Bajban vannak a nyugdíjasok, 26 százalék felett van az őket érintő infláció

HírKlikk 2023. április 21. 09:00 2023. ápr. 21. 09:00

Huszonhat százalék felett van jelenleg Magyarországon a nyugdíjas infláció. A nyugdíjasszervezetek a nyugdíjak korrigálását követelik a kormánytól, hogy a nyugdíjak vásárlóértéke megmaradjon.

„A medián nyugdíj lényege, hogy pont középen van. A középérték a januári emelést követően éppen 185 ezer forint, ez pedig azt jelenti, hogy egymillió nyugdíjas 185 ezer forintnál is kevesebb nyugdíjat kap, további egymillió nyugdíjas pedig ennél többet” – emelte ki az ATV Start című műsorában Farkas András nyugdíjszakértő, aki hozzátette, a sajtóban általában az átlagnyugdíjról lehet olvasni, ami 208 ezer forint, ami magasabb,  meghúzza az a nagyon kevés, igen magas nyugdíj, ezért érdemes inkább a mediánról beszélni.

Farkas kiemelte azt is, hogy hazánkban már minden ki lett próbálva, ami a nyugdíjemelés kapcsán elképzelhető a nemzetközi gyakorlatok szerint.

„Ha a svájci indexálással emeltük volna a nyugdíjakat, tehát legalább egy feles arányban figyelembe vették volna a nemzetgazdasági nettó átlagkeresetek növekedését is. Ebben az esetben nyilván magasabb lenne a nyugdíj, számításaim szerint valahol 230 ezer forint környékén lenne az átlagnyugdíj a jelenlegi 208 ezerrel szemben. Ez jobb lenne, de mivel nagyon sok olyan évünk volt, amikor jóval magasabb volt a nemzetgazdasági átlagkereset növekedése, mint amekkora az infláció, ez azokban az években nagyon jó lett volna. Most azonban vigyázni kell, hogyan akarjuk a nyugdíjemelést a jövőben megszervezni” – emelte ki a nyugdíjszakértő.

Azzal folytatta: a jelenlegi magas inflációnál erősen oda kell figyelni, hogy nem most járnak-e jobban a nyugdíjasok. Hiszen igaz, hogy a magas inflációt nagyon utólagosan, kihagyásokkal, de követi a nyugdíjemelés rendszere, ezért a magas inflációs években jobb, ha az inflációtól biztosan függővé teszik a nyugdíjemelést.

Most azonban az a gond, hogy a magas infláció miatt több nyugdíjasszervezet is azt szeretné elérni, hogy öt százalékkal utólagosan emeljék a nyugdíjakat – mondta.

A szakértő egy 3 százalékos emelést tart reálisnak, ami kis időn belül akár be is következhet, ugyanakkor a január 15 százalékos emeléssel szemben, a márciusi adatok alapján azt lehet látni, hogy több mint 26 százalékos a nyugdíjas-infláció.

Majd arról is beszélt, hogy a nyugdíjemeléssel az a gond, hogy ott az éves átlagos inflációt kell figyelembe venni, mert ahhoz emelik a nyugdíjakat, ám jelenleg még nem lehet tudni, hogy az év végéig hol áll meg hazánkban a pénzromlás mértéke. A Magyar Nemzeti Bank szerint 19-20 százalék körül lehet ez, ám az adatok naponta változnak, a gazdaságpolitikai helyzet és a háborús fejlemények hatására.

Mint mondta, amennyiben az infláció valóban megáll 19 százaléknál, akkor legalább 4-5 százalékkal kellene megemelni a nyugdíjakat, amit egyébként egy évben kétszer lehet. Kiemelte, júliusban várható egy időközi emelés, majd novemberben a kormány tart egy kötelezően előírt felülvizsgálatot.

Farkas András úgy fogalmazott, hogy nyáron talán megvalósulhat egy 3 százalékos emelés, így novemberre maradna egy újabb 1,5-2 százalékos emelés. Ám szerinte az is elképzelhető, hogy a nyugdíjasszervezetek olyan erőteljes nyomást tudnak gyakorolni a kormányra, hogy akár már júliusban megtörténhet az 5 százalékos pótlólagos emelés.

A nyugdíjszakértő elmondta, az Orbán-kormány 2025-re vállalta, hogy lesz egy új nyugdíjreform, ráadásul ez az Európai Unió helyreállítási alapja igénybevételének az egyik feltétele is. Így úgy gondolja, hogy a reform el fog készülni, ám a lényegi elemeken nem változtatnak majd.

Farkas kiemelte, jelenleg arról lehet hallani, hogy a nyugdíjkorhatárt még inkább a várható élettartamhoz fogják kötni. 

Forrás: atv.hu