Balázs Péter: akkor is csalódás érheti Orbánt, ha Trump lesz az elnök

HírKlikk 2024. augusztus 18. 07:40 2024. aug. 18. 07:40

Lehet, hogy Irán pusztán belpolitika okokból is valamilyen csapást elő fog készteni, amit otthon felmutathat a népnek, és ezzel elintézik, de nekik sem érdekük egy eszkalálódó háborús helyzet, mert nem bírnák. Ahhoz kell pénz, fegyver, ember és tartós politikai támogatás, de Irán – ahol esetenként azért vernek meg lányokat, mert nincs fejkendőjük és van egy lázongó fiatalság, amely szeretne úgy élni, mint tőlük nyugatabbra – nem kockáztathatja, hogy belemenjen ebbe – foglalta össze a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Balázs Péter a jelenlegi iráni fenyegetéseket, amellyel megbosszulnák Izraelen a Hamász egyik vezetőjének megölését.

A volt külügyminiszter és uniós biztos úgy vélte, a jobboldali Netanjahu kormányfőnek erőt kell mutatnia Izraelben, de az lenne igazi, ha Gázában békét teremtene, miközben a túszokat is kihozza onnan, amivel sokkal nagyobb népszerűségre tenne szert.

Balázs Péter szerint oroszországi offenzívájával Ukrajna biztosan nyert most, sokáig állt a front, meglepetészszerűen, kitűnő előkészítéssel, koncentrált katonai erőkkel Zelenszkij olyan sokkot okozott Putyinnak és Oroszországnak, hogy mind a két helyen megfordította a hangulatot. „Nem céljuk, hogy területeket foglaljanak, bár jó alkutartalék lehet.”

Hozzátette, Putyinnak egyszer csak elfogynak az emberei. „Lehet, hogy óriási az ország és a természeti kincsei is végtelenek, de az embertartalék nem végtelen, már nagy összegekkel próbálják csalogatni a fiatalokat katonának és az elesett katonák családtagjait kárpótolni, hogy ne lázongjanak a háború ellen.” Balázs Péter szerint Putyin akkor volt cár, amikor elfoglalta a Krímet és bevonult Szevasztopolba, de most nem tud ilyeneket felmutatni. 

Amerikai kampány

Sokakat lebénított Kamala Harris megjelenése, azokat, akik csak egyetlen egy forgatókönyvet követtek – mondta Balázs Péter az amerikai választások körüli változásokról. llyenkor nemcsak B, de C forgatókönyvnek is kell lenni, nem számítottak az alelnökre – tette hozzá. „Más személyeket találgattak, de most kibontakozik az alelnök, akinek eddig nem igazán volt szerepe, és kiderül, hogy tehetséges politikus. Van egy ügyvédi múltja, ahol beszélni és ütközni kellett, ez jól jön a kampányban.”

Kamala Harrisnek eddig nem volt alkalma bizonyítani, de most kapott egy feladatot, és jól fogta kézbe. „Ők a Biden mögött álló mosolygó, csendes személyt látták, és most hirtelen van alkalma megmutatni magát.”

Balázs Péter azonban felhívta a figyelmet arra, hogy az amerikai választáson egy dolog, hogy a nép kire szavaz, de ott vannak az általuk megválasztott elektorok államonként, és az a lényeges, hogy ők ki mellett fognak állást foglalni. „Hogyha a billegő államokban Harris nyer, mert az elektorok többsége rá szavaz, akkor még az is lehet, hogy megnyeri a választást, az lesz az igazi fordulat.”

Amennyire nincs szerepe általában az alelnöknek, annyira van a kampányban, ahol két arc szerepel és a kettőt együtt értékelik – tette hozzá Balázs Péter. Szerinte Harris jól választott, ő színesbőrű és nő, és maga mellé választott egy fehér férfit – Trumpnak nem jutott eszébe női alelnököt választani –, Tim Walz minnesotai kormányzóval ketten együtt sokkal több embert tudnak megszólítani, mert mindegyikük szól valamilyen réteghez. „Úgy néz ki, nem rossz választás, mert felkészült, okos, humora van, és a kampánynak most jön a forró fázisa.”

A volt külügyminiszter az amerikai választások kapcsán arról is beszélt, hogy Orbán Viktor ebben az esetben is elköveti azt a hibát, amit máshol is a külpolitikájában: ahelyett, hogy államok és nemzetek kapcsolatait gondozná a magyar érdekek szempontjából, ő pártok közötti kapcsolatra helyezi át a hangsúlyt, mint az EU-ban is a Patrióták megalakulásával, és személyekkel dolgozik, de ez nem előzheti meg a nemzet érdekeit.

Orbán akkor is csalódhat, ha Trump lesz az elnök, mert neki amerikai stratégiai, katonai, biztonsági érdekeket kell szolgálnia, és habár Trump sok egyéni színt vitt a megnyilvánulásaiba, ott nem így megy, mint egy kicsiny diktatúrában – amilyen jelenleg Magyarország –, hogy egyetlen ember mutatóujja dönti el a dolgokat – foglalta össze Balázs Péter. „Ott apparátus van miniszterekkel, kétkamarás törvényhozással, amelyek kényszerpályán tartják az elnököt, nem tud letérni az útról.”

A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.

 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom