Az sem okozna jelentős drágulást, ha holnaptól leállna minden vezetékes orosz gázszállítás
A magyar kormány szerint fizikai, ellátásbiztonsági kérdés, hogy közpénzből vesznek-e orosz gázt az ország energiaigényének ellátására. Az Európai Unió más országai szerint inkább morális és geopolitikai, hiszen Magyarország is elég gyorsan le tudna válni az orosz gázról, ha lenne rá szándék, Oroszország ugyanis háborús agresszor, a háborúi finanszírozásának pedig egyik legfőbb bevételi forrása a máshova nehezen eljuttatható földgáz.
A magyar állam egyelőre pont az ellenkező irányba mozog, egyre több orosz gázt vásárol. Részben azért, mert így viszonteladással anyagilag ki tudja használni a megtámadott Ukrajna kiszolgáltatott helyzetét, másrészt a kormányzati megnyilatkozásokból az is egyértelmű, hogy a magyar kormány hosszabb távon is döntő szerepet szán az orosz gáznak a hazai energiaellátásban.
A legelismertebb magyar energiapiaci agytröszt, a Regionális Energiapiaci Kutatóközpont (REKK) tanulmánya szerint az ismert módszerekkel 37 százalékkal lehetne csökkenteni a hazai gázfelhasználást 2030-ig a háború előtti szinthez képest, és egyértelműen teljesen le lehetne válni az orosz gázról – írja a Szabad Európa.
Sőt, ha holnaptól örökre megszűnne minden vezetékes orosz gázimport Magyarország számára, az sem jelentene ellátásbiztonsági kockázatot, de még csak igazán komoly gázáremelkedést sem.
„A magyar gázfogyasztásban nagyon jelentős megtakarítási potenciál volt, aminek egy részét már meg is valósította a lakosság és az ipar, a megfogalmazott ajánlásaink mentén pedig mindnél láttunk valamilyen elmozdulást azóta” – mondta el Takácsné Tóth Borbála, a tanulmány projektvezetője.
„A kínálati oldalra rátérve: itt kevésbé jeleskedik az ország, Magyarország az orosz gáz legnagyobb érkeztetési helye az EU-ban a déli útvonalon, és a hosszú távú szerződésen felül is vesz orosz gázt. Ennek az a nyilvánvaló piaci oka, hogy az orosz gáz jelenleg kicsit olcsóbb, mint a nyugatról érkező, így aki behozza, az elég jó üzletet tud csinálni. Ha az orosz gáz kiesne, akkor ebből fakadóan Magyarországon lenne a legnagyobb a drágulás” – mondta Takácsné Tóth Borbála.
Hozzátette, hogy REKK-nél modellezték a különböző lehetséges szcenáriókat. A globális piaci ártól függetlenül két-három euró/MWh árnövekedést fog hozni, ha többé nem érkezik gáz Ukrajna felől, ha pedig a déli útvonal is kiesik, azaz az Európába érkező teljes orosz csővezetékes gázexport leáll, az Magyarországon négy euróval, vagyis nagyjából 10 százalékkal drágítaná az egységárat.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024 dec. 20.-i adása itt nézhető meg: