Átvágtak egy német-finn adatkábelt: szabotázs történhetett a Balti-tengeren

HírKlikk 2024. november 19. 14:05 2024. nov. 19. 14:05

Egy „külső behatás" elvágta hétfőn a C-Lion1 tenger alatti kábelt, amely 1173 kilométer hosszan fut a Balti-tengeren Finnország és Németország között – közölte a Cinia finn állami vállalat. Helsinkiben és Berlinben szándékosságra gyanakodnak.

A Balti-tengeren megrongálódtak a két új NATO-tag, Finnország és Svédország, valamint szövetségeseik, Németország és Litvánia közötti kommunikációs kábelek. A finn állami tulajdonú Cinia vállalat bejelentette: hibát észleltek a C-Lion1 tenger alatti adatkábelben, megszakítva a kábelen keresztüli kommunikációs kapcsolatokat – írja az Euronews.

A hiba oka egyelőre tisztázatlan, a vizsgálatok folyamatban vannak. A finn külügyminisztérium és a berlini külügyminisztérium kifejezte aggodalmát, akárcsak azt a gyanút, hogy valószínűleg szándékosság történt.

Hétfő este az LRT litván rádióállomás a svéd Telia távközlési vállalatra hivatkozva arról számolt be, hogy már vasárnap megsérült egy Svédország és Litvánia közötti tenger alatti kábel.

A német és a finn külügyminisztérium közös állásfoglalása elég egyértelműen jelzi, melyik országról tételezik fel a szabotázst: „Európa biztonságát nemcsak Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja fenyegeti, hanem a rosszindulatú szereplők hibrid hadviselése is. Az a tény, hogy egy ilyen incidens azonnal felveti a szándékos károkozás gyanúját, sokat elmond korunk változékonyságáról."

A C-Lion1 kábel 1173 kilométer hosszan fut a finn fővárostól, Helsinkitől a németországi Rostockig, részben ugyanazon az útvonalon, mint a két éve megsemmisült Északi Áramlat. A 2016 tavaszán üzembe helyezett vezeték az egyetlen tenger alatti adatkábel, amely közvetlenül Finnországból Közép-Európába vezet.

Egyelőre nem tudni, mennyi ideig tart majd a hiba kijavítása. A finn Yle műsorszolgáltató szerint a tenger alatti kábelek javítása általában öt és 15 nap közötti időt vesz igénybe. A műsorszolgáltató szerint az adatkábel meghibásodása egyelőre nincs érzékelhető hatással az ország internetkapcsolatára.

Forrás: Euronews


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom