Bíró-Nagy András: Magyarország nem tud profitálni az uniós tagságából

HírKlikk 2023. április 28. 07:40 2023. ápr. 28. 07:40

A következő időszak legfontosabb kérdése az, hogy az emberek kit tartanak felelősnek azért a helyzetért, amiben Magyarország van. Meghallják-e az ellenzék hangját, azt, hogy a kormány felelőssége a nagyon súlyos gazdasági, megélhetési és energia válság, ráadásul viselkedésük és az időhúzásuk miatt súlyos euró milliárdoktól esik el az ország. Többek között erről beszélt a Klikk TV Tíz című műsorában Bíró-Nagy András, a Policy Solutions elemző intézet alapító vezetője Bolgár Györggyel.

Nagyon fontos pillanatban vagyunk Magyarország uniós tagságának támogatottsága szempontjából, meg azért is, hogyan látják az emberek, ki a hibás azért, hogy nem érkeznek az uniós pénzek. Tartós a probléma, ahogyan az ebből fakadó feszültség is, miszerint a magyar gazdaság nem tud profitálni az uniós tagság legnagyobb előnyeiből. A Policy Solution elemzőintézet kutatásai azt is megpróbálták föltárni, mit gondolnak az emberek, mik a legnagyobb előnyei és hátrányai az uniós tagságnak. A válaszokból az rajzolódott ki, hogy toronymagasan az uniós pénzek és az ebből fakadó gazdasági fejlődés lehetősége a legnagyobb előnye, a második helyen pedig a szabad munkavállalás és a szabad tanulás lehetőségét jelölték meg. Utóbbival megint csak nem élhetünk – mondta Bíró-Nagy András.  

Ezért szerinte a következő időszak legfontosabb kérdése – és az Orbán-kormányt is ez veszélyezteti legnagyobb mértékben –, hogy kit tartanak az emberek felelősnek azért, hogy ebbe a helyzetbe jutott az ország. Ha ezt egy külföldi szereplőtől kérdeznék akár Brüsszelben, egyértelműen azt mondaná, hogy az Orbán-kormány okozta, egy évtizedes tevékenységével. 

A magyarországi belpolitikai, és főleg a médiaviszonyok miatt, azonban azt látjuk, hogy az Orbán-kormány a narratíváit olyan erővel tudja keresztülnyomni az embereken, hogy azzal a leglehetetlenebb kérdéseket is képes a saját szája íze szerint alakítani, vagy elhitetni legalább a saját szavazóival, hogy neki van igaza. Így már közel sem egyértelmű, hogy a „ki a hibás” kérdéskörben a kormányra hullik vissza a történet. Látni ezt azokban a több milliárd forintért futtatott narratívákban is, amelyekben a magyar kormány azt állítja, hogy Brüsszel bünteti az országot a különutas politikájáért, legyen szó akár az LMBTQ, a migráció, vagy a háború, és a szankciók témaköréről – magyarázta az elemző intézet vezetője.   

Hozzátette, megvan a magyar ellenzékkel kapcsolatos kommunikációja is az Orbán-kormánynak, ami legalább olyan erővel van jelen a magyar közéletben, mint a Brüsszel-ellenesség. Miközben az ellenzéki politikusok arra próbálják a maguk szerény eszközeivel felhívni a figyelmet, hogy valójában ez az Orbán-kormány tevékenységének szerves következménye. A kormány felelőssége, hogy nagyon súlyos gazdasági, megélhetési és energia válságban van az ország, ráadásul a közvetlen szomszédságban folytatódik egy háború, amelynek következményeivel itt is számolni kell.  

Bíró-Nagy András szerint pont ebben az időszakban nyerhetne teret az ellenzék, ha erősebb, egységesebb lenne, és érdemben el tudná hitetni az emberek jelentős részével, hogy elképzelhető más is a Fidesz valóságán kívül. Szerinte ugyanis az egyik legnagyobb probléma az, hogy ezt most nem sokan hiszik el. Miközben nagyon fontos lenne, hogy az ellenzék rámutasson arra, hogy az Orbán-kormány tevékenysége – és amit a demokráciával és a korrupció terén művel – súlyosan érintik Magyarország nemzeti érdekeit, hiszen a helyreállítási alap, vagy akár a hét éves költségvetés pénzeiből folyamatosan olyan fontos beruházásokat tudna megvalósítani, amelyek érdemi segítséget nyújtanának az embereknek a hétköznapokon. 

Az elemző intézet alapító vezetője úgy látja, az Orbán-kormány stratégiája jelenleg az, hogy a lehető legkevesebb engedménnyel a lehető legtöbb pénzt szabadítsa fel. Abban sem biztos, hogy a kormány elhiszi, minden pénzt maradéktalanul meg fog tudni szerezni a következő időszakban. Szerinte egyes kérdéseket külön kezelve, lépésenként akarnak forrásokhoz jutni. Például Navracsics Tibor kiemelten próbálja megoldani az Erasmus kérdést, ha ez sikerülne, akkor mindjárt lenne valamennyi pénz is. Ugyanígy, ha az igazságszolgáltatási reformot sikerülne elrendezni, akkor a hét éves költségvetésből egy jelentős részt ki tudnának szabadítani. 

A 27 szuper mérföldkőben nagyon könnyű elbukni, ezért Bíró-Nagy András szerint a magyar kormány szándéka az, hogy valahogy meggyőzze az Európai Bizottságot, nekik is az az érdekük, hogy lépésenként haladjunk. Ahhoz, hogy minden pénzhez hozzá tudjunk jutni, jelentős területeken – mint az akadémiai szabadság, a migrációs jogszabályok, vagy akár az LMBTQ – kellene engednie a kormánynak, de erre csekély az esély. Innen nézve, nagyon könnyű arra rámutatni, hogy az Orbán-kormány politikája konkrétan pénzbe kerül Magyarországnak. Hiszen nemhogy megvédené, hanem még súlyosabbá teszi a gazdasági válságot, mert a viselkedése és az időhúzása miatt súlyos euró milliárdoktól esik el az ország. 

A Klikk Tv Tíz című műsora ide kattintva nézhető meg.