Először mérik fel a románok, hogy ha rosszul döntenek, újból orosz befolyás alá kerül az ország

HírKlikk 2025. május 17. 07:40 2025. máj. 17. 07:40

Vasárnap tartják a romániai elnökválasztások második fordulóját, amelynek végeredménye eldönti, hogy Románia az Európai Unióban képzeli el a jövőjét vagy enged az orosz befolyásnak és a nacionalista retorikának. A felmérésekben pénteken délután négy százalékkal az Európa-párti elnökjelölt vezet.

A romániai elnökválasztás múlt vasárnapi első fordulójában egyszerre születtek várt és váratlan eredmények: egy robbanásszerű választási kampánnyal a magyarellenes George Simion (AUR) a szavazatok 40,96 százalékával győzött, a függetlenként indult centrista Nicușor Dan 20,99 százalékkal második lett, a szintén centrista Crin Antonescu, aki a román nagykoalíció (PSD-PNL-RMDSZ) jelöltje Dan mögött alig lemaradva, esett ki a második fordulóból. Másnap a nagykoalíció miniszterelnöke, Marcel Ciolacu lemondott, ügyvivő miniszterelnöknek ezért kedden Calalin Predoiu belügyminisztert, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ideiglenes elnökét nevezte ki Ilie Bolojan ideiglenes államfő – írja az Euronews.

Marcel Ciolacu már tavaly decemberben felajánlotta lemondását, miután nem jutott be a második fordulóba a botrányba fulladt 2024-es választásokon, amelyeken az ultranacionalista és oroszbarát Calin Georgescu nyerte meg az első fordulót. Másodikat azért nem tartottak, mert a Tik-Tok videókból nagy ismertséget szerzett Georgescut orosz befolyásolási kísérlettel vádolták meg. Ciolacu hétfőn riporteri kérdésre elmondta, hogy szerinte a választók nyilvánvalóvá tették, hogy a nagykoalíciónak, „ebben az összetételében" nincs legitimitása. A közvéleményt sokkolta a koalíció jelöltjének, Antonescunak a kiesése.

Hogy a bukaresti főpolgármester első fordulós eredménye, illetve fokozatos előretörése a centrista politika turnusváltásaként értelmezhető-e, csak később derül majd ki. A koalíció pártjai közül mindenesetre a szociáldemokrata PSD hétfőn úgy döntött, hogy a két jelölt közül egyiket sem támogatja a második fordulóban. Eközben a koalíció egy másik pártja, a liberális PNL bejelentette, hogy a második fordulóban egyhangúlag Dant támogatja. Ahogy gyakorlatilag a romániai magyarokat képviselő RMDSZ (Romániai Magyar Demokrata Szövetség) is, amely elnöke, Kelemen Hunor George Simiont „mindenekelőtt és mindenek felett magyarellenesnek” nevezte egy a maszol.ro portálon megjelentetett nyílt levelében, a romániai magyar szavazókat pedig Nicușor Dan támogatására biztatta.

Mi van a nap alatt?

A vasárnapi második forduló eredménye az első és második helyen végzett jelölt, a centrista-populista Nicușor Dan és a szélsőséges nacionalista George Simion között dől majd el. Bár a választások első fordulója előtt a közvélemény-kutatások mindegyike azt valószínűsítette, hogy Simion utcahosszal győz, a második fordulóra készülő választók egyelőre példátlanul megosztottak: egy keddi közvélemény-kutatás szerint a jelöltek fej-fej mellett 48,2 százalékos támogatottsággal rendelkeztek. Egy csütörtöki felmérés legfrissebb eredményei szerint Nicușor Dan javára dőlhet el a második forduló, akinek 52 százalékra emelkedett a támogatottsága George Simion 48 százalékával szemben. Hogy ez a római, brüsszeli és párizsi kampányeseményeken résztvevő George Simion által kihagyott televíziós elnökjelölti vitákkal vagy a kisebbségi politikával függ össze, azt csak utólag tudják majd megmondani az elemzők.

Az Euronews Romania újságírója, Monica Moanea szerint a romániai társadalom körében végletekig feszült a hangulat. Ez okozza, hogy mindkét jelölt szavazói körében elhatalmasodtak a közösségi médiában tapasztalható indulatok.

„A közvélemény-kutatások szerint Nicosur Dan jobban jött ki az Euronewson megrendezett elnökjelölti vitából: hiszen volt ideje és tere, hogy bemutassa az ország jövőjével kapcsolatos elképzeléseit” – kezdte Moanea, és hozzátette, hogy „a társadalomban nagy fokú polarizációt érzek, valami nagyon hasonlót ahhoz, amit a 2024. novemberi választásokon láttunk. Ezúttal azonban eddig nem látott radikalizálódás tapasztalható, amiben nagy szerepe van mindkét jelöltnek. A mérsékelt erőknek ezúttal nem osztottak lapot: mindkét oldal hangos, radikális és állandóan véleményt formál a másikról. Óriási a vita a közösségi médiában: kommentek, videók és álhírek ömlenek az emberekre. Ráadásul az emberek azért is frusztráltak, mert rengeteg a probléma. Mindenki egyetért abban, hogy a hatalmon lévő politikai csoportnak mennie kell. Óriási az ország gazdasági kára, ami abból következik, hogy a politikusok meglopták a románokat és nem tudtak olyan politikai vezetőket kinevezni, akik megoldanák ezt a problémát, sőt, maguk is korruptak. Az emberek nagyon félnek a választások kimenetelétől, mert látják, hogy az történelmi jelentőségű. Azt hiszem, hogy most először mérik fel igazán, hogy ha rosszul döntenek, akkor az ország visszalép egyet és újra orosz befolyás alá kerül" – tette hozzá.

Az Euronews újságírója mindehhez hozzátette, hogy szerinte az egyik és a másik oldal győzelme sem jelenti a romániai feszültségek végleges megoldását. Jelenleg Nicușor Dan mindent megtesz hogy platformot szerezzen magának, ezért valamennyi médiaeseményre elmegy és elmondja, hogy Románia jövőjét Európában képzeli el, illetve hogy Ukrajnát támogatni kell. George Simion azonban Moanea szerint mostanra taktikát váltott: a közösségi médiában kommunikál a szavazóival és posztjaiban olyan monológokat ír, amely üzenetekkel elsősorban a román diaszpórát célozza meg. Ez számára azért fontos, mert a határon túli szavazóknak köszönheti az első fordulóban elért győzelmét, mondja az újságíró.

Programok

Bár mindkét jelölt populista retorikát alkalmaz, annak mikéntje és kettejük programja is nagyban eltér. A programjukról részletesen számot adtak egy, az Euronewson sugárzott vitán. Míg a matematikusból bukaresti főpolgármesterré avanzsált Nicușor Dan Ukrajna és Moldova uniós csatlakozásával és az Európa-barát irányvonal képviseletével kampányol, a fociultrából politikussá lett George Simion a „hazaszeretetre” építő nacionalista politikával és a közelmúltban történt ingatag pálfordulása óta engedékeny és békítő romániai kisebbségi politika ígéreteivel nyerné meg a szavazókat.

Nicușor Dan az Euronews romániai főszerkesztőjének elmondta, hogy bár Európa-párti, nem fordít hátat azoknak a Trump-adminisztrációval való kapcsolatoknak, amelyekre Simion egyébként sokkal inkább építene.

„Azt akarom, hogy Románia megőrizze nyugatbarát irányvonalát, ami Európa-párti, ami azt jelenti, hogy Románia aktívan részt venne az Európai Unióban. Másrészt szeretném megőrizni a stratégiai partnerséget, amelyet Románia az Egyesült Államokkal ápol. És ami nagyon fontos, különösen a biztonságpolitika terén".

Simion az Euronewsnak adott interjújában amellett, hogy Orbán Viktor politikáját méltatta és szövetségeseként állította be a Fideszt és az RMDSZ-t, kiállt Románia uniós- és NATO-tagsága mellett, de leszögezte álláspontját, miszerint az EU jelenleg túlterjeszkedik a hatáskörén. A politikus visszautasította, hogy őt euroszkeptikus, oroszbarát politikusnak nevezzék és elismerte, hogy Oroszország kezdeményezte az ukrajnai háborút. Pontosított is: önmagát „eurorealista” vezetőnek tartja, aki harcol az orosz propaganda ellen. A hangzatos deklarációk közepette a tavalyi választások első fordulóján győzedelmes ám orosz befolyásolási kísérlettel való együttműködéssel vádolt Georgescu Simion győzelme esetére bejelentkezett miniszterelnöknek.

George Simion a damaszkuszi úton

Hogy biztosítsa győzelmét a vasárnapi elnökválasztáson, George Simion minden szavazatért megküzd. Stratégiája részeként átállította saját és pártja nacionalista megszólalásait és igyekszik megnyerni magának a fegyelmezett szavazási szokásairól ismert magyar közösséget és RMDSZ szavazóit. Ezzel egy időben elkezdte Orbán Viktor magyar miniszterelnök kegyeit is keresni egy jövőbeli uniós politikai szövetség és a magyar miniszterelnök támogatása érdekében. Pálfordulás azonban aligha várható és ebben a szavazók egy része is biztos, hiszen a már említett felmérések szerint Simion jelenleg közel négy százalékkal vesztésre áll. A szavazóknál úgy tűnik, hogy bizonytalanabb Simion jó útra tértét illetően a magyar kormány álláspontja, ugyanis budapesti források szerint Simion kampányának küldöttei kapcsolatban vannak azzal.

Az új kommunikációs kampány jegyében az Euronews Romania által szervezett bukaresti elnökjelölti vitán George Simion hosszan méltatta a magyar kormányfőt. Kijelentette, hogy „Orbán Viktor sok álláspontja Romániában is állampolitika lesz", ami meglepő lehetett román konzervatív és nacionalista bázisa számára. Beszámolt róla, hogy szerinte „a magyarok jó romániai polgárok", és azoknak, akik éket akarnak verni magyarok és románok közé, „a történelem szemétdombjára kell kerülniük".

Kontár kormánypárti kommunikáció

Simionnak az Euronewsnak tett kijelentéseit a magyar média széles körben leközölte és bírálta. Az elnökjelölti vita másnapján Orbán Viktor egy beszédében Simionra hivatkozott, mondván, az elhangzottakkal „teljes mértékben egyetért". Ezt követően a magyar miniszterelnök egy, az X-en közzétett bejegyzésében azt írta, hogy bár „a romániai választások nem a mi dolgunk... biztosítjuk a román népet és leendő elnöküket: Magyarország az egységet, nem a megosztottságot képviseli". Mint azt írja, nem fogja a kormányzat támogatni a „Románia vagy vezetői elleni politikai elszigetelődés semmilyen formáját. A románok számíthatnak a magyarokra a kereszténységért és a szuverenitásért folytatott harcban."

Simion azonnal lecsapta a feladott labdát, és azt írta, hogy „együtt kell megnyernünk a harcot". Orbán kijelentése visszatetszést váltott ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnökből, aki vasárnap egy Facebook-videóban reagált: „George Simion nem a mi emberünk. George Simion magyarellenes. George Simion úgy került a politikába, hogy az úzvölgyi magyar katonai temetőt, első világháborús temetőt földúlták. (...) George Simion nem a magyarok barátja, és nem is lesz a magyarok barátja".

A kormányfő ezután magyarázkodni kényszerült: közölte, hogy telefonon beszélt Hunorral és megerősítette, hogy Magyarország nem szól bele a román választásokba, és hogy végső soron a magyar párt álláspontja érvényesül ebben a vitában: „a magyar kormány az RMDSZ álláspontját tartja meghatározónak, az erdélyi magyarság érdeke az irányadó".

A Fidesz politikusai korábban következetesen magyarellenesnek minősítették George Simiont és amikor pártja, az AUR 2024-ben csatlakozott az Európai Parlamentben az euroszkeptikus ECR-hez, a Fidesz visszalépett a csatlakozásról szóló tárgyalásoktól. Akkor a Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté és a kormány szóvivője, Kovács Zoltán révén határolódtak el a csoporttól, ezúttal pedig Kövér László az Országgyűlés elnöke és Szijjártó Péter külügyminiszter magyarázta ki a kormányt a felelősségvállalás alól. Erre nagy szükség volt, mert a Tisza Párt és Magyar Péter megragadva a kormánypárt kommunikációs gépezetében fellépett újbóli pillanatnyi zavart, a romániai magyarokat megszólítandó, éppen Nagyváradra masíroz. A kampányeseménytől a Tisza Párt politikusa feltételezhetően határon túli szavazókat remél a 2026-os magyarországi parlamenti választásokra.