Az MSZP a minisztériumi dolgozók illetményéhez kötné a pedagógusok bérét
Egy minisztériumi főosztályvezető illetménye akár havi 2 millióra is felugorhat, ha elfogadják a kormány új rendelet-tervezetét. Az MSZP szerint „Ha van gyalázat, akkor ez az!”
„Még a legkevesebbet kereső kormánytanácsosnak is 500 ezerről 750 ezer forintra nőhet a fizetése. Egy főosztályvezető az eddigi 1 millió 500 ezer helyett akár 2 millió forintot is kaphat havonta. Ezek több mint 25 százalékos béremelések. De ha a pedagógusok kerülnek szóba, a kormány azt mondja: a tanárok fizetése csak akkor nőhet, ha majd jönnek az uniós pénzek. Érdekes, hogy a minisztériumi vezető tisztviselők fizetésemelésénél valamiért nincs szükség a brüsszeli forrásokra – csak a tanároknál!” – hívta fel a figyelmet Tóth Bertalan MSZP-s országgyűlési képviselő, frakcióvezető.
Az MSZP az elmúlt hónapokban többször kezdeményezte, hogy a pedagógusbéreket kössék a miniszterelnök, illetve a jegybankelnök fizetéséhez, de ezt a kormány az európai uniós kifizetésekre hivatkozva mindig elhárította. Tóth Bertalan szerint a minisztériumi vezető tisztviselők mostani fizetésemelése világosan jelzi, hogy ez csak egy átlátszó hazugság. „Az MSZP ezért azt mondja, hogy ha a minisztériumi tisztviselők fizetésemelésére van pénz, akkor a gyermekeinket tanító tanárok béremelése is megoldható!” – mondta.
Bejelentette: törvényjavaslatot nyújtottak be a minisztériumi tisztviselők és a pedagógusok fizetésemelésének egységes megvalósításáról, ennek értelmében a pedagógus gyakornokok fizetésének el kell érnie a vezető-kormányfőtanácsosok illetménysávjának a minimumát, vagyis a 600 ezer forintot. A pedagógus I. kategóriában dolgozóknak a minisztériumi osztályvezetők illetménysávjának a minimumát, azaz 700 ezer forintot kell kapniuk. A pedagógus II., illetve mestertanár és kutatótanár kategóriában pedig a főosztályvezetők illetménysávjának a legkisebb összegét, vagyis 800 ezer forintot kell fizetésként adni.
„Úgy gondoljuk, hogy Magyarország jövője a gyerekeink oktatásán, vagyis a tanárok munkáján múlik. Az ország jövőjén pedig nem szabad spórolni” – indokolta Tóth Bertalan az MSZP javaslatát.
Az MSZP országgyűlési képviselői kérdéseikkel megostromolták a minisztereket is, hogy szerintük rendben van-e, hogy más szakmában elmaradt vagy megalázóan alacsony fizetésemelés történt, míg a minisztériumi tisztviselők várhatóan infláció feletti emelést kapnak. Gurmai Zita a járművezetők öt százalékos béremelésével kapcsoltban Lázár Jánoshoz fordult; Komjáthi Imre arról kérdezte Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert, hogy kapnak-e a postai dolgozók tíz százalék feletti béremelést. Szabó Sándor a belügyminisztert kérdezte, hogy az egészségügyben és a szociális szférában dolgozók kapnak-e béremelést; Kunhalmi Ágnes szintén Pintér Sándorhoz fordult a pedagógus-béremelésekkel kapcsolatban. Mindannyian arról érdeklődtek a tárcavezetőknél, hogy kívánnak-e élni a saját minisztériumuknál a 33-66 százalékos béremelés lehetőségével és hogyan rendezik majd azon dolgozók béremelését, akik nem a minisztériumban dolgoznak.
A kormány az utóbbi hónapokban a pedagógusok béremelésénél arra hivatkozott, hogy várják az uniós forrásokat, addig nem emelnek a béreken, amíg ezek meg nem érkeznek. (Olyan hírek is napvilágot láttak, hogy a státusztörvény miatt az uniós forrásokat nem is lehet erre a célra fordítani.) A szintén nagy bérfeszültségben élő ápolók esetében már beígértek a legalább húsz év munkaviszonnyal rendelkezőknek 260 ezer forintnyi béremelést. Viszont az MSZP által élesen kritizált tervezet estében ez a két feltétel nincs meg: a kormánytisztviselők illetményemeléséről sem az uniós pénzekhez, sem húsz év munkaviszonyhoz nem köti az emelést. Sőt, az összeg az ápolóknak megajánlott többszöröse.
„Mi ez a kettős mérce?” – kérdezte Tóth Bertalan. „Hogy lehet az, hogy Orbán Viktor fizetésének megduplázására volt pénz? A miniszterelnök ma már több mint 5,7 milliót kap havonta! Hogy lehet az, hogy Matolcsy György jegybankelnök húsz százalékos fizetésemelésére volt pénz? Az ő havi fizetése így már 6 millió forint! De még a miniszterek bére is csak tavaly 650 ezer forinttal emelkedett! Ezekre valahogy mindig van pénz! Ezzel nem várnak az uniós kifizetésekre!” – mondta a szocialista képviselő a sajtótájékoztatóján.
Tóth Bertalan szerint a kormány és a jegybank elég pocsék munkát végez: „Például elintézték, hogy egész Európában nálunk a legnagyobb az infláció. A boltokban brutális a drágulás, az emberek pénze egyre kevesebbet ér, de a fideszes vezetők nem érzik. Mert ők milliós fizetéseket kapnak” – mondta. Arra is emlékeztetett, hogy a kormány 323 milliárd forintot költött a veszteséges Vodafone megvásárlásra. „Ez a pénz pont elég lett volna a pedagógusok fizetésemelésére. De a Fidesz-kormány azt mondja, hogy nincs pénz és Brüsszelre mutogat! Hát, ha van gyalázat, akkor ez az!” – mondta a frakcióvezető.