Bojár Gábor: az ország számára a XXI. században tragédia, ha tönkreteszik az oktatást

Millei Ilona 2022. április 13. 14:35 2022. ápr. 13. 14:35

Bojár Gábor a Graphisoft és az Aquincum Institute of Technology magánegyetem alapítója szerint Magyarországon hiányzik egy demokratikus, konzervatív középpárt. Azt – mivel nem politikus – nem tudja megítélni, hogy a magyar társadalom mennyire tart igényt erre. Szerinte Orbán Viktor felismerte, hogy az igazi törésvonal nem a konzervatívok és az úgynevezett „bal-liberális” értékrendet vallók között, hanem inkább a képzettek és a kevésbé képzettek között van, ahogyan ezt több kutatás is kimutatta. A legnagyobb baj Bojár Gábor szerint, hogy erre tudatosan rájátszik a Fidesz és így tudatosan rombolja a közoktatás színvonalát.

„Én az ellenzéket természetesen támogatom, de Márki-Zay Péter gazdasági csapatában való részvételem nem a támogatásról szólt. Én a vállalkozói tapasztalataimmal az ország boldogulásához szeretnék hozzájárulni, és nem valamelyik kormány vagy párt támogatásához.” – Ezt még tavaly novemberben mondta a Hírklikknek Bojár Gábor, a Graphisoft és az Aquincum Institute of Technology magánegyetem alapítója, amikor az ellenzéki miniszterelnök-jelölt szakértői csapatának tagja lett.

A Széchenyi- és Gábor Dénes-díjas fizikus-üzletembert most arról kérdeztük, mi a véleménye Márki-Zay Péter új néppárti, jobbközép pártalapítási tervéről. Bojár Gábor azt mondta, ő nem politikus, vagy politológus, ezért ebből a szempontból nem tudja, és nem is akarja megítélni a kérdést. Azt viszont hozzátette, ő a saját politikai értékeit vállaló pártokat szokta támogatni, „de azok ezzel eddig nem jártak jól, úgyhogy lehet, hogy már kabalából sem szabad senkit támogatnom, mert akit támogattam, az mind megbukott.”

Bojár Gábor szerint Magyarországon hiányzik egy jó értelemben vett demokratikus, konzervatív középpárt. Ahhoz azonban nem tud hozzászólni, hogy ezt meg tudják-e csinálni. Az, hogy Pálinkás József, akadémikus, az Új Világ Néppárt elnöke és Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a MÖSZ elnöke, az Új Kezdet alapítója nem kíván Márki-Zay Péterrel együtt tartani egy új párt építésében, az ő dolguk – tette hozzá.

Bojár Gábor nagyon tiszteli Márki-Zay Pétert, és emberileg nagyra értékeli azt, amit csinált, mert igen nagy bátorságról tett tanúbizonyságot. Ugyanakkor az is látszott, hogy nem értett hozzá. Vállalta is, hogy ő nem hivatásos politikus, de sajnos úgy tűnik. ez baj volt. Ez is egy szakma, amihez kell a szakértelem. Bojár azért sem vállal maga sem politikusi szerepet, mert tudja, hogy nem ért hozzá. Persze ettől még hozzá lehet szólni, sőt, szerinte a tudatos állampolgároknak kötelességük is véleményt mondani, hiszen ők a politika vevői. Ezzel kapcsolatban egy barátja mondását idézi: „abból, hogy meg tudom ítélni jó-e egy halászlé, nem következik, hogy meg is tudnám főzni.”

Márki-Zay Péterben az elhivatottság, a bátorság és a tisztesség megvolt, csak a szaktudás nem. Sokat hibázott a stratégiában, és az emberei sem voltak olyan profik, mint amilyenek egy sikeres kampányhoz kellenek. „Mi megtettük a magunkét a gazdasági tanácsadással, csak hát tanácsot adni könnyű. A mi dolgunk az nagyon könnyű volt, letettünk egy általunk jónak vélt programot az asztalra, de azt keresztülvinni sajnos más munka. Ahhoz hivatásos politikusnak kell lenni.”

Ha Márki-Zay Péter megalapítja a pártját, Bojár Gábor a gazdasági tanácsadást vállalja, de a pártban való direkt részvételt nem – ezt nem is kérte tőle MZP. Már csak azért sem, mert „én alapvetően nem annyira keresztény-konzervatív értékrendet, hanem inkább egy liberális, baloldali értékrendet vallok. Ez a párt nem olyan lesz. Ettől még – sikere esetén – olyan párt lesz, amivel tudok szimpatizálni. Remélem, hogy Márki-Zay Péternek sikerülni fog a pártalapítás. Azt liberális emberként is úgy gondolom, hogy jó volna, ha lenne egy tisztességes, demokratikus értékeket valló, kereszténydemokrata párt. Azt, hogy a magyar társadalom többsége mennyire tart erre igényt, és hogy mennyire csak egy szűk kör, azt megint nem tudom megítélni.”

Egyszer Lengyel László „Hetényi körében” már föltette valaki a kérdést, miért nincs egy tisztességes kereszténydemokrata párt Magyarországon, amire egy történész ezt mondta: „soha nem is volt”. Valószínűleg a magyar társadalom erre nem tart igényt, csak egy szűk elit.

Ezen a ponton a témáról szóló beszélgetésünk be is fejeződött volna, ám Bojár Gábor Magyarország szempontjából hozzátett még valami nagyon fontosat. Innen szó szerint idézem. „Ami miatt a választások után igazán el vagyok keseredve, az nem is maga az eredmény, hanem ami miatt az ilyen lett. Az elemzők kimutatták már, hogy a törésvonal nem a jobb- és baloldali erők, a konzervatív vagy balliberális értékrendet vállalók között volt, hanem feketén-fehéren a képzettek és a kevésbé képzettek között. Ezt bizonyítja, hogy a baloldali ellenzéknek sikerült azokat a budai körzeteket megnyerni, amelyek hagyományosan konzervatívok, de képzettek. És mit sikerült elveszteni? A legszegényebb vidéki körzeteket. Mellettük majdnem sikerült elveszteni még Budapesten is azokat a hagyományosan baloldali külvárosokat, ahol nem annyira képzettek az emberek. A képzettség és a Fidesz szavazatnövekedése közötti fordított korrelációt kimutatta a 21. Intézet kutatása és a G7.hu részletes, választókörökre bontott korreláció-számítása is. Én azért vagyok elkeseredve, mert azt kell látnom, hogy erre tudatosan játszik rá Orbán Viktor. Az oktatást nem azért züllesztik le, mert nincs rá pénz, hanem azért, mert az oktatás lezüllesztése számukra a legbiztosabb recept a hatalom megtartására. De ekkora bűnt elkövetni egy országgal szemben, a jövőjét tudatosan tönkretenni…! Mert olyan van, hogy más értékrendet vallunk, és én úgy gondolom, hogy az országnak nem jó, amiről ő úgy gondolja, hogy jó, és fordítva. De olyan ember nincs, aki ne tudná azt, hogy a XXI. században tönkretenni az oktatást, az az ország számára tragédia. És, hogy ezt valaki tudatosan teszi, mert azt látja, hogy ezzel tud nyerni, az végtelenül aljas és felháborító!”