Az Európa Tanács kínzásellenes bizottsága aggódik a magyar börtönökben tapasztalt bánásmód miatt

HírKlikk 2025. április 24. 19:00 2025. ápr. 24. 19:00

Az Európa Tanács Kínzás Megelőzési Bizottsága (CPT) elkészítette és Brüsszelben bemutatta legújabb éves jelentését, amelyben az európai börtönállapotokat térképezték fel. Magyarország az embertelen bánásmód miatt váltott ki aggodalmat.

A börtönök túlzsúfoltsága teljesen aláássa a börtönök működését, és potenciálisan embertelen és megalázó bánásmódnak teheti ki az egyéneket. Rosszabb életkörülményeket, fokozott feszültséget és erőszakot, kevesebb céltudatos tevékenységet okoz, illetve a fogvatartottak kevésbé felkészülten tudnak visszatérni a közösségbe – foglalta össze Alan Mitchell, a CPT elnöke. Az éves jelentéssel együtt a CPT közzétett egy új, mélyreható elemzést az informális fogvatartotti hierarchia problémájáról, és konkrét ajánlásokat tesz annak felszámolására. Az elmúlt 35 évben tett országlátogatásai során a bizottság megállapította, hogy kilenc, korábban a Szovjetunióhoz tartozó országban  továbbra is fennáll az informális börtönhierarchia.

A jelentésben szó van Magyarországról is, a CPT egyik útja ugyanis magyar intézményekbe vezetett. Az EUrologus megkérdezte Hugh Chetwynd-t, a CPT ügyvezető titkárát, van-e számukra látható eredménye annak, hogy Magyarországon új börtönöket építettek, a meglévőket kibővítették a zsúfoltság csökkentése érdekében. Chetwynd elöljáróban azt mondta, hogy a zsúfoltságot sikerült enyhíteni, ez azonban nem változtatott azon, hogy a magyar börtönnépesség 100 ezer főre vetítve nagyon magas, több, mint a legtöbb nyugat-európai ország esetében.

A nyilvános jelentésben különösen aggasztottak minket a bántalmazásos esetek. Illetve az, ahogyan a foglyokat tartották és ahogy bántak velük ezekben a börtönökben. De ez nem túlzsúfoltsági probléma – fogalmazott Hugh Chetwynd. A küldöttség értesítéseket kapott túlzottan szoros bilincselésről, női fogvatartottak szexuális zaklatásáról férfi rendőrök által, fogvatartottakkal szembeni verbális bántalmazásról.

Az Európa Tanács nem uniós intézmény, hanem egy páneurópai testület, amelynek valamennyi európai ország a tagja, igaz, az orosz-ukrán háború után Oroszországot kizárták, illetve az oroszok jelezték is a kilépésüket. Mivel még alkalmaznak halálbüntetést, szintén nem tag Fehéroroszország sem. Az Európa Tanács keretében működik az Emberi Jogok Európai Bírósága, amely az emberi jogok legfőbb európai bírói fóruma.

Forrás: hvg.hu