Ez már csak egy ócska magyarázkodás

Márkus 2016. február 20. 08:43 2016. feb. 20. 08:43

"Olyan pedagógusokra van szükség, akik okosak, erkölcsösek, és ezeket adják át a diákoknak. Ezért vagyok pipa, ha a tévében nézem, hogy borotválatlan, kócos, kockás inges tanári kar grasszál. Tudniillik egy tanár a megjelenésével is példát mutat a gyerekeknek."

Éppen egy hete szombaton, a pedagógustüntetés napján jelentek meg Klinghammer István volt felsőoktatási államtitkár azóta sokat idézett mondatai a Magyar Nemzetben. Egy hét alatt a kockás ing szimbólummá vált, pénteken több ezer diák és pedagógus öltötte magára, így tiltakozva a volt politikus degradáló kijelentései ellen.

Egy héttel az interjú megjelenése után a 444-nek nyilatkozva az egykori államtitkár elmondta, hogy nem érti, mit szimbolizálnak, mivel állnak szemben a kockás ingben fényképezkedő tanári karok.

Klinghammer szerint az eredeti interjút átvevő újságok nem értették meg, és elferdítették azt, amit mondott.

A három jelző, a borotválatlan, a kócos és a kockás inges együtt fontos, a rendezetlenséget fejezik ki. De ebből az újságok már elhagyták a kócost, csak a kockás ingesre figyeltek - mondta Klinghammer, aki szerint önmagában a kockás inggel nincs semmi baj.

"Nekem is van kockás ingem, sporthoz, szabadidőhöz, horgászathoz teljesen jó viselet. És azt is elfogadom, ha valaki szerint tanításhoz is megfelelő, ez csak az én véleményem. A rendezetlenség viszont nem fogadható el egy tanártól, ezt fejezte ki a három jelző."

Klinghammer István a Magyar Nemzet interjú előtt is foglalkozott már a pedagógusok minőségével, igaz akkor még csak a belső tulajdonságok fontosságát emelte ki. A Magyar Időkben február elején publikált írása szerint nemzetközi vizsgálat bizonyítja, hogy a sikeres és sikertelen oktatási rendszerek között a döntő különbség a tanári kar minőségében rejlik.

Mint írja, a jó tanártól - sok egyéb mellett - a diákok az önzetlenséget és a szolgálat­etika szépségét is megtanulhatják. Ezzel kapcsolatban Pázmány Péter idézi: "Azt a tanítót böcsüli nagyra Isten, aki cselekszi, amit tanít, és mind nyelvét, mind pennáját szíve gyökerének téntájába mártván, úgy szól, mint szíve járása vagyon".