Az EU meg akarja akadályozni, hogy Magyarország aláássa Ukrajna csatlakozását

HírKlikk 2025. május 14. 17:30 2025. máj. 14. 17:30

Az EU meg akarja akadályozni, hogy Magyarország aláássa az Ukrajna csatlakozási tárgyalásainak megkezdését – erről számoltak be a Bloomberg gazdasági hírügynökségnek a folyamatokat ismerők.

Múlt héten egy zárt ajtó mögött tartott tanácskozáson több tagállam követelte az EU Bizottságától, hogy keresse meg a lehetőséget arra, hogy meg lehessen nyitni a tárgyalások első fejezetét annak ellenére, hogy Magyarország kifogásokat emel – mondták el a nevük mellőzését kérő források a Bloombergnek.

Hozzátették: a tagállamok szerint Budapest meg akarja torpedózni a folyamatot Orbán Viktor „nemzeti konzultációjával”, noha Budapest korábban már jóváhagyta a csatlakozási tárgyalások megkezdését.

Nyílhat mód az akadály elhárítására. Noha a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez és lezárásához konszenzus szükséges, az egyes fejezetek megnyitásához és lezárásához erre nincs szükség – mutattak rá más, szintén nevük mellőzését kérő források.

Ukrajna csatlakozási törekvése az orosz támadás nyomán lendületet vett. Brüsszel ugyan hallani sem akart gyorsított eljárásról, és ezt azzal indokolta, hogy a folyamatnak az elért eredményeken kell nyugodnia. Ursula von der Leyen azonban elismeréssel szólt arról, hogy Kijev a háború ellenére, milyen eredményeket ért el a reformokban. 

Az EU törekvése olyan időpontban jön, amikor Donald Trump sietteti a közvetítést és miközben továbbra is elutasítja Ukrajna csatlakozását a NATO-hoz, az uniós csatlakozást jóváhagyta. Az EU a geopolitikai felfordulásban beindította a bővítést abban a reményben, hogy több tagállam stabilitást hozhat.

A Bloomberg forrásai azt is elmondták: a bizottság egy zárt ajtók mögötti vitán azt mondta a tagállamoknak, hogy hamarosan elküldi az első jelentést az ukrán és a moldovai csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitásáról az Európai Tanácsnak.

A bizottság az idézett források szerint azt is kifejtette: ha Magyarország nem emel vétót, a tagállamoknak még júniusban is van idejük dönteni a kérdésben.

A magyar miniszterelnök szoros kapcsolatokat ápol Putyinnal, és azt mondja, hogy Moszkva nem jelent katonai fenyegetést az EU számára, Ukrajna kérdésében pedig Moszkva álláspontját visszhangozza. Kifogásaival az ukrajnai magyar kisebbség jogait ért sérelmekre hivatkozik. Az EU Bizottságának egy szóvivője azonban üdvözölte, hogy Kijev előrelépett a nemzetiségi jogok kérdésében, amit 2022-ben az EU követelt a csatlakozás egyik feltételeként

Közben az ukrán-magyar kémügy nyomán megszakadtak a kétoldalú tárgyalások a magyar kisebbség jogairól. 

Emellett Orbán Viktor az Ukrajnával szembeni ellenállást a jövő évben esedékes választás előtti kampány központi kérdésévé tette.