Az Orbán-kormány feketelistázná a kritikus civil szervezeteket és médiát
A magyar kormány a bírálóit törvényjavaslattal támadja, amely feketelistázná a kritikus civil szervezeteket és médiát.
A kormányzó Fidesz javaslata lehetővé tenné, hogy a kormány monitorozza, korlátozza és büntesse azokat a szervezeteket, amelyeket úgy tekint, hogy azok veszélyt jelentenek az ország szuverenitására – írta az AP hírügynökség, amelynek a jelentését többek között az Independent brit lap közölte.
Orbán Viktor nacionalista pártja ezzel jelentősen eszkalálja a kritikus média és civil szervezetek elleni, régóta tartó lecsapását.
A javaslat a vitatott Szuverenitásvédelmi Hivatal felhatalmazásait bővíti ki, és lehetővé teszi, hogy azonosítsa azokat a szervezeteket, amelyek olyan módon befolyásolják a nyilvános vitákat, vagy a szavazók hangulatát, hogy az a kormány szerint sérti a magyar érdekeket. Ezeket a szervezeteket listáznák, megfosztanák a legfontosabb támogatásoktól, és súlyos pénzbüntetésekkel sújtanák – írta a hírügynökség, és hosszan ismertette a törvénytervezet további részleteit.
Az intézkedés csupán a legutóbbi lépés Orbán egyre fokozódó erőfeszítéseiben, hogy mind szigorúbb ellenőrzése alá vonja a véleménynyilvánítást és a civil elkötelezettséget.
A parlament várhatóan a következő napokban szavaz a tervezetről, és a Fidesz kétharmados többségével várhatóan el is fogadja.
A cikk ismertette a törvénytervezet hasonló célú előzményeit, és megállapította: a kormány részéről mutatkozó fokozódó jogi és pénzügyi nyomás miatt a civil szervezetek egyre inkább rászorulnak a külföldi támogatásokra.
A kormánypolitika ellenfelei a Szuverenitásvédelmi Hivatalban az orosz „külföldi ügynök törvény” hasonmását látják.
(A nemzetközi sajtó rendkívül széles körben számolt be a törvényjavaslatról, egyelőre zömmel hírszerűen. A szerk.)