Az orbáni modellt tartja követendő példának Trump alelnökjelöltje – JD Vance portréja

HírKlikk 2024. július 27. 14:05 2024. júl. 27. 14:05

Donald Trump az utolsó pillanatig nem árulta el, kit választott maga mellé alelnökjelöltnek. Döntése JD Vance számára is meglepetés volt. Kettejük barátsága messziről indult, de mostanra beért: az ohiói szenátor lesz az, aki leteszi a trumpizmus alapjait – a magyar modell alapján.

„Szerinted elcsalták a 2020-as elnökválasztást?” – A volt nemzetbiztonsági tanácsadó szerint ez volt Donald Trump első kérdése, amelynek alapján alelnököt választott. A második pedig: „Ha azt az utasítást kapnád, amit Mike Pence január 6-án, végrehajtanád?” John Bolton arra emlékeztetett, hogy Trump korábbi alelnöke volt az egyetlen, aki a vezető tisztségviselők közül nem tartott ki főnöke mellett a capitoliumi lázadás idején – márpedig Trumpnak csak a lojalitás számít.

Ez a két kérdés talán nem hangzott el azon a beszélgetésen, amelyet a republikánus elnökjelölt az alelnökségre esélyes három kiválasztottal folytatott. Az viszont tény, hogy Doug Burgum, észak-dakotai kormányzó, Marco Rubio, floridai szenátor és JD Vance ohiói szenátor közül végül ez utóbbi lett a befutó – írja az Euronews.

Ő ugyanis már korábban tényleg nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy vajon Trump 2020-as választási veresége igazságosan dőlt-e el, és Pence-szel ellentétben, megkísérelte volna meghiúsítani a választási végeredmény hitelesítését a kongresszusban január 6-án, amikor Trump hívei megrohamozták a Capitoliumot. Legalábbis ezt jelentette ki, utólag.

Egyszóval JD Vance átment a vizsgán, ráadásul ma már minden lényeges kérdésben – a meglévő intézmények elleni harcban és a globális rendszerek kihívása iránti késztetésében – azonosul Trumppal. „Nem látok különbséget a republikánus elnök- és alelnökjelölt között" – állapította meg a regnáló amerikai elnök. Joe Biden „Trump klónjának” nevezte Vance-t.

Nem kor kérdése

A jogász végzettségű, kitűnő eredménnyel diplomázott, fiatal, ambiciózus kockázati tőke-befektetőből lett ohiói politikust 2021 elején a republikánusok egyik legtitkosabb adományozója, a PayPal dollármilliárdos alapítója, Peter Thiel kísérte be Trump Mar-a-Lago-i irodájába. A megbeszélésen részt vett a volt elnök legidősebb fia, Donald Trump Jr. is.

Az idősebb Trumpot kezdetben kételyek gyötörték JD Vance hűségével kapcsolatban, annál is inkább, mert évekkel korábban, első jelölése idején, 2016-ban ellenezte Trump indulását. Kapcsolatuk azonban közeli barátsággá mélyült Vance szenátusi kampánya során, mégpedig annyira, hogy végül a 39 éves szenátor lett a hivatalos republikánus alelnökjelölt – jegyezte meg a New York Times.

Igaz, Trump csak fél órával a hivatalos bejelentés előtt hozott végleges döntést, és ebben nem kis szerepet játszott egy másik megagazdag, Elon Musk, illetve Tucker Carlson, a Fox News volt műsorvezetője, akik erősen ajánlották az elnökjelölt figyelmébe a nála jóval fiatalabb, majdnem fele annyi idős ohiói szenátort.

JD Vance egy „utazó alelnök” képét vetíti előre, aki levenné a nyolcvanhoz közelítő Trump válláról a diplomáciával járó fizikai terheket. A nemzetközi térben – az elnök teljes felhatalmazásával – az aktív és agresszív vezető szerepét játszaná.

Európa nagy része már Trump második elnökségétől is pánikba esett, amit alelnökválasztása csak tetézett. JD Vance hevesen ellenzi, hogy Ukrajna az eddiginél több segélyt kapjon, és azt is felrótta, hogy Európa túlzottan függ az Egyesült Államoktól a katonai beruházások tekintetében.

Kemény gyerekkor után a hadsereg lett a kitörési pont

JD Vance azonban más okból is kapóra jött Trumpnak: ő testesíti meg a munkásosztályból származó amerikai fehér embert, aki hozzá hasonló környezetben élő szavazók tömegét mozgósíthatja.

James Donald Bowman néven született 1984. augusztus 2-án az ohiói Middletownban. Szülei gyerekkorában elváltak, majd édesanyja harmadik férje, Bob Hamel fogadta örökbe. Ettől kezdve James David Hamel volt a hivatalos neve.

Gyermekkorára a nyomor és a bántalmazás nyomta rá a bélyegét. Anyja kábítószer-függő volt, így a gyerekeket – JD-t, és húgát, Lindsey-t – elsősorban anyai nagyszülei, Bonnie és James Vance nevelték fel. Őket szólították „mamának” és „papának”.

A középiskola befejezése után JD jelentkezett tengerészgyalogosnak. „Ha nem hánytok, lusták vagytok!” – emlékezett vissza kérlelhetetlen kiképzőtisztjére, és a katonai tapasztalatok elsajátításának kezdeti, embert próbáló időszakára.

A tizedesi rangig vitte, viszont négy évig haditudósítóként szolgált, ebből az utolsó fél évet 2005-ben Irakban. John McCain óta ő az első katonai veterán, aki elnöki listára került.

A harctéri tapasztalata, illetve a veteránok visszatérését és beilleszkedését segítő törvény jogosította fel arra, hogy beiratkozzon az Ohiói Állami Egyetemre, ahol summa cum laude, vagyis a legrangosabb elismeréssel szerzett bölcsészdiplomát.

Tanulmányait a tekintélyes Yale-en folytatta, ahol 2013-ban megszerezte a jogi doktori fokozatot.

A Yale-en ismerkedett meg a hindu Usha Chilukurival, akit 2014-ben vett feleségül, és ekkor mindketten – a vőlegény nagyszülei után – Vance-re változtatták vezetéknevüket.

Usha Vance, avatott jogászként több szövetségi bírónak – köztük a Donald Trump által kinevezett Brett Kavanaugh-nak, a Legfelsőbb Bíróság tagjának – az irodájában szolgált. Férje megválasztása esetén ő lesz az első indiai származású second lady.

A Vance-házaspárnak három gyermeke született.

Hillbilly Elegy

A Yale még egy szempontból fontos szerepet játszott JD Vance életében: Amy Chua professzor, maga is író, már az első évben rávette tanítványát, hogy írja meg gyerekkori emlékeit. A 2016-ban megjelent Hillbilly Elegy azonnal felkerült a sikerkönyvek listájára.

A magyar címe Vidéki ballada az amerikai álomról – és a kiadó szerint őszinte, személyes tapasztalaton alapuló „hiteles beszámoló a fehér amerikai munkásosztály válságáról”, az elmúlt negyven év során „széthulló társadalmi csoport hanyatlásáról”.

A szerző közeli hozzátartozói keményen küzdöttek a középosztály minden kihívásával. Soha nem tudtak teljesen megszabadulni az alkoholizmus, erőszak és traumák okozta örökségtől, Vance pedig kendőzetlenül elismeri, hogy a mai napig harcol származása démonjaival.

A hús-vér figurákat felvonultató emlékiratból kiderül: „mit jelent felkapaszkodni a mélyből, és hogy miként vált emberek tömegei számára elérhetetlenné az amerikai álom”.

„A közé a hat könyv közé tartozik, amelyek segítenek Trump győzelmének a megértésében” – írta a New York Times 2016 novemberében, napokkal Donald Trump diadala után.

A közönségsikert meglovagolva a Netflix Amy Adams és Glenn Close főszereplésével 2020-ban megfilmesítette JD Vance könyvét.

Orbán iránti rajongása nem idegen a republikánusoktól

JD Vance nem titkolta, hogy rajong a magyar miniszterelnökért. Nincs nyoma személyes találkozójuknak, bár a szenátor találkozott Orbánnal, de csak Balázzsal. Orbán Viktor politikai igazgatója ígéretesnek tartja a Trump-Vance párost, és gratulált Vance-nek alelnöki jelöléséhez.

A szimpátia kölcsönös: az amerikai konzervatívok lelkesedése Orbán Magyarországa iránt jól dokumentált – írta a Washington Post. A hosszú ideje kormányzó magyar miniszterelnök vezetése alatt a „csekély népességgel és jelentéktelen gazdasággal” rendelkező kelet-európai ország az illiberális nacionalizmus bástyájává alakult át, és a metamorfózis hódolókat szerzett a Nyugaton.

Orbán Viktor sorra ismételt választási győzelmeit, a liberális civil társadalom és a független média meghurcolását, a migrációellenes kiállását, a magyar állam arculatának megformálását a tartós jobboldali győzelem ihlető, és másutt is követendő mintájának tekintik. A legkevésbé sem zavarja őket a széles körben elterjedt nézet, amely szerint Orbán autokráciává alakította rendszerét.

Viszonylag rövid politikai pályafutása során JD Vance többször is elismeréssel nyilatkozott a magyar megoldásokról, köztük a házaspároknak nyújtott hitelekről. „Miért nem tudjuk támogatni mi is a családalapítást?” – tette fel a kérdést egy kampányrendezvényen, majd a „meddő, gyermektelen baloldalt” ostorozta, annak ellenére, hogy az amerikai születési ráta a magyarországinál magasabb.

Ukrajna katonai segélyezésének korlátozásával a szkeptikus JD Vance csatlakozott a nemzetközi viszonylatban sokak által Kreml-barátnak tartott Orbán Viktor háborúval kapcsolatos álláspontjához.

Az Európai Uniót azért bírálta erőteljesen, mert jogállamisági aggodalmakra hivatkozva pénzeket tartott vissza Magyarországtól és Lengyelországtól, Brüsszelt pedig egyenesen azzal vádolta, hogy „liberális, imperialista nézeteit ráerőlteti” a kontinens többi részére.

JD Vance üdvözölte az egyetemek feletti irányítás átvételét, ami szerinte lehetővé teszi Orbán Viktor ideológiai projektjének és antiliberális kulturális háborújának folytatását. „Néhány bölcs döntést hozott” – utalt a szenátor a magyar miniszterelnökre a CBS vendégeként még májusban.

Ezek közé sorolta azt az elgondolást, hogy az adófizetőknek befolyást kell gyakorolniuk arra, mire költik pénzüket a felsőoktatási intézményekben. „Ez teljesen észszerű” – hangoztatta JD Vance, aki szerint ebből az „okos intézkedésből” az Egyesült Államok is tanulhatna.

A magyar modellből lesz az új amerikai álom?

JD Vance egykor „Amerika potenciális Hitlerének” nevezte Donald Trumpot.

Most a hasonló retorikát vallókat azzal vádolja, hogy a Trump elleni minapi merénylet tettestársai. Megalkuvást nem ismerő ambícióira utal közvetett kötődése a Projekt 2025 néven elhíresült, a Heritage Foundation által megfogalmazott, 900 oldalas politikai stratégiai dokumentumhoz.

A programadó értekezés a többi között előirányozza az amerikai oktatási minisztérium felszámolását, az abortusz korlátozását, a Fehér Ház erőteljesebb kontrolljának biztosítását az igazságügyi minisztérium felett, a klímaváltozás lassítását célzó intézkedések visszafogását, a fosszilis energiahordozók népszerűsítését, és nagyobb hatalmat biztosítana az elnöknek a közszolgálat felett.

Trump minden kapcsolatot tagadott a Projekt 2025-tel annak ellenére, hogy megszövegezésében több tucat volt tisztviselője vett részt, akik nagy valószínűséggel újra munkát kapnának a kormányzatban – Trump megválasztása esetén. JD Vance alelnöki jelölése még inkább hitelteleníti Trump tagadását: ő írta ugyanis a Heritage Foundation elnöke és a Projekt 2025 egyik stratégája szeptemberben megjelenő könyvének az előszavát. Kevin Roberts művének címe árulkodó: A hajnal korai fénye – Washingtont felgyújtva mentsük meg Amerikát.

Kevin Roberts, a Heritage Foundation elnöke Orbán Viktor magyar miniszterelnök politikájának gyakorlati alkalmazásán dolgozik, hogy intézményesítse a trumpizmust – ezt állítja Heather Cox Richardson, a Boston College professzora.

A jobboldal vezetésével zajlik a „második amerikai forradalom”, amely vér nélküli marad, ha a „baloldal ezt lehetővé teszi” – ezt nyilatkozta nemrég Kevin Roberts. A Heritage Foundation elnöke korábban a modern Magyarországot „nemcsak a konzervatív államforma modelljének, hanem egyenesen a modellnek” nevezte.

Orbán Viktor korábban már találkozott Kevin Robertsszel, és az a kapcsolat most kibővül JD Vance színre lépésével.

Az alelnöki poszt várományosának nézeteire vall, hogy Németországot energiapolitikája alapján „idióta”, az Egyesült Királyságot pedig a Munkáspárt diadala után „iszlamista” országnak minősítette. Az olasz miniszterelnököt sem kímélte, annak ellenére, hogy Giorgia Meloni győzelmét nagymértékben a brüsszeli bevándorlási politika elutasításának köszönheti. „Az Olaszországba érkező migránsok számának tényleges csökkenése mégis katasztrofálisan kis mértékű” – szögezte le JD Vance a tengerentúlról.

Vasárnapig úgy tűnt, Trump választott riválist a jelenlegi alelnöknek. Biden elnök visszalépésével azonban megváltozott a helyzet, minden bizonnyal elnökjelöltként Kamala Harris lesz Trump vetélytársa, és ő választ 'párt' az elnök-jelöltek csatájában Vancenak.

Forrás: Euronews


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom