Faliújságra kitűzött cetliről értesültek a Tungsram dolgozói a csődeljárás megindításáról
Megdöbbentő – ennyit tudott mondani hirtelen a Hírklikknek Sallai Gábor, a Tungsram Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke, amikor a csődvédelelmről kérdeztük. Nemcsak őket, hanem a vállalat minden részlegét váratlanul érte a bejelentés. A cégvezetésnél is érdeklődtünk, de csak a hivatalos közleményüket kaptuk meg válaszként.
Eszerint a Tungsram Operations Kft. hitelező partnere, az Eximbank Zrt. törvény biztosította jogával élve, ma inkasszót nyújtott be a vállalat bankszámláira. Ez azt jelenti, hogy a már a bankszámlákon lévő és beérkező minden pénzforrással az Eximbank rendelkezne. A Tungsram tiszteletben tartja, hogy a bank ilyen módon érvényesíti jogos érdekeit.
A történtek ellenére, a cég „továbbra is legfontosabb prioritásként kezeli munkavállalói, vevői, beszállítói és a hatóságok felé vállalt kötelezettségeinek teljesítését, ezért a vállalat a mai napon egy jogi és pénzügyi védelmet jelentő lépést tett, amely ezt az ellentétet feloldhatja: csődvédelmet kért. Azért tette, hogy a vállalat a csődvédelem nyújtotta ernyő alatt továbbra is fizetni tudja a bért és az adókat, valamint végrehajthassa folyamatban lévő reorganizációját. Erről a kényszerű lépésről ma a törvényi előírások szerint a dolgozókat, a szakszervezeteket, az üzemi tanácsokat és bankokat is tájékoztatta” – értesítették portálunkat.
„A csődvédelem a közhiedelemmel ellentétben, nem egy cég megszűnését, hanem éppen azt jelenti, hogy megpróbáljuk sikeres túlélését biztosítani. Nem terveztük ezt a lépést, de lehetőséget ad nekünk” – ezt már Jörg Bauer, a vállalat elnök-vezérigazgatója írta.
A vállalat reorganizációs szervezetet állít fel, amely a vagyonfelügyelő bevonásával fenntartható pénzügyi tervet dolgoz ki a reorganizációra és a hitelezőkkel történő megegyezésre. Arra törekszik a cég, hogy a csődvédelem kezdetétől számított 90 napon belül megegyezzen a hitelezőivel. „Ahhoz, hogy sikeresen végződjék az eljárás, elengedhetetlen, hogy dolgozóink, vevőink, beszállítóink és partnereink bizalma töretlen maradjon a Tungsram iránt” – közölte Jörg Bauer.
Többek között e bizalom állapotáról kérdeztük Sallai Gábort és arról, hogy mi a garancia a banki inkasszó ismeretében az elbocsátani tervezett 1600 dolgozó több hónapos végkielégítésének fedezetére?
„Mindez úgy zajlott, hogy szerdán egy és két óra között tíz perces etapokban értesítettek minket is, az igazgatókat, a HR-es vezetőket, tehát egy nagyon zsúfolt 60 perc volt. És természetesen abszolút váratlan. Tudtuk, hogy vannak problémák, de nem gondoltuk, hogy ide jutunk, megdöbbentő volt mindezt hallani. Amit fontos megemlíteni, hogy a dolgozókat minderről úgy tájékoztatták, hogy 13.45 körül a faliújságra kiraktak egy papírt, innen olvashattuk a csődeljárás megtörténtét. Ez több mint méltatlan. Főként olyan dolgozókkal, akik 30-40 éve itt vannak.”
A döbbenet eluralta a dolgozók hangulatát, a „csőd” kifejezésről értesülve mindenki megijedt, fogalmuk sincs, hogy ez pontosan mit is jelent a gyakorlatban – tette hozzá Sallai Gábor.
„Ami a kifizetéseket illeti, azt mondták, hogy szándékukban áll mind a fizetéseket, mind a végkielégítéseket biztosítani. A csődeljárás kezdeményezése is ezt szolgálja, hogy elkerüljék az inkasszót.”
Arról nincs tudomásuk, hogy a végzetes hátralék miből tevődött össze és mekkora nagyságrendet jelenthet, így az sem tudható, hogy meddig terheli a vállalat financiális hátterét. A szakszervezeti vezető ismerete szerint azért döntöttek a csődeljárás mellett, hogy elkerüljék az inkasszót. Ez utóbbit viszont tényként közölték a mai hírek az Eximbankra hivatkozva. „A bérek, fizetések biztosításáról biztosított a cégvezetés, reméljük, hogy ezzel nem lesz probléma” – bizakodott jobb híján a dolgozók képviselője.
Sallai Gábor elmondta, hogy a szakszervezetet is tájékoztatták a kialakult helyzetről, miután pár napja egy új ügyvezető igazgató (felszámolóbiztos...?) koordinálja a bejelentett helyzetet, ő tájékoztatta többek között a dolgozói képviseletet is. „Tőle értesültünk a bérek kifizetésének változatlan módjáról. Nagyon remélem, hogy így is lesz, mert különben elszabadul a pokol.”
Logikus felvetésnek tűnik, hogy a cég felső vezetése mindezt már kellett, hogy lássa akkor, amikor bejelentették az 1600 dolgozó elbocsátását, hiszen egy ekkora vállalat ki- és befolyó költségei nem egyik napról a másikra vesznek éles fordulatot. „Most visszagondolva, ez valószínűnek tűnik, bár vélhető, hogy még vártak valamilyen kormányzati segítségre. A jelek szerint ez elmaradt.”
Arra a kérdésre, miképpen látja a dolgozók hangulatát, vajon bíznak-e abban, hogy a vállalat egyáltalán túléli ezt a mély válságot, Sallai Gábor a személyes véleményét tudta megfogalmazni. „A Tungsram fele leágazóban, az új termelés még nem hoz akkora bevételt, hogy egyenesben tartsa a vállalatot, innovációra nincs megfelelő anyagi forrás, de annyi idő sincs, hogy bármi ilyesmi kifuthassa magát. Nagyon nehéz időszak következik” – nyilatkozta a Hírklikk megkeresésére Sallai Gábor, a Tungsram Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke.