Állva halnak meg a háziorvosok
Tavaly és tavaly előtt hatvankét háziorvos halt meg szinte munka közben, emiatt ürült meg a praxisuk. Ami még tragikusabb: ebből huszonketten jóval a nyugdíjkorhatár előtt voltak! Mindenképpen drámai csökkenés tapasztalható a betöltetlen háziorvosi praxisok számában. Az ügyeleti reform bevezetése után az addigi évente átlagosan 20-40 megszűnő praxis helyett majdnem 200 praxissal lett kevesebb. „Nagyon sok lehetőség lenne megállítani a folyamatot, de ha megint csak valamilyen adminisztratív módszerrel akarja kozmetikázni a statisztikát a minisztérium, ez alighanem tovább fogja rontani a háziorvosi ellátás színvonalát” – mondta a Hírklikknek dr. Komáromi Zoltán egészségpolitikus, nyugdíjas háziorvos. Az Országos Kórházi Főigazgatóság adatai szerint jelenleg 720, legalább fél éve üresen álló körzet van Magyarországon, míg 2023 januárjában, az új háziorvosi ügyeleti rendszer bevezetése előtti hónapban, még csak 681 betöltetlen háziorvosi praxist jelentettek az országban.
Milyen következményei lehetnek ennek a folyamatnak, ha nem sikerül megállítani?
Mindenkit megrémisztettek azok az adatok, amelyek a minap kerültek nyilvánosságra. 2024-ben egyetlen év alatt minden hetedik háziorvosi praxis betöltetlen lett, nincs a környéken orvos, aki az ott lakókat el tudná látni. Különösen vidéken rossz a helyzet, gyakran a szomszéd településről hetente egy-két órára átjövő kolléga kezeli a betegeket, ami természetesen nem elég se a gondozáshoz, se a betegségek korai felfedezéséhez. Tulajdonképpen tűzoltás folyik. Igazolások kiadása, receptírás, és ez aligha nevezhető minőségi munkának.
Eszerint sokkal nagyobb a baj, ha a számok mögé nézünk?
Valójában igen, mert a háttérben nem csak a praxisok megürüléséről van szó, 225 meg is szűnt. Igaz, ebből 111-et csak „adminisztratíve” szüntettek meg, vagy töltöttek be. Kissé komikus: hat helyen két üres, betöltetlen praxisból csináltak egyet, amivel igazából nem oldották meg az ott élő lakosság gondjait, de jobban „mutatnak” a számok. Érdekes a nyugdíjba vonulások száma is. Az utóbbi időben 199 praxis úgy ürült meg, hogy nyugdíjba ment a kolléga. Ebben is látok a korábbi gyakorlattól eltérő tendenciákat, ugyanis régen a háziorvosok általában 72-73-75 éves korban mentek nyugdíjba, mert el tudták látni a megszokott munkájukat. Most viszont a többlet terhek és az ügyeleti rendszer bevezetése miatt – ami egyébként a háziorvosok nagy részének nem tetszik – kialakult egy olyan trend, hogy amint lehet, 65-66 éves korban nyugdíjba mennek ezek az orvosok. Arra is oda kellene figyelniük az illetékeseknek, hogy hová tűnnek el a 36-40 év közötti háziorvosok…
Külföldre mennek? Pályát módosítanak?
A külföldre menőkről nehéz pontos adatokat szerezni, de a 41-45 év közöttiek közül huszonegyen tűntek el a rendszerből. 50 évesek is ott hagyják a praxisukat, a legfrissebb adatokban tizenhárom 51-55 év közötti orvos szerepel, akik valamikor azért választották a háziorvosi szakmát, mert szerették. Ledolgozták ebben az életük nagy részét, aztán nyugdíj előtt 10 évvel visszamennek az eredeti szakmájukba, elmennek tisztifőorvosnak, vagy valamilyen adminisztratív munkakörökbe. A praxis ott marad üresen, remény sem nagyon van a betöltésére. Ennél sokkal szomorúbb, hogy egyre több háziorvos „állva hal meg”: tavaly és tavaly előtt hatvanketten szinte munka közben haltak meg, emiatt ürült meg a praxisuk. Ami még tragikusabb: ebből huszonketten jóval a nyugdíjkorhatár előtt voltak!
Úgy gondolja, a túlterheltség az oka?
Biztos ennek is szerepe volt. Van olyan háziorvos Békés megyében, aki jelenleg öt praxist visz. Nem lehet sokáig bírni a naponta több tíz kilométer autózást, másrészt iszonyatos szellemi munka a napi 60-80-100 betegnek a problémáját kezelni, intézkedni.
Egészségpolitikusként mit gondol, hogyan lehetne megoldást találni erre a helyzetre?
Az önkormányzatoknak ma már semmiféle eszközük nincs arra, hogy betöltsék ezeket a praxisokat. A jelenlegi körülmények között három megoldást látnék. Az egyiket már évek óta mondjuk, de senki nem figyel rá: a képzést kellene úgy átalakítani, hogy harmad-negyedévben az orvostanhallgatók, amikor az első gyakorlati tapasztalatokat szerzik az elméleti tárgyak letétele után, a gyakorlatot ne a klinikán, hanem a járóbeteg alapellátásban szerezzék meg. Közvetlenül tudnának beteget „látni”, ha beülnek egy-egy háziorvos mellé a rendelésre. Hat-nyolc szem közt naponta akár ötven beteggel is találkoznának, meg tudnák vizsgálni őket. Ott lehetne megtanulni magát a gyógyítást, rájönnének a háziorvosi munka „ízére”, és talán negyed-ötödéves korban erre szakosodnának. Ha nem sikerül, akkor marad a jelenlegi helyzet, ezer végzősből jó, ha 50-60 jelentkezik továbbra is rezidens képzésre.
A másik javaslata?
Magának a családorvosi szakmának a szépségeit kellene visszahozni. Aki ezt választja ne egy adminisztrátor, ne egy „közlekedési rendőr” legyen, aki nem jogosult sem egy pajzsmirigy vizsgálatot, CT-t, egy endokrin- vagy egy bonyolultabb laborvizsgálatot elrendelni. Jelenleg a járóbeteg szakellátáshoz kell küldözgetnie a betegeit, ahol gyakran 2-3-4 hónapos a várakozási idő, mire diagnózishoz jutnak. Így nem lehet gyógyítani! A harmadik lehetőség az anyagiakon múlik. Ha valaki vállalja egy hátrányos helyzetű faluban a háziorvosi praxist, az joggal elvárhatná, hogy minimum kétszer annyit keressen, mint aki egy városi rendelőben, a kórháztól, a mentőállomástól fél kilométerre dolgozik. Ennek már kultúrája van az északi államokban. Finnországban, Svédországban. Aki ott a sarkkörön túl vállal munkát, és aláír egy ötéves szerződést, dupla fizetést kap, segítenek a házastársának munkát találni, a gyereket beiskolázni. Tehát gyakorlatilag az állam meghálálja, ha valaki öt évet az életéből erre áldoz. Csak zárójelben mondom: ami egyébként fantasztikus szakmai iskola, mert öt év után, ha valaki visszajön egy városi praxisba, egészen más szemlélettel fog dolgozni, és sokkal jobban fogja csinálni a dolgát. Ha jól megfizetik a fiatal orvosokat, mindig lesz utánpótlás, aki jelentkezzen egy ilyen „sarkköri” munkára itthon is.
Természetesen a Belügyminisztériumban ezekre a javaslatokra senki nem figyel oda…
Miért tennék? A minisztérium most már többedszer bizonyította, hogy fogalma nincs arról, hogyan működik Magyarországon a háziorvosi ellátás. Most éppen az a legújabb ötletük, hogy a kis praxisokat összevonják a nagyobb praxisokkal, amivel persze csak matematikailag csökkentik a betöltetlen praxisok számát. Ha mindezt a szokásos bürokratikus módon teszik,
és a 30-35 éve ott dolgozó orvost – aki a maga körzetében addig ismerte minden paciensének a betegségét, a rigolyáit, problémáit – megterhelik újabb ezer, ismeretlen beteggel, akkor ez az orvos át fogja gondolni, hogy ugyanannyi pénzért, vállaljon-e kétszer annyi, ráadásul ismeretlen beteget? Ez nagyon meg fogja gyorsítani a 60-65-70 éves orvosok nyugdíjba vonulását, tehát pontosan visszájára fog elsülni, ahelyett, hogy kezelnék a problémát. Volna egy negyedik lehetőség is: a kis praxisok számára előírhatnák a helyettesítés bizonyos szakmai minimumait. A képzett nővérnek nagyobb hatáskört adhatnának a cukorbetegség, a magas vérnyomás, vagy bizonyos szívbetegségek gondozására, a mozgó szakorvosi szolgálatot is kiterjeszthetnék ebbe az irányba. Nagyon sok lehetőség lenne, de ha megint csak valamilyen adminisztratív módszerrel akarja kozmetikázni a statisztikát a minisztérium, ez alighanem tovább fogja rontani a háziorvosi ellátás színvonalát.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. máj. 18.-i adása itt nézhető meg: