Borúsnak látják a jövőt a magyar cégek és a lakosság is
Áprilisban az üzleti várakozások év eleji szintjükre süllyedtek, s kissé a fogyasztói bizalmi index is csökkent.
A GKI Gazdaságkutató – az EU támogatásával – végzett felmérése szerint az üzleti szektoron belül különösen az ipari és szolgáltató cégek várakozásai romlottak – írja a hvg.hu.
Az elmúlt hónapokban az üzleti szférán belül az egyes ágazatok hangulata meglehetősen hullámzóan alakult, ehhez képest áprilisban csak az amúgy egyik legpesszimistább ágazat, az építőipar várakozásai javultak, igaz, egy hatalmas márciusi romlás után. A többi ágazatban viszont csökkent a bizalmi index értéke. A kereskedelmi bizalmi index az év eleji javulás után tovább csökkent, a szolgáltatói bizalmi index pedig visszatért a negatív tartományba.
Jó hír viszont, hogy a vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága tovább erősödött, így immár fél éve tart itt a pozitív trend, még ha ez nem is nagyon erős. Az egyetlen kivétel itt az építőipar. Csökkent a lakosság munkanélküliségtől való félelme is.
Ami az áremelési törekvéseket illeti, itt is tovább folytatódott a fél éve tartó csökkenés. A kereskedelemben például a cégeknek már csak egynegyede készül áremelésre a következő három hónapban, míg árcsökkentést bő tíz százalékuk tervez (csaknem kétharmaduk nem kíván változtatni árain).
A fogyasztók is optimistábbak: öt évvel korábbi szintjére esett a fogyasztók inflációs várakozása. A magyar gazdaság jövőbeli helyzetének megítélése azonban az őszi-téli nagy javulás után áprilisban az üzleti szférában nem változott, a fogyasztók körében kissé romlott.