Egy másik ALS-ben szenvedő beteg is passzív eutanáziáért folyamodott

HírKlikk 2024. március 2. 16:11 2024. márc. 2. 16:11

Már saját otthonában is nehezen mozog egy asszony, aki Karsai Dániel alkotmányjogászhoz hasonlóan, azért küzd, hogy ne tegyék ki további megpróbáltatásoknak, mivel ő is ALS-betegségben szenved.

Dunavölgyi Erzsébet olyan egészségügyi ellátásokat utasít el, mint például az újraélesztés és a mesterséges lélegeztetés. Azonban hiába sorolta fel hosszú oldalakon keresztül, hogy milyen beavatkozásokról mond le előre, még cselekvőképessége tudatában, az okirat nem elég – tudta meg az RTL Híradója.

Az egészségügyi törvény szerint:

  • a kezelések visszautasításának igényére egy három fős orvosi bizottságnak is rá kell bólintania;
  • szabályozott, hogy milyen orvosokból kell állnia a bizottságnak;
  • és azt sem lehet tudni, hogy hol kell és egyáltalán neki kell-e keresnie ezt a bizottságot.

A Belügyminisztérium az RTL Híradó megkeresésére azt írta, a három tagú orvosi bizottság összehívását a betegnek kell kezdeményeznie a kezelőorvosánál.

A nyilatkozó jogász szerint bonyolultabb a helyzet akkor, ha a betegsége előrehaladtával valaki elveszti cselekvőképességét, mert akkor szükséges még valakit bevonni a döntésbe.

A Parlamentben hétfőn késő este tartottak vitanapot a témában, ahol Takács Péter, az egészségügyért felelős államtitkár azzal érvelt, hogy az eutanázia passzív formájára jelenleg is van lehetőség:

Minden cselekvőképes és önálló döntéshozatalra képes magyar állampolgár… életvégi döntés keretében nyilatkozhat arról, hogy milyen, az életet fenntartó, azt meghosszabbító kezelést választ vagy éppen utasít el.

Forrás: RTL