Állami oltóhelyek épülnek Szombathelyen, a kész önkormányzatiak nem működhetnek

Millei Ilona 2021. március 25. 13:35 2021. márc. 25. 13:35

Mint arról korábban beszámoltunk, Nemény András, Szombathely MSZP-s polgármestere a biztonságos oltások érdekében – a háziorvosok kérésére – a kormányhivatallal közösen megállapodott a városban kialakított három új oltóhely létrehozásáról. Nagyságrendileg bruttó 4 millió forintból a Képtárban, a Savaria moziban és a volt Éva-malomban egy-egy el is készült, de engedély híján, azóta sem működhetnek, üresen állnak. Most viszont új állami oltópontot hoznak létre a városban pár száz méterre az egyik már kész önkormányzati oltóponttól, és épül egy másik is. Az Országos Kórházi Főigazgatóság szerint az új helyszínen nem oltópontot hoznak létre, csupán a kórház központi telephelyéről helyeznek ki oltóhelyet. Nemény András nem kapott még választ arra, miért nem működhetnek az önkormányzati oltóhelyek. Szerinte ez az egész cinikus.

– Tud róla, hogy új, állami oltóhelyet hoznak létre Szombathelyen?

– Nem vagyok képben, mert ebből kihagytak minket. Annyit mondanak, hogy állami oltóhely készül, kiadtak egy közleményt, de azt velünk nem osztották meg.

– Én annyit olvastam róla, hogy az Országos Kórházi Főigazgatóság szerint az új helyszínen nem oltópontot hoznak létre, csupán a kórház központi telephelyéről helyeznek ki oltóhelyet. Ön tudja, mi a különbség az oltópont és az oltóhely között?

– Az én definícióm szerint az oltóhely az, ahol oltópontok vannak. Mi például három oltóhelyet akartunk létrehozni, és abban lett volna öt-öt oltópont, összesen tizennégy. Tehát egy oltóhelyen nekünk öt oltópontunk lett volna. Szerintem az oltóhely az maga a helyszín, az épület, és az oltópontok pedig azon belül kialakíthatók.

– Arra kapott már választ, hogy miért nem fogadták el azokat az oltóhelyeket, amelyeket a város létrehozott?

– Nem. Azóta sem.

– Mi lesz az önkormányzat által létrehozott oltóhelyek sorsa?

– Még nem tudjuk. Idővel kiderül. De most az alapellátást is magukhoz vonták egy kormányrendelettel, a kórház alá rendelték a háziorvosokat, és a kórházvezető rendeli ki őket bárhová is. Ha egy oltóhelynek van engedélye, az még kevés, mert az is kell, hogy a háziorvosokat oda engedjék menni, odaküldjék őket. Ilyen szempontból másabb, és rosszabb lett a helyzet. Nem azért, mert egy kórházból vezényelnek, mert azt lehet. Az oltóhelyek szempontjából lett rosszabb, mert már az sem elég, hogy megvan a helyszín, oda is kell, hogy vezényeljék az orvost a kórházvezetők.

– Azt tudja, hogyan állnak az oltással Szombathelyen?

– Nem. Én csak azt tudom, amit épp a háziorvosokkal beszélek, de a hivatalos számokat nem ismerem. Nem tudom, hány embert oltottak be a kórházi oltópontokon. De a háziorvosok se tudják tervezni az oltásokat, mert általában előtte való nap kapják meg, hogy másnap mit kell tenni. Az biztos, hogy az a 86 önkormányzati munkatárs, akit odaküldtünk a kórházba telefonosnak, dolgozik. Mi nem csak az önkormányzati, hanem az állami oltópontokra is szerveztük a segítő embereket.

– A szombathelyiek hogy viselik ezt az egészet?

– Igen sokan felhívtak, nagyon föl vannak háborodva, hogy a három oltóhelyen tizennégy oltóponttal kevesebb lesz, ahová háziorvosok, vagy akár kórházi orvosok is mehetnének oltani. Ehelyett csinálnak új oltóhelyeket, már kettő is készül. Csináltak a MÁV Kórházban egyet, és a másik most épül.

– A három helyett kettőt…

– Amit most hoznak létre, azt egy évek óta nem működő, elég rossz állapotban levő épületből alakítják ki.

– Mit gondol erről az egészről?

– Cinikus.