Egészségügy: nem ígér sem béremelést, sem felújításokat a jövő évi költségvetés
Nincs szó sem dedikált egészségügyi bérkorrekcióról, sem az állami kórházak felújításáról a 2026-os büdzséről szóló törvénytervezetben.
Egy állami kórházat sem érint a Steindl Imre felújítási program, csak három magán, illetve egyházi intézmény szerepel a jövő évi költségvetési tervezetben. A most elérhető számok egyértelműen azt sugallják, hogy jövőre is intenzíven folytatódhat a betegek „átpréselése” a magánszektorba, jövőre ugyanis nominálisan alig több mint öt százalékkal emelkedik az egészségügyi büdzsé a költségvetési törvényjavaslat szerint. „Ennyiből pedig biztosan nem finanszírozhatók az inflációs költségek, a szakdolgozók, orvosok megtartása. Béremelésre az ágazatban legfeljebb a minimálbéren foglalkoztatottak számíthatnak, a korábbi bérmegállapodással 2026-ra kialkudott 13 százalékos minimálbér-emelés vonatkozhat rájuk” – írja a Népszava.
„Kezdeményeztük, hogy legyen jövőre béremelés a szakdolgozóknak, de jelenleg a költségvetésben ennek semmiféle nyoma nem látszik” – reagált lapnak Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke. Emlékeztetett arra, hogy béremelés utoljára 2024-ben volt, és sem idén sem jövőre nem látszik, hogy lesz forrás bérkorrekcióra. Ráadásul hatalmas a szakemberhiány az egészségügyben, ami miatt óriási a terhelés az ott dolgozókon, de a pluszmunkák kifizetésére sincs pénz a rendszerben.
Bár a javaslat preambulumában a kormányzat még mindig azzal dicsekszik, hogy 2010 óta a jövő évi tervszámokkal megháromszorozza az egészségügyre költött közforrásokat, valójában az ágazat költségkerete a GDP-hez viszonyítva arányában csökkent. Ez idei körülbelül 4,2 százalékos arány jövőre egyes becslések szerint mintegy 3,8 százalékra esik – hívta fel a figyelmet a Népszava.