Egyre tudatosabban bankolnak a magyarok
Továbbra is egyenletes ütemben növekszik a magyarországi fizetési számlák és a hozzájuk kapcsolódó bankkártyák száma. Egyre többet utalunk, és fizetünk bankkártyával, a digitális fizetési módok használata pedig jelentősebb mértékben emelkedik. A qvik is egyre népszerűbb, egy negyedév alatt szinte másfélszeresére nőtt az ezzel indított utalások száma.
Az MNB III. negyedéves Pénzforgalmi jelentése alapján a magyar lakosság egyre aktívabban és tudatosabban használja a bankszámláit. A jelenlegi 9,6 milliós népességszámra 10 076 673 db bankszámla jut. A III. negyedév végére összesen több mint 11 millió fizetési számlát tartottak nyilván – természetes személyek és gazdálkodó, valamint egyéb szervezetek számlái összesen –, amelyek 85 százaléka digitálisan is hozzáférhető – írja elemzésében a Bankmonitor.
Érdemben nem változott a fizetési számlák és a bankkártyák száma, de folyamatosan emelkedik: a számlák 0,3 százalékkal, míg a fizetési kártyák 0,6 százalékkal. A lakossági bankszámlák száma 2024. második negyedévében lépte át a 10 milliós határt, a bankkártyák száma ugyanakkor 2024. szeptember 30-ig bezárólag, 9,5 milliót tesz ki lakossági oldalon (ebbe a betéti és hitelkártyák is beletartoznak).
Növekedett a POS terminálok száma 1,5 százalékkal, annak ellenére, hogy a bolti elfogadó hálózatok csupán 0,3 százalékkal növekedtek. Ugyanígy az internetes elfogadóhelyek száma is növekedett, 1,1 százalékkal. Egyre több helyen van tehát lehetőség a bankkártyás fizetésre, ami szintén meglátszik a számokon: éves alapon 9,1 százalékkal nőtt a kártyás vásárlások száma és az értékük is több, mint 13 százalékkal emelkedett. Egyre népszerűbb a mobiltárcás fizetés is. A harmadik negyedévre már több, mint 2,4 millió bankkártyát regisztráltak valamilyen mobileszközre (például telefon, okosóra).
Mindemellett kis mértékben csökkent a készpénzfelvételek aránya az utóbbi időszakban. Ugyan több ATM elérhető – 1,5 százalékos bővülés – de 5,4 százalékkal kevesebb pénzt vettünk fel.
A forint átutalások értéke 13,5 százalékkal növekedett előző év azonos időszakához képest. Kiemelkedik a 10 ezer forint alatti egyedi forint utalások száma, itt 14,8 százalékos bővülés tapasztalható. A negyedév során az egyedi forint utalások már több mint harmadát, 36,2 százalékát mobilbanki alkalmazásból nyújtották be.
Ugyanígy az azonnali átutalások száma is jelentős mértékben emelkedett. A darabszám 13,5 százalékkal, az érték pedig 25,5 százalékkal. Egyre többen használják a qvik kérelemre indított utalások száma is: az elmúlt negyedévben több, mint 300 ezer darab qvik-kal történő utalás történt.
Kevesebb sikeres visszaélés történt a bankkártyák terhére. Jellemzően a csalók adathalászattal és a mobiltárcához való hozzáféréssel próbálnak a kártyákhoz hozzáférni. Továbbra is kiemelten fontos, hogy tájékozódjunk, milyen módszerekkel tarthatjuk nagyobb biztonságban a bankkártyánkat és a mobileszközeinket, valamint körültekintően használjuk a netes felületeket is.
Ezzel szemben az átutalási és beszedési forgalomban a sikeres visszaélések darabszáma 7,7 százalékkal nőtt, viszont összértéke csupán 0,2 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest. Az ezekből származó kár ugyanakkor 1,9 százalékkal csökkent. A bankszámlák hozzáféréséhez leggyakrabban a pszichológiai manipulációt és adathalászatot alkalmazzák a csalók.
A negyedév során a bankok pénzforgalmi bevételei 15,4 százalékkal nőttek az egy évvel ezelőttihez képest. Különösen a fix (havi és éves) díjak emelkedtek, 22,3 százalékkal, ide tartoznak például a havi számlavezetési díjak is. A bevételek több mint felét – 58,8 százalék – a tranzakciók értékével arányos díjak teszik ki.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. szeptember 18-i adása itt nézhető meg: