Balatonföldváron megteszik, amit a kormány nem: ünnepség lesz az uniós jubileumra
Ha már a kormány nem kíván központi ünnepségeket rendezni Magyarország uniós csatlakozásának 20. évfordulója alkalmából, arra gondoltunk, hogy mi ezt megtesszük, mert megérdemli a hétmillió uniópárti magyar – mondta a Hírklikknek Herényi Károly. Az MDF volt alelnöke beszámolt arról, hogy április 30-án Balatonföldváron korábbi kormányfő és miniszterek részvételével ünnepséget tartanak Ezer év Európában, húsz év az Európai Unióban címmel.
„Ellentétben a kormánnyal, mi úgy látjuk, hogy az EU kitűnő életteret nyújt a magyaroknak. S hogy nekünk van igazunk, azt az is mutatja, hogy a hazánkból kivándorolt többszázezer fiatal, középkorú és idős 90 százaléka az unió egy-egy más országában találta meg a boldogulását” – mondta Herényi Károly. Szerinte a kivándorló magyarok országválasztása fényes bizonyítéka annak, hogy nem az Európai Unióval, hanem a magyar kormánnyal van a baj.
A legfrissebb felmérések szerint a magyarok több mint 70 százaléka Európa-párti, s ők megérdemlik, hogy megemlékezhessenek hazánk uniós csatlakozásának 20. évfordulójáról – szögezte le a korábbi MDF-es politikus. Ám a regnáló magyar kormány ezt figyelmen kívül hagyva, semmiféle megemlékezést nem tart a kerek évforduló kapcsán, ezért is döntött a Mosolygó Balatonföldvár Egyesület – amelyet Herényi irányít – egy emlékünnepség megszervezéséről, hangot adva azon hétmillió magyar véleményének, akik Magyarországot az EU tagjaként képzelik el és itt tervezik a maguk és családjuk jövőjét, boldogulását.
Mindenkit várnak április 30-án Balatonföldváron, a Bajor Gizi Közösségi Házban délután 5 órakor az „Ezer év Európában, húsz év az Európai Unióban” címmel tartott ünnepségen, amelynek előadója Medgyessy Péter, a csatlakozási dokumentumot aláíró miniszterelnök és Jeszenszky Géza, volt külügyminiszter lesz, aki 1993-ban kezdeményezte a csatlakozást. A meghívóban kiemelik, hogy az ünnepséggel hangot kívánnak adni azon meggyőződésüknek, hogy az 1990-ben kitűzött nemzeti célunk, a magyarság ezer éves álma, a szabad Európához történő politikai, gazdasági és kulturális csatlakozás 2004 május elsején teljesült. Történelmünkben sok háborút elveszítettünk, de a csatlakozással a békét megnyertük – fogalmaznak.
Miközben a kormány szerint nincs mit ünnepelni az uniós csatlakozásunkon és tagságunkon, a főváros ötnapos Hello Európa Fesztivállal köszönti a jubileumot. Koncertekkel, utcazenével, előadásokkal, családi programokkal, fényfestéssel és számtalan más programmal várja a főváros az ünnepelni vágyókat.
Magyarok a tagságról Az Eurobarometer legfrissebb felmérését ismertetve a Szabad Európa kiemeli, hogy magyarok átlagosan vagy még jobban szeretik az EU-t. Az Orbán-kormány évek óta zajló Brüsszel- és EU-ellenes kampánya ellenére, ugyanis inkább pozitívan viszonyulnak az unióhoz és intézményeihez, és a legtöbb kérdésben középen, mondhatni az uniós átlaggal szinkronban vannak. A megkérdezett magyarok 77 százaléka úgy véli, hogy Magyarországnak előnyére vált a tagság (ez 6 százalékponttal meghaladja az uniós átlagot); kétharmada derűlátó az EU jövőjét illetően, miközben túlnyomó többségük nem számít javulásra, vagy egyenesen romlást vár az életszínvonalában a következő öt évben. |