja a selejtet

HírKlikk 2025. április 7. 14:30 2025. ápr. 7. 14:30

„Pelikán elvtársnak volt igaza. A NER a Duma bojkottját valóban úgy értelmezi, hogy mindenki fogja be a pofáját” – állapítja meg Magyar György, akit a magyar állampolgárság felfüggesztésének megágyazó törvénymódosítási tervezet ihletett meg. Az ügyvéd rámutat: az alaptörvény tizenötödik módosítására készül a Fidesz, ám erről a parlament még nem is tárgyalt. A NER azonban türelmetlen, és olyan törvényjavaslatokat nyújtanak be – illetve fogadnak el –, amelyek ellentétesek a ma hatályos „alaptákolmány” rendelkezéseivel, és tovább gyártják a selejtet.

„A magyar állampolgárság felfüggesztésével kapcsolatos törvények módosításáról” címen nyújtott be előterjesztést kedd éjszaka Halász János fideszes képviselő. Az indokolás szerint ez a „nemzeti szuverenitás védelmét szolgáló eszköztár megerősítését szolgálja”. A cél, hogy legfeljebb tíz évre felfüggeszthessék a magyar állampolgárságát azoknak, akik más, nem uniós tagállam állampolgárságával is rendelkeznek, és „magyar állampolgárságuk fennállása Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelent”.

Ezzel indul a Magyar Ügyvéd Blog legfrissebb bejegyzése, amely számos anomáliára hívja fel a figyelmet – s nem csupán ennek a tervezetnek az esetében.

Mint írja: Halász taxatív felsorolásban határozza meg, mit is akar a Fidesz. Például azt, hogy az állampolgárság felfüggesztésére okot adhat, ha valaki „a magyar állampolgársággal nem összeegyeztethető módon, idegen hatalom vagy idegen szervezet érdekében tevékenykedik”. Ez azonban – hívja fel a figyelmet MagyarGyörgy – nem egyeztethető össze az Alkotmánybíróság által is megfogalmazott normavilágosság alkotmányos követelményével.

Ha az előterjesztésből megint torzszülött jogszabály lesz, eljutunk a Tanú című klasszikus filmhez – mutat rá a poszt, felidézve, hogy amikor a börtönőr megkérdi Pelikánt, hogy „Mi a Duma bojkottja?” (a Duma az egykori Oroszország választott képviseleti szerve volt), akkor  Pelikán elvtárs azt mondta, az, hogy  „mindenki fogja be a pofáját”

 „Senkit nem lehet születéssel keletkezett vagy jogszerűen szerzett magyar állampolgárságától megfosztani” – idézi a poszt a hatályos alaptörvényt, majd emlékeztet arra, hogy a határon túli magyarok általában jogszerűen jutottak állampolgársághoz – hiszen szükség volt a szavazatukra. Amúgy ugyanez vonatkozik az ismeretlen számú külföldön született, de magyar felmenőkkel rendelkező emberekre is – mutat rá Magyar. Azt persze tudjuk, hogy Soros György is magyar állampolgár – most majd jól „felfüggesztjük”?

Az „alaptákolmány” tizenötödik módosítása tenné lehetővé az efféle intézkedést. Ez – idézi az írás: a „más állam állampolgárságával is rendelkező magyar állampolgár állampolgársága – a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező államok állampolgára kivételével – sarkalatos törvényben meghatározottak szerint határozott időre felfüggeszthető”. A javaslat tárgysorozatba vételének határideje április 12., amivel kapcsolatban Magyar megjegyzi: nem is érti, miért húzza az időt a Fidesz, hiszen a tervezetet március 11-én nyújtották be, s a 135 „bátor” képviselőn két nap alatt átmehetne az egész előterjesztés.

Hasonlóan jogtiprónak nevezi Magyar György a gyülekezési jog korlátozását. Mint felidézi: már hatályba is lépett az a változás, amely szerint tilos a gyermekvédelmi törvényt sértő felvonulást megtartani. Ám ismét beleütközünk a normavilágosság követelményébe – állapítja meg, rámutatva: vajon a szexuális felvilágosítás, a NER által kötelezően előírt családmodellről másként gondolkodók véleményének nyilvános – és nem öncélú, nem a homoszexualitást népszerűsítő – megjelenítése is tilos? Az ilyen „eltévelyedés” akkor is létezik, ha el akarják rejteni.

Ez a korlátozás ugyancsak az alaptörvény módosításán alapulhatna, amely szerint „Minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz. Ez a jog – az élethez való jog kivételével – minden más alapvető jogot megelőz” – olvasható az idézet. Magyar megállapítása: a jogalkotó megint slendrián volt, mert az alaptörvény szerint a „szülőknek joguk van megválasztani a gyermeküknek adandó nevelést”. Nem akarunk ötleteket adni, de ezt a passzust is felül kellene vizsgálni, különben oda lehet a keresztény kultúrán alapuló értékrend szerinti nevelés – jegyzi meg végül ironikusan az ügyvéd a Magyar Ügyvéd Blog legfrissebb bejegyzésében.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. május 20-i adása itt nézhető meg: