Brutálisan drágultak a nyelvvizsgák is
Van olyan nyelvvizsgaközpont, ahol a tavalyi árakhoz képest most tízezer forinttal kerül többe egy középszintű nyelvvizsga.
Az Eduline szerint erre számítani lehetett: a kata megszűnése, az újabb nyelvvizsga-amnesztia és az elszálló energiaárak sarokba szorították a nyelvoktatási piacot.
Néhány hónap alatt több mint tízezer forinttal drágultak a középszintű nyelvvizsgák díjai. Nyáron már 5-7 ezer forinttal emelkedtek az árak, ennyivel kellett többet fizetniük azoknak, akik bizonyítványt szeretnének szerezni a nyelvtudásukról. Rozgonyi Zoltán, az Euroexam Nyelvvizsgaközpont vezetője és a Nyelvtudásért Egyesület elnöke később azt mondta: a megugró energiaköltségek miatt télen újabb, hasonló áremelés várható „egész egyszerűen azért, mert a nyelvoktatással, nyelvvizsgáztatással foglalkozó intézmények máshogy nem tudják fedezni a költségeiket”.
A portál újra megnézte az árakat, amelyek alapján egyértelmű: a kényszerű áremelésre több nyelvvizsgaközpontnál már november végén-december elején sor került.
Például az ELTE Origo Nyelvi Centrum július végén emelte 35 ezer forintról 40 500 forintra a B2-es, komplex nyelvvizsga díját, ezt novemberben újabb, 4500 forintos díjemelés követte, vagyis a teljes nyelvvizsgáért 45 ezer forintot kell fizetni.
Nem tudta kikerülni az áremelést az Euroexam sem, ahol 10 ezer forinttal kerül többe egy komplex középszintű angol nyelvvizsga, mint tavaly tavasszal (49 900 forint), míg azoknak, akik középfokú Cambridge nyelvvizsgát szeretnének tenni, jelenleg 55 ezer forintot kell fizetniük.
A nyelviskolák és nyelvvizsgaközpontok helyzetét az is nehezíti, hogy 2020-ban a járvány miatt hónapokra szinte teljesen leállt a nyelvvizsgáztatás és a személyes nyelvoktatás, majd a kormány nyelvvizsga-amnesztiáról döntött, így még abban az évben több mint 110 ezer volt egyetemista kapta meg a diplomáját nyelvvizsga nélkül. 2021-ben újabb nyelvvizsga-amnesztiát hirdetett a kormány. 2022 nyarán aztán korábbi formájában megszűnt a kata, ami szintén érzékenyen érintette a nyelvoktatással és a vizsgáztatással foglalkozó cégeket, hiszen oktatóik, vizsgáztatóik egy része ezt az adózási lehetőséget használta.