Gyárfást felbujtóként hét évre, Portikot életfogytiglanra ítélték a Fenyő-gyilkosságért
A Fővárosi Ítélőtábla ítélete jogerős, kisebb változtatásokkal helyben hagyta Gyárfás Tamás és Portik Tamás tavalyi elsőfokú ítéletét. Az ügyészség akkor súlyosbítást kért, a vádlottak felmentést.
Ami a letöltendő időt illeti, az ítélet megfelel az elsőfokon a Fővárosi Törvényszéken született döntésnek, Gyárfás Tamást azonban elsőfokon bűntársként ítélték el azzal, hogy a hét év négyötöde után feltételesen szabadulhat. Ezt most a Fővárosi Ítélőtábla megváltoztatta, az, hogy Gyárfás Tamást felbujtóként ítélték el, súlyosbítást jelent, mivel a feltételes szabadlábon bocsátásának a négyötödös részét eltörölték. Súlyosbítást az ügyészség kért, a Fővárosi Ítélőtábla pedig egyetértett ezzel – írja a Népszava.
A tárgyaláson Gyárfás Tamás volt csak jelen, Portik Tamás még videón keresztül sem volt hajlandó részt venni.
Az érintettek végig tagadták a vádakat, Gyárfásék az elsőfokú ítélet után felmentésért fellebbeztek. Gyárfás Tamás megvádolásához az az 512 percnyi, titokban rögzített hangfelvétel vezetett, amelyet a Farkasréti temetőben találtak meg. Ezek tanúsága szerint Portik Tamás hallhatóan arra akarta rávenni Gyárfás Tamást, hogy kimondja, ő kérte fel Fenyő János megöletésére. Ez nem sikerült, Portik Tamás pedig a perben többször is kijelentette, hogy Gyárfás Tamás nem bízta meg semmivel.
A gyilkosság miatt 2017-ben Jozef Roháčot életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, de ekkor még nem derült ki, hogy ki volt a megbízója. Gyárfás Tamást ezzel 2018-ban gyanúsították meg, ellene és Portik Tamás ellen 2019-ben emeltek vádat.
Gyárfás a másodfokú eljáráson ezt mondta az utolsó szó jogán: „eleve nincsenek gyilkos hajlamaim. A Napkelte című tévéműsor visszanyerése után nem volt indokom, hogy győztesként a megöletésének hatalmas kockázattal járó lépésére szánjam el magam. Hangsúlyozom, 1997-ben már nem volt közöttünk ellentét.”
Fenyő Jánost 1998 elején saját autójában lőtték le Budapesten, a Margit körút és a Margit utca sarkán. Fenyő számos ismert újságot felvásárolt a gyermeklapoktól a tinimagazinokon át a hírlapokig, médiabirodalma a meggyilkolásának évében tizenöt-tizenhét milliárd forintot érhetett. Az ügyészség szerint a merényletet az úszószövetség volt elnöke, Gyárfás felbujtására és az Aranykéz utcai robbantásért is elítélt Portik megbízására követte el Jozef Roháč szlovák bérgyilkos