Százmilliókat kaptak állami pályázaton hulladékkezeléssel foglalkozó furcsa cégek

HírKlikk 2025. április 24. 04:00 2025. ápr. 24. 04:00

Honlap nélküli, nulla árbevételű és veszteséges cégek is nyertek az Energiaügyi Minisztérium pályázatán 2023-ban. Egy Tiborcz István érdekeltségéhez köthető vállalatnak is sikerült a hulladékkezeléssel foglalkozó cégeknek kiírt pályázaton célba érnie.

Az Energiaügyi Minisztérium és a jogelőd szaktárcák minden évben meghirdetnek egy állami pályázatot, ahol hulladékkezeléssel foglalkozó cégek kaphatnak vissza nem térítendő támogatást. Mivel uniós támogatások nem állnak rendelkezésre, a hazai hulladékgazdálkodással foglalkozó cégek gépbeszerzésre szinte csak ezen az iparfejlesztési pályázaton tudnak hozzáférni, ahol 3,3 milliárd forintot osztottak szét összesen 17 cég között – írja a Szabad Európa.

 A 2020-as, a 2021-es és a 2022-es pályázatok nyerteseinek névsorát a minisztérium nyilvánosságra hozta. Ez két évvel ezelőtt, amikor elindult a Mol vezetésével az új hulladékkoncessziós rendszer, megváltozott. A 2023-as évben nyertes cégek, illetve vállalatok névsorán nem hozták nyilvánosságra, csupán egy kódszámmal látták el. Így nem lehetett tudni, kik nyertek a pályázaton.

Ezért a Szabad Európa megkereste a NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-t (NHKV) és közérdekű adatigénylést nyújtott be. Az NHKV hosszas levelezés után kiadta az adatokat, de a dokumentumok egy részét kitakarták, felismerhetetlenné tették bennük például a nyertes cégek végső tulajdonosainak nevét is.

Miközben a legtöbb nyertes cég esetében néhány kattintással ki lehet deríteni a nyilvános cégadatbázisból, hogy kik a tulajdonosok, egy vállalat esetében csak közvetetten sejthető, hogy kié. Utóbbi az Orbán Viktor miniszterelnök vejéhez, Tiborcz István érdekeltségéhez köthető vállalkozás, az Éltex Kereskedelmi és Fuvarozó Kft. Az Opten céginformációs rendszer adatai szerint az Éltex hetven százalékát 2022-ben vásárolta meg a Global Refuse Holding Zrt., majd 2024-ben a vállalat száz százalékos tulajdonosa lett.

A Global Refuse tulajdonosa a Central European Opportunity Magántőkealap (CEOM), ami a Valaszonline.hu cikke szerint Tiborcz István érdekeltségeihez kötődik. Ez azonban nem sokáig maradt így. Tavaly decemberében jelentette be az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt., hogy megveszi az Éltex száz százalékát. Az Alteo legnagyobb tulajdonosa a Mol, vagyis az a cégcsoport, amely 2023-tól a hazai hulladékgazdálkodás nagy részéért felel, miután az állam egy harmincöt éves koncessziós szerződés keretében kiszervezte ezt a tevékenységet egy magáncégnek. Az Éltex Kft. egyébként 225 millió forintot nyert a 2023-as pályázaton, de nemcsak ezen, hiszen egy évvel korábban 163 milliós támogatás kapott ugyanezen a pályázaton.

Feltűntek viszont furcsa új szereplők is. Ilyen például az Egészséges Környezetért Környezetvédelmi és Szolgáltató Kft. (EK), amelynek nincs honlapja és a hulladék szabálytalan felhalmozása miatt korábban megbüntették. A szintén nyertes Caemento Holding Kft.-nek sem találták meg a honlapját. A cégnek 2022-ben nem volt árbevétele, és 2023-ban is csak 11,9 millió forint. A cég veszteséges volt mindkét évben. A pályázaton 294 millió forintot nyertek. 

A használt gumiabroncsok feldolgozására szakosodott vállalkozások közül négy is nyert a pályázaton. Nem tudni, hogy ennek köze van-e ahhoz, hogy az elmúlt években több helyen is illegális gumitemetőre bukkant a Momentum országgyűlési képviselője, Tompos Márton. Érintett volt Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter egyik államtitkárának testvére is. A több ezer tonna illegálisan tárolt abroncsok ügyében a rendőrség eljárást indított, és elindult a gumiabroncsok újrahasznosítása.

Forrás: Szabad Európa