A beteg gyerekét gondozza, ezért büntetik
Anikó legidősebb lánya ritka betegséggel él, folyamatos felügyeletre és speciális diétára szorul, Az anyja éjjel-nappal gondozza őt, ezért jogosult a gyermekek otthongondozási díjára, a GYOD-ra. A kormányhivatal mégis elvette a támogatást, és több mint hárommillió forint visszafizetését követelte.
Cikkében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) Orbánék legújabb, putyini mintát követő törvényjavaslatára is kitért. A kormány ugyanis annyira fél a hatalma elvesztésétől, hogy már nem is próbálja fenntartani a demokrácia látszatát. Olyan javaslatot tett le az asztalra, amely lehetővé tenné, hogy listázzák és megbélyegezzék a szerintük „veszélyes” szervezeteket.
De vajon az veszélyes a magyar emberek számára, ha a TASZ azért dolgozik, hogy egy háromgyerekes anyával ne fizettessék vissza azt a támogatást, amiből a beteg gyerekét ápolja? Vagy inkább az, ha a rideg és számító állam adminisztratív trükkökkel spórol a legkiszolgáltatottabbakon?
Anikó története nem egyedi, de nagyon is beszédes.
Az ingyenes jogsegélyszolgálatukhoz forduló Anikó legidősebb lánya ritka betegséggel él. Soha nem érzi magát jóllakottnak, és bármilyen ételt megeszik, amihez hozzáfér, akkor is, ha az veszélyes számára. Emiatt folyamatos felügyeletre és speciális diétára szorul, Anikó pedig éjjel-nappal gondozza őt, ezért jogosult a gyermekek otthongondozási díjára, a GYOD-ra.
Mégis, egy nap levelet kapott: a kormányhivatal elvette a támogatást, és több mint hárommillió forint visszafizetését követelte. Az indok: nem jelentette be elég precízen, hogy elköltöztek, pedig a gondozás ugyanúgy folytatódott, csak egy faluval odébb.
A hivatal semmit nem vizsgált. Egyszerűen kimondta: Anikó rosszhiszemű volt.
Az anyuka hiába kért segítséget a hivataltól, aztán fizetős ügyvédektől, mindenki le akarta beszélni róla, hogy harcoljon. Csak a TASZ nem. Ők ingyen vállalták az ügyét, és bíróságra vitték. Mert hisznek benne, hogy az igazságot ki kell mondani: Anikó nem élt vissza semmivel, a támogatás az új lakcímén is jogszerűen járt neki.
Ez a per nem csak Anikóról szól. Amióta megemelték a GYOD összegét, egyre nehezebb hozzáférni és egyre többször kérik azt vissza alaptalanul. Ez nemcsak jogsértő, hanem embertelen is.
A TASZ-nál azért dolgoznak, hogy a bürokrácia ne tiporja el azokat, akik a legnagyobb terhet viselik. Ingyenes jogi segítséget nyújtanak azoknak, akiket igazságtalan visszafizetésre köteleztek. Mert a GYOD nem könyöradomány. Hanem annak az elismerése, hogy ezek a szülők olyan munkát végeznek, amit az állam másként nem tudna ellátni.