Barroso volt EU-elnök: Putyin nem akarta, hogy Ukrajna létezzen
Putyin azt mondta José Manuel Barrosónak: nem akarja, hogy Ukrajna független államként létezzen. Mindez a 25 találkozó egyikén hangzott el, amelyet az EU Bizottság korábbi elnöke az orosz vezetővel folytatott – mondta Barroso az Euronewsnak adott exkluzív interjúban.
Vlagyimir Putyin orosz elnök „a CIA és az Európai Bizottság által létrehozott mesterséges országnak” nevezte Ukrajnát, és nem akarta, hogy létezzen – mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság korábbi elnöke az Euronewsnak adott exkluzív interjúban.
A 2004 és 2014 között elnöklő Barroso szerint Putyin azt mondta neki: „a célja annak megakadályozása volt, hogy Ukrajna teljesen független állammá váljon”.
Szerinte Putyin szándéka az volt, hogy Ukrajna a Kreml hatáskörében maradjon, Fehéroroszországhoz hasonló alárendelt államként.
„Tudom, mert beszéltem vele erről” – mondta.
„Nem akarja, hogy Ukrajna létezzen, vagy ha létezik, akkor afféle Fehéroroszország legyen, mindennemű külpolitikai és védelmi függetlenség nélkül, legyen vazallus állam. Ez a célja” – mondta.
„Putyin az az Európai Unión kívüli vezető, akivel legtöbbször találkoztam tízéves hivatali időm alatt. Huszonötször találkoztam vele. Tudom, mit érez. Tudom” – mondta a volt portugál elnök.
Putyin első krími és grúziai behatolása, valamint Anna Politkovszkaja újságíró és Alekszandr Litvinyenko volt orosz kém Kremlhez köthető meggyilkolása Barroso hivatali ideje alatt történt.
Felidézte, hogy annak idején az európai országok „speciális esetnek” tekintették a Krím megszállását és bekebelezését.
Továbbá azt mondta, hogy szerinte a Krím soha nem kerül újra ukrán ellenőrzés alá a háború lezárására irányuló tárgyalások részeként.
„Az járt a fejünkben, és az európai kormányokéban is, hogy a Krím speciális eset. Ezért ma már őszintén szólva senki sem hiszi, hogy Ukrajna visszakapja a Krímet. Ez a valóság” – mondta.
A korábban portugál miniszterelnökként is tevékenykedő Barroso szerint a Putyin szándékaira vonatkozó éles figyelmeztetések ellenére, az EU tagállamai a hazai gazdasági aggályok miatt tartózkodtak a szigorú szankciók bevezetésétől.