Cseh Katalin csatlakozik Barabás Richárd új politikai mozgalmához, a Momentum csalódott benne

HírKlikk 2025. november 12. 11:30 2025. nov. 12. 11:30

Cseh Katalin, a Momentum országgyűlési képviselője csatlakozik a Barabás Richárd által bejelentett új politikai mozgalomhoz.

A Facebook-oldalán megosztott videóban Cseh arról beszél, hogy „túl sok a tesztoszteron, és túl kevés az emberség” a magyar politikában, de ezen változtatni szeretne. A videóból az is kiderült, hogy Humanisták lesz az új szerveződés neve, a pártszínük pedig a rózsaszín lesz.

Barabás Richárd a videóban azt mondta, jobb lenne a következő parlament, „ha egy kicsit több szivárványos és EU-s zászló lenne ott, kicsit több elfogadás és kevesebb kirekesztés”.

„Tudom, hogy sokan érzik most azt, amit én: hogy kell még valami más. Nem új ellenség, hanem új hang. Nem új vezér, hanem új közösség. Ezért kezdek most bele egy új munkába olyan emberekkel, akik szintén hisznek egy szabadabb, európaibb és emberségesebb Magyarországban. Legyünk humanisták” – írta bejegyzésében Cseh Katalin.

A bejelentésre egyből reagált a Momentum, közleményükben azt írták, „Csalódás, hogy Cseh Katalin más utat választott. Csalódtunk benne, mert bár a Momentum útja valóban fájdalmas lemondásokkal jár, hisszük hogy ez a helyes irány. Mi ezen az úton haladunk tovább. Cseh Katalin nélkül is minden erőnkkel a kormányváltásért fogunk dolgozni a 2026. április 12-ig hátralévő 151 napban.”

A Telex emlékeztet: a Momentum idén nyáron jelentette be, hogy nem indulnak a 2026-os országgyűlési választáson, mert szerintük azzal segítik legjobban a kormányváltás ügyét, ha nem állnak a Tisza Párt útjába. A visszalépés leghangosabb támogatója Fekete-Győr András volt, aki szerint a Momentum is a probléma részévé vált volna, ha elindulnának a jövő évi választáson. Szerinte az a körülbelül 3 százalék is végzetes lehetne, amelyet el tudnának vinni a Tisza jelöltjeitől. Fekete-Győr később arról is beszélt, hogy a Fideszhez köthető körökből többször megkörnyékezték a Momentumot, és megpróbálták rávenni őket arra, hogy induljanak el a 2026-os országgyűlési választáson. Ezekről a megkeresésekről eddig még nem mutattak be konkrét bizonyítékokat.

Fekete-Győr Andrással ellentétes álláspontot képvisel Barabás Richárd, a Párbeszéd társelnöke, aki már nyáron is arról nyilatkozott, hogy pártjával önállóan akar indulni a jövő évi választáson. Az InfoRádiónak adott interjújában úgy fogalmazott, elismeri, hogy jelenleg a Tisza a legerősebb ellenzéki párt, de szerinte ez nem azt jelenti, hogy ne férne el mellettük egy olyan erő, „amelyik a Tiszánál markánsabban képes értékeket képviselni”.

Barabás végül november 10-én jelentette be, hogy egy „új alapokon nyugvó szervezet színeiben” indulna a választáson jövő tavasszal. „Ha elegen támogatják, egy új alakulat elindul a választásokon a szabad, európai, urbánus és progresszív emberek hangjaként” – mondta.