Budapesten elstartolt a Szputnyik V
Budapesten megkezdődött az oltás a Szputnyik V vakcinával. A kormányzati portál szerint a most oltásra kiosztott 6 ezer vakcina az, ami még decemberben érkezett Magyarországra. Ebből 2800 idős embert oltanak be négy budapesti kórházi oltóponton A február 2-án érkezett 40 ezer adag Szputnyik V vizsgálata még tart, azokkal később kezdődhet meg az oltás. Kökény Mihály, volt egészségügyi miniszter szerint az orosz vakcina hatékony és biztonságos is lehet, és előbb-utóbb az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyt is megkapja. Addig azonban csak a megfelelő orvosi elővigyázatossággal szabad használni. Azt azonban nem hiszi, hogy az oroszok gyártási kapacitása nagyobb terítést tenne lehetővé, mint a nyugati vakcinák esetében, és egyik napról a másikra Magyarországra sok százezer dózis oltóanyag érkezne belőle.
– Azután, hogy 2021. február 9-én az OGYÉI honlapján megjelent a Szputnyik vakcina alkalmazási előírása és beteg-tájékoztatója, már el is kezdték az oltást vele a héten, négy budapesti kórházi oltóponton, a Dél-Pesti Centrumkórházban, a Honvédkórházban, a Szent János Kórházban és a Szent Imre Kórházban.
– Igen. A magyar gyógyszerhatóság honlapján megjelent az alkalmazási előirat. Bár – alaposan átnézve – eléggé érdekes, hogy ez egy korábbi orosz nyelvű leírás adaptációja. Szakemberek mondták már nekem, hogy azóta az oroszok más előírást használnak, mert van ennél egy korszerűbb, több adatot tartalmazó is. Nem tudom, hogy a kettő között mi a különbség, Hogy akkor az OGYÉI miért egy régebbi előiratot szorgalmaz? Nem akarok kicsinyeskedni.
– De nem csak Önnek jutott eszébe ez a kérdés. Azt mondta nekem egy szakember, hogy csak úgy tud oltani az orvos, ha ismeri a termékleírást, mert abban van benne, hogy kinek nem javasolják, milyen mellékhatásai lehetnek. Ha ez egy termékismertető magyar nyelvű adaptációja, akkor mit csinált az OGYÉI december óta, amióta beérkezett az első 6 ezer orosz vakcina Magyarországra?
– Ez jó kérdés. Őszintén szólva, ezek a dolgok nem erősítik a magyar gyógyszerhatóság iránti bizalmat. Ha csak erre támaszkodnánk, akkor nekem is sok kétségem lenne. De azt gondolom, hogy akár az egyik legjelentősebb angol szaklapban, a The Lancet orvosi hetilapban megjelent cikk, amelyben napvilágot látott az elemzés a harmadik fázisról, az egészséges önkéntesekkel a tudományos követelményeknek megfelelő vizsgálatról, annak eredményéről, akár az EMA-val folytatott konzultációk ehhez képest sokkal szélesebb szakmai tudományos bizonyíték-halmazra épülnek. Ez azért optimizmusra ad okot, arra, hogy ez olyan vakcina lesz, ami kellő védelmet, megfelelő biztonságot ad. Az egy kérdés, hogy az orosz fél milyen ütemben, mennyit és mikor tud majd szállítani Magyarországra. Ezt nem tudjuk. Nem hiszem, hogy maga a gyártási kapacitás nagyobb terítést tenne lehetővé, mint a nyugati vakcinák esetében, és egyik napról a másikra Magyarországra sok százezer dózis oltóanyag érkezne ebből. Az oltási térkép szerint Oroszországban azért még eléggé az elején járnak a vakcinációnak.
– Hozzánk érkezett már a decemberi 6 ezren kívül is…
– Egyszer jött. Volt, a 6 ezer, amit mintaként szállítottak további vizsgálatokra karácsony körül, és a múlt héten jött húszezer ember oltására elegendő vakcina. De őszintén szólva, nehéz megmondani, hogy mikor mi történik, mert vannak olyan információk, amelyeknél az ember csak a kormányzati forrásokra tud támaszkodni. Az pedig lehet, hogy úgy van, lehet, hogy nincs – nem tudjuk. Mindenesetre ezen a héten a budapesti háziorvosok kiválaszthattak öt pácienst, akik megfelelnek a kritériumoknak, és azokat oltópontokra kellett küldeniük. Tehát már valami elindult ezen a területen is. Azt azonban, hogy a Szputnyik V milyen mértékben lesz jelen a magyar vakcinakínálatban, ma még nem lehet megmondani. Azt biztosan látom, hogy elsősorban a Pfizer szállításának mértéke növekszik, egyre nagyobb mennyiség érkezik belőle. A Modernából még nem. Valamennyi AstraZeneca is van már itt, és a küszöbön több, még engedéllyel nem rendelkező, vizsgálati fázisban levő vakcina is. Azt, hogy ezek mikor lépnek be, nem tudjuk.
– A nálunk levő orosz vakcinák még vészhelyzeti engedélyezéssel jöttek, ugye?
– Igen. Vészhelyzeti engedélyezés esetén az államot terheli bármilyen, az alkalmazással összefüggő egészségkárosodás miatti felelősség. Remélhetőleg nem lesz ilyen. Vészhelyzeti engedélyeztetésnél az állam tartozik a teljes körű kártalanítási felelősséggel.
– Kirill Dmitrijev, a Szputnyikot gyártó cég vezérigazgatója, azt mondta: az európai szállítás csak júniustól kezdődhet meg. Miután az oroszokat beoltották. Akkor júniusig nem is kapunk belőle?
– Nehéz megmondani.
– Ön mit ajánl az orvosoknak? Használják majd azt a 40 ezer ampulla Szputnyik V-t, ami már itt van?
– Azt gondolom, ha figyelnek mindazokra a kritériumokra, és mindazokra az elővigyázatossági szabályokra, amikre a gyártó is felhívta már a figyelmet, és amik az eddigi eredmények alapján ismertek, akkor igen. Persze, van egy magyar vészhelyzeti engedély is rá, és nagy valószínűséggel a nem túl távoli jövőben lesz egy európai engedély is. Most már sokkal többet tudunk az orosz vakcináról, mint korábban. De itt azért kellő óvatossággal kell eljárni. Nagyon sok olyan eset van, amikor kellő orvosi mérlegelés tárgya, hogy milyen kockázat mellett vehető fel a Szputnyik V vakcina. Alaposabb megfontolás szükséges, de természetesen ahogy egyre többet tudunk meg, és talán majd részletesebb alkalmazási előírások is lesznek, amikor az EMA engedélye megszületik, akkor már egy bővülő körben is lehet majd alkalmazni.