Brüsszel elfoglalását Orbán már többször ígérte, de még soha nem sikerült neki és a szélsőjobbnak
„Orbánék szénája idehaza egyáltalán nem áll jól, s ezért is győzelmi propaganda-kényszerben vannak.” Így reagált Szent-Iványi István a magyar kormányfő ígéretére, miszerint egy-két éven belül a szélsőjobboldal el fogja foglalni Brüsszelt. Habár a cseh Andrej Babisnak nem áll rosszul a szénája az októberi választások előtt, Marine Le Pen Nemzeti Tömörülésének pedig elvben szintén lehetnek esélyei a két év múlva esedékes megmérettetésen, de még ha ők győznének is, az sem jelentené azt, hogy elfoglalták Brüsszelt, bár persze sok mindent akadályozhatnának, blokkolhatnának. Az biztos, hogy nehezítené a közös döntéseket az Európai Unióban. És még az sem biztos, hogy Orbán addig hatalmon marad, „az ország, a társadalom jelentős részének is felnyílt a szeme, s ez már kommunikációval nem oldható meg”, s a jelenlegi előrejelzések komoly esélyét valószínűsítik annak, hogy Magyarországon változás jöhet
„...most ebben a szakaszban vagyunk, nem kell nekünk több, mint egy-két év, és mi leszünk többségben, el fogjuk foglalni Brüsszelt és át fogjuk alakítani az egész Európai Uniót és nem engedjük, hogy a brüsszeli bürokraták diktáljanak a nemzetállamoknak. Ez be fog következni...Magyarország nem tudja egyedül megvédeni magát Brüsszellel szemben. Nekünk kellenek szövetségesek, minél nagyobbak, annál jobb. Kellenek a franciák, a franciák nélkül nem tudjuk levenni Magyarországot a brüsszeli kínpadról...Magyarország a bizonyíték, (…) a végső érv, ami arról szól, hogy amit beszélünk, az nem üres és forró levegő, az nem vágyálom, az egy valóság, az egy lehetőség... lehet keresztény, nemzeti, konzervatív kormányzást csinálni, és az országok meg tudnak maradni a saját nemzeti világukban, a saját nemzeti érdekeik között, nem kell alárendelni magukat semmilyen globalista pénzügyi, üzleti vagy politikai hatalomnak...most is úgy vagyunk, hogy ha tehetnék, megfojtanának a globalisták engem egy kanál vízben minden egyes tanácsülésen, de ez azért nem lehetséges, mert többen is vannak, akik velünk egyetértenek, és rendszeresen kiállnak Magyarország mellett, és én is kiállok mindig mellettük”. Erről beszélt Orbán Viktor a Patrióták Európáért franciaországi tanácskozása alkalmából az M1 aktuális csatornának adott interjújában.
Valóban a Patriótáké a jövő és elfoglalhatják az EU-t? Szent-Iványi Istvánt kérdeztük.
„Orbánék szénája idehaza egyáltalán nem áll jól, s ezért is győzelmi propaganda-kényszerben vannak” – kezdte válaszát a külpolitikai szakértő. Mint kifejtette: Magyarországról már nem tudnak beszélni, Orbánnak semmi mondanivalója nincs erről, ehelyett megy az, hogy elfoglaljuk Brüsszelt, meg folyik az Ukrajna elleni uszítás, meg az ígérgetés, hogy majd 2030-ra az EU öt legélhetőbb országa leszünk. „Ezeket nem kell komolyan venni, egyszerűen minden kis sikert fel kell fújni nagyra, el kell túlozni, s mindent a végletekig leegyszerűsítve kell tálalni – ma már nincs más, nincs siker, csak a duma”. Mint hozzátette: „a problémá(i)k már nem fedhetők el kommunikációval, az ország, a társadalom jelentős részének is felnyílt a szeme, s ez már kommunikációval nem oldható meg”. Szent-Iványi szerint egyetlen esetben lehetne változás ebben, akkor, ha az emberek, a társadalom gazdasági helyzetében, életében, életszínvonalában érzékelhető változás következne be, de ezt a kormány nem képes elérni, annyira nem, hogy már osztogatni sem tud, mert nincs rá pénz. Amit tud, az legfeljebb osztogatási ígéret.
Ebbe a sorba illik, ez motiválja a szélsőjobbos előretörésre vonatozó sikerpropagandáját is – állapította meg a szakértő. Még akkor is ez a helyzet, ha az igaz, hogy az Európai Tanácsban bejöhet mellé majd valaki a szélsőjobbról. Októberben Csehországban képviselőházi választásokat tartanak, s Andrej Babisnak elvben valóban van esélye a győzelemre, bár azért nem eszik olyan forrón a kását. Ugyanis nem lehet tudni, mi fog történni, hiszen legutóbb is jól szerepelt, ám egy ötpárti koalíció mégis legyőzte őt – önmagában most is ő a legerősebb, de nem lehet tudni, mi lesz a végén – mondta Szent-Iványi István.
Orbán emellett nagyon bízik Marine Le Penben, illetve az eltiltása miatt őt a Nemzeti Tömörülés élén kényszerből váltó Jordan Bardellában, aki a két év múlva esedékes elnökválasztáson szükség esetén helyette indulhat majd. Bár az eltiltása után Le Pen fellebbezett, ám korántsem biztos, hogy tud majd indulni a pártja élén, viszont az sem biztos, hogy Bardella képes lesz nyerni. Lehet, az első fordulóban a Nemzeti Tömörülés jelöltje győz majd, de hasonló esetben többször is előfordult már, hogy a második fordulóban nem végzett az élen. Persze, ha a Franciaországban mégis nyernének Le Penék, az sok mindent megváltoztathatna, hiszen a németek és ők kulcsszereplők Európában, ugyanakkor Szent-Iványi szerint még az sem jelentené azt, hogy elfoglalták Brüsszelt, bár persze sok mindent akadályozhatnának, blokkolhatnának. Az biztos, hogy nehezítené a közös döntéseket az Európai Unióban.
Orbánnak már nem ez az első ilyen „előrelátása” Franciaország és a Nemzeti Tömörülés esetében sem – emlékeztetett. A 2024-es parlamenti választás előtt azt mondogatta, hogy a Nemzeti Tömörülés győzelme nem vitás, a kérdés csak, hogy az milyen arányú lesz – ehhez képest csak a harmadik legtöbb szavazatot gyűjthette be Le Pen pártja, a Baloldali Tömörülés és Macron centrista tömbje is megelőzte őket. Merthogy a franciák többsége erős ellenérzésekkel viseltet a szélsőjobbal szemben, hiába van nekik egy mintegy 30 százalékos bázisuk, az nem elég egy választási győzelemhez.
Ha pedig ezek nem jönnek be, akkor teljesen irreális, amit a magyar miniszterelnök mond – szögezte le a szakértő. Mint megjegyezte: Orbán már 2021-ben is hasonlókat mondogatott, s hol vannak attól? – tette fel a kérdést. Mint rámutatott: „az igen érdekes, hogy Orbán immár bevallotta, miszerint egyedül van, merthogy arról beszélt, milyen nehéz neki egyedül küzdeni, a kínpadon lenni az EU-ban – akkor ő lenne a győztes?”.
De még a saját helye sem biztos az Európai Tanácsban a jövő évi választások után – vetettük fel. Szent–Iványi ezzel egyetértve, emlékeztetett arra, hogy a jelenlegi előrejelzések komoly esélyét valószínűsítik annak, hogy Magyarországon változás jöhet. Ez pedig ki fog hatni az európai szcénára. Olyan értelemben is, hogy Európában ő modellnek számít azzal, hogy immár a negyedik ciklusát tölti, ilyen ismétlésre szélsőjobboldali politikus még nem volt eddig képes. Talán az olasz Giorgia Meloninak lehet erre esélye, de ő meg behúzódott a közép felé – emlékeztetett.
És a lengyel államfőválasztás? Az nem segítheti az Orbán által remélt szélsőjobbos előretörést az EU-ban? – kérdeztük. A külpolitikai szakértő emlékeztetett arra, hogy ezen a héten, szerdán lesz a lengyel szejmben a bizalmi szavazás Donald Tusk kormányáról. De ettől függetlenül, az államfőválasztáson a Jog és Igazságosság (PiS) által elért győzelem érdemi változást nem hozott, hiszen a győztes Karol Nawrocki hasonlít a leköszönő Andrzej Dudához, következésképpen nem következett be fordulat.