Deák Dániel: a kormányzat tovább zülleszti a közoktatást

HírKlikk 2024. november 8. 08:00 2024. nov. 8. 08:00

A magyar diákok nem kaphatják meg újra a külföldi tanulásukat szolgáló Erasmus-ösztöndíjakat, a kutatók pedig a Horizont-program támogatásait, ezért további lemaradásra kell számítanunk a nemzetközi oktatási és kutatási színvonaltól. Deák Dániel professzor ugyanis nem lát reményt arra, hogy lezárulhat a kormány és az Európai Unió vitája a magyar felsőoktatás alapítványokba való kiszervezéséről. Az MTA doktora erről és a közoktatás további lezüllesztéséről a KlikkTV Tíz című műsorában beszélt.

A Corvinus Egyetem kutató jogászprofesszora elmondta: a kormány először két évig nem reagált a sajátos egyetemi reformokkal kapcsolatos uniós bírálatokra és javaslatokra – majd küldött ugyan a reformokat ígérő elgondolásokat, de azzal a feltétellel, hogy azokat csak akkor lépteti életbe, ha már folyósítják az uniós támogatásokat. 

Emiatt nem kaphatják meg a magyar diákok újra a külföldi tanulásukat szolgáló Erasmus-ösztöndíjakat, a kutatók pedig a Horizont-program támogatásait. Ezért további lemaradásra kell számítanunk a nemzetközi oktatási és kutatási színvonaltól és folytatódik a közoktatás lezüllesztése. 

Két értékes intézmény, az ELTE és a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) eddig el tudta kerülni, hogy teljesen állami funkcionáriusok alá rendeljék, de hír szerint a nagy nemzetközi tekintélyű Műegyetem hamarosan ugyancsak „alapítványi formába” kerül.

A kialakult helyzetben, amikor az államhatalom a felsőoktatásban is mindenben szabad kezet kap, az egyetemek színvonala tovább csökken. A legtehetségesebb hallgatók jelentős része 15 éve már nem itthon, hanem Ausztriában és más külföldi országokban tanul. Jellemző, hogy a Corvinus Egyetemen nincs is már elegendő számú felvehető magyar hallgató, a túlnyomórészt angol nyelvű oktatásban a harmadik világból, többek között a Szovjetunió utódállamaiból és Kínából érkező fiatalokat tanítanak – a kulturális különbségek miatt mérsékelt sikerrel.

Deák professzor emlékeztetett, hogy „az általános iskoláinkból kikerülő diákok 40 százaléka funkcionális analfabéta. A kormány azért is hanyagolja el a felsőoktatást, mert elsősorban betanított munkásokra van szüksége az iparosításhoz, amelytől hatalmának erősítését várja.” Egyébként a felsőoktatással kapcsolatos uniós kifogások nem Magyarország ellen készültek. A felsőoktatás függetlenségéről számon kért rendeletet a korábban az Európai Unió tagországai, köztük Magyarország alkották. 

Szó esett a beszélgetésben arról is, hogy a kormány a sok milliárdos hazai és külföldi beruházásokkal létrejött Mathias Corvinus Collegium révén maga oktatja, neveli párhuzamosan, kedve szerint a fiatalok minden korosztályát. Azok tanulhatnak a mesterségesen létrehozott Közszolgálati Egyetemen, miközben a tudományos területen áltudományos intézményeket hoznak létre. 

 A KlikkTV Tíz című műsora ide kattintva nézhető meg.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom