Az EU 1,3 milliárd eurót fektet mesterséges intelligenciába, kiberbiztonságba és digitális készségek fejlesztésébe
Az Európai Bizottság elfogadta a Digitális Európa Program (DIGITAL) 2025 és 2027 közötti munkaprogramját. Ennek keretében 1,3 milliárd eurót különítenek el olyan kulcsfontosságú technológiák bevezetésére, amelyek stratégiai jelentőségűek Európa jövője és technológiai szuverenitása szempontjából – közölte pénteken a brüsszeli testület.
Az Európai Unió a 2025-2027-es időszakban kiemelt figyelmet fordít a digitális technológiák fejlesztésére és elterjesztésére. A támogatások egyik fő célja a generatív mesterséges intelligencia – például a ChatGPT-hez hasonló rendszerek – hozzáférhetőségének javítása, különösen az egészségügy és gondozás területén.
Ennek részeként a program ösztönzi a digitálisan létrehozott, interaktív környezeteket az úgynevezett „virtuális világokat", valamint energiahatékony adatmegosztási rendszerek kiépítését. Mindez az AI Factories kezdeményezés keretében valósul meg, amelynek célja, hogy támogassa a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazását az üzleti- és a közszférában.
A mesterséges intelligencia elterjesztését szolgálják továbbá az Európai Digitális Innovációs Központok (EDIH-k), amelyek technológiai tesztelést, szaktudást, tanácsadást és képzést biztosítanak vállalkozások és közintézmények számára.
A támogatások másik kiemelt területe a Destination Earth (DestinE) projekt, amely egy digitális Föld-modell létrehozásán dolgozik. Ez az eszköz segíti a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást és a katasztrófavédelem fejlesztését. A projekt célja a rendszer teljesítményének növelése, valamint a kutatók számára történő szélesebb hozzáférés biztosítása.
A program a kiberreziliencia erősítésére is hangsúlyt fektet: olyan biztonsági megoldásokat támogat, mint az EU Kiberbiztonsági Tartalék, amely kritikus infrastruktúrák – például kórházak és tenger alatti kábelek – védelmét javítja.
További fontos elem a digitális készségek fejlesztése is: az oktatási és képzési intézmények kapacitásának növelésével. Cél, hogy a jövőben képesek legyenek magas szintű digitális tudással rendelkező szakembereket képezni és megtartani.
A következő DIGITAL pályázati felhívások idén áprilisban várhatók.
MTI
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. február 4.-i adása itt nézhető meg: