Csak egy biztos, 1,2 milliárdot kapott az MTK a városmajori ingatlanjaiért

NVZS 2021. március 3. 06:50 2021. márc. 3. 06:50

Mintegy 1,2 milliárd forintért vette meg az állam az MTK-tól a városmajori sportlétesítményeit, de azt még nem tudni, hogy mi lesz a területtel és általában a Városmajor fejlesztésével – derült ki a polgármesterrel folytatott beszélgetésünkből. Pokorni Zoltán több lehetőségről is számot adott, de – mint közölte – még folyik az ötletelés. A kormány egy átfogó fejlesztési, rekonstrukciós tervet készíttet Schneller István volt budapesti főépítésszel. Az MTK a városmajori ingatlanáért kapott pénzből a VIII. kerület rozsdaövezetében veti meg a lábát, de arra nem kaptunk tőlük választ, hogy mindez mennyibe kerül, továbbá ki és miből finanszírozza. A projektet 2022 végén-2023 elején zárhatják le. Kerestük az ügyben a kormány részéről érintetteket is – nem reagáltak a megkeresésünkre.

A XII. kerületi önkormányzat – mint társtulajdonos – nem kívánt élni elővásárlási jogával, amikor az 1654/2020. (X. 9.) kormányhatározat alapján az MTK értékesítette a Városmajorban lévő ingatlanait, ugyanakkor tevékenyen részt kíván venni a területén fekvő, Európa egyik legrégebbi, 18,5 hektáros közparkja fejlesztésében és reorganizációjában – mondta el portálunknak a Hegyvidék polgármestere. Pokorni Zoltán a többi között arról is beszélt, hogy az állam durván 1,2 milliárd forintért már megvásárolta az ingatlanokat az MTK-tól, de egyelőre a tárgyalások még nem indultak el azok sorsáról. Ez nagyban függ attól, hogy a kormány által a Városmajor fejlesztésével, rekonstrukciójával megbízott Schneller István és irodája milyen koncepciót dolgoz ki, illetve, hogy a tárgyalások után végül mit fogadnak el.

„Nem állítom hogy a kormány minden tervébe be vagyunk vonva, de a Schneller-féle csapat konzultál velünk” – tisztázta Pokorni, aki több, a park jövőbeni átalakítását-átalakulását érintő ötletet, szempontot is felvázolt (ezekre cikkünk végén visszatérünk). Egy biztos, van még idő kidolgozni a koncepciót, mivel az MTK még másfél-két évig a parkban marad, ugyanis addig használhatja a létesítményeket, amíg az új sportkomplexuma el nem készül a Duna túloldalán.

Az MTK titkolózik

Az említett kormányhatározat nyomán a sportklub egy VIII. kerületi, a korábban a magyar állam tulajdonában álló, a volt Józsefvárosi pályaudvar területén elhelyezkedő (belterület 38820/4 helyrajzi szám alatt nyilvántartott) ingatlanhoz jutott, mégpedig adás-vétel útján – tudatta megkeresésünkre az MTK, amely azonban a vételárat –­ kérdésünk ellenére – nem árulta el, csupán azt a semmitmondó választ közölte, hogy „az MTK az ingatlan tulajdonjogának megszerzése fejében a tulajdonosi jogokat gyakorló MNV Zrt. által felkért független szakértő által meghatározott vételárat megfizette”.

Megjegyzendő, hogy a klubtól kapott válaszban elfelejtették megemlíteni, hogy versenyeztetés nélkül vehette meg az érintett területet. Egyébként ezt éppen úgy rögzíti a vonatkozó kormányrendelet, mint azt, hogy „független szakértő által meghatározott értéken” kell megvásárolni az ingatlant.

Nem sikerült arra sem választ kapnunk az MTK-tól, hogy a területen tervezett, mintegy 7,5 hektár területen kialakítandó új utánpótlás-nevelő létesítmény kivitelezése mennyibe fog terülni, mivel „a kiviteli tervek jelenleg készülnek... A kiviteli tervek hiányában a beruházás költsége nem ítélhető meg”.

Az már a fentiek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy arra a kérdésünkre sem adtak választ, hogy milyen forrásból valósul majd meg a fejlesztés. Egyelőre tehát annyit tudhat a közvélemény, hogy a városmajori ingatlanjaiért cserében az államtól mintegy 1,2 milliárd forintot kap az MTK.

Ez épül a Józsefvárosban

A Sándor Károly Labdarúgó Akadémia – a Velencei-tó mellett fekvő – Agárdon 2020-ban megszűnt intézményét pótolják a Józsefvárosban. Mint az MTK portálunknak elmondta: hat nagy méretű labdarúgópálya, mellettük kis méretű, erőnléti és technikai edzőfelületek lesznek, az egybefüggő zöldfelület mellett mintegy félpályányi épített környezet – sportszakmai területek, kollégium, üzemeltetési épület, lelátó – létesül. Az említett, összesen mintegy 4.000 négyzetméter épület-építmény építési engedélyét már megkapták.

Tervek a Városmajorban

Az MTK távozása csak egy eleme a Városmajor fejlesztésének, reorganizációjának. De ott is sok még a nyitott kérdés, a történet sokszereplős és még semmi nem dőlt el. A kormány megbízta Schneller István volt budapesti főépítészt és a cégét, hogy készítsen a Városmajorra egy átfogó fejlesztési, rekonstrukciós tervet, de Pokorni szerint sok mindenre kell választ találni.

Az egyik ilyen eldöntendő kérdés a Városmajori Szabadtéri Színpad  sorsa. A polgármester szerint, lévén a terület lakott, az embereket zavarja a színpaddal együtt járó zaj és tömeg. „Már Tarlós Istvánt is próbáltam rávenni, hogy a főváros bontassa el, vállaltuk is volna a  bontás költségét” – mondja Pokorni, aki Karácsony Gergelyt is megkörnyékezte azzal, hogy találjanak helyet – esetleg egy másik színház felújítása után – a „balkáni állapotokat konzerváló, egykor moziként funkcionált”, a főváros tulajdonában lévő létesítménynek, mint kísérleti, befogadó teátrumnak. Elismeri persze, hogy „össze van kötve ezen a területen is főváros és kormány”, már csak azért is, mert Budapest a kormánytól kérhet pénzt az áthelyezéshez

A Városmajori Parkbarát Egyesület is az áthelyezést kéri, s Pokorni szerint Schneller István is úgy gondolja, hogy még ha marad is a létesítmény, át kellene tenni valahova máshova a parkon belül. A polgármester azt sem tartja kizártnak, hogy a Népligetbe kerüljön, „ott jó helyen lenne, hiszen amúgy is indul egy kulturális fejlesztés”.

A hegyvidéki önkormányzat maga is kész áldozatokat hozni a park általános átalakításához, mivel az egyik cél, hogy a lakosok minél több zöldterületet használhassanak. Készek például átadni a saját sportpályáikat egy, a János Kórház felől nyitandó „zöld kapu” célját szolgáló fasor kialakítása érdekében.

A kormányzat hallgat

Az 1654/2020. (X. 9.) kormányhatározat végrehajtásában nevesítve is feladatot kapott a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter, illetve tevékeny szerepet játszik az egész projektcsomagban Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár. Az MTK főszereplésével zajló projekttel kapcsolatos kérdéseinkkel írásban kerestük Mager Andrea, illetve Fürjes Balázs sajtósait, ám válaszokat több mint két hét alatt sem kaptunk.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom