Felfüggesztették a korrupcióval vádolt Völner Pál (Fidesz) mentelmi jogát

HírKlikk 2021. december 14. 18:03 2021. dec. 14. 18:03

Az Országgyűlés 128 igen szavazattal felfüggesztette a fideszes Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium múlt héten lemondott parlamenti államtitkárának mentelmi jogát egy közvádas ügyben, hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette miatt. Megválasztották kilenc évre a Médiatanács elnökét.

Völner Pál, bár a legfőbb ügyész indítványát „meglehetősen zavarosnak, elnagyoltnak, ellentmondásosnak" nevezte, maga is kérte mentelmi joga felfüggesztését, hogy a nyomozást folytató hatóság előtt szerepét és ártatlanságát mielőbb tisztázhassa.

Hargitai János, a mentelmi bizottság elnöke is úgy értékelte, hogy eddig csak jobb indítványokkal találkozott, főleg a Legfőbb Ügyészségtől. Eddig csak tűpontos indítványok jöttek, ezt nem érzi olyannak – mondta.

Jelezte, a bizottság eddigi gyakorlatához tartva magát, egyhangúlag azt javasolta, hogy az Országgyűlés függessze fel a képviselő mentelmi jogát.

A legfőbb ügyész szerint a Völner Pál által elkövetett cselekmények vezető beosztású hivatalos személy által, az előnyért a hivatali helyzetével egyéb módon visszaélve, bűnszövetségben, üzletszerűen és folytatólagosan elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette megállapítására alkalmasak.

Megválasztották a Médiatanács elnökét

Kilenc évre a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsának elnökévé választotta Koltay Andrást az Országgyűlés. A parlament emellett egy új tagot is választott a Médiatanácsba.

A képviselők a Médiatanács elnökét 134 igen, 5 nem szavazattal és 1 tartózkodás mellett választották meg.

A Médiatanács új tagja Bartóki-Gönczy Balázs lett 133 igen és 6 nem szavazattal, tartózkodás nélkül.

Koltay András és Bartóki-Gönczy Balázs ezt követően letette hivatali esküjét.

Koltay Andrást a miniszterelnök javaslatára Áder János köztársasági elnök december 4-i hatállyal nevezte ki az NMHH elnökének. Ezzel automatikusan a Médiatanács elnökjelöltje lett. A médiatörvény értelmében az Országgyűlésnek ezután 30 napon belül kellett megválasztania a Médiatanács elnökévé, ellenkező esetben megbízatása megszűnt volna.

A Médiatanács elnöke nem választható újra, megbízatásának időtartama a hatóság elnöki megbízatásának időtartamához kötött.

Az Országgyűlésnek azért kellett új elnököt választania, mert a posztot 2013 óta betöltő Karas Monika lemondott.

Koltay András 2002-ben szerezte jogi diplomáját a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, ahol diplomája megszerzése után tanított is a polgári jogi tanszéken. 2018-tól a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen egyetemi tanár, tanszékvezető, 2018 és 2021 között az intézmény rektora volt.

2009 és 2010 között a Magyar Televízió Közalapítvány Kuratóriumának elnökségi tagja, 2010 és 2019 között az NMHH Médiatanácsának tagja.

Bartóki-Gönczy Balázst az augusztusban elhunyt Hankiss Ágnes helyére választotta meg kilenc évre az Országgyűlés.

A Médiatanács új tagja 2010-ben végzett a Pázmány Péter Egyetemen, majd francia nyelvű jogi képzéseken vett részt. 2011 és 2016 között projektmenedzserként, hírközlési jogi szakértőként dolgozott az NMHH-nál. Jelenleg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, a többi között űrjoggal foglalkozik.

Az elnökkel együtt öt tagot számláló Médiatanács az NMHH önálló hatáskörű, az Országgyűlés felügyelete alatt álló szerve. Feladata egyebek mellett a médiatörvény, valamint a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló médiaalkotmány betartásának ellenőrzése. A testület pályáztatja meg a rádiós frekvenciákat, felügyeli a rádió- és tévéműsorokat, ellenőrzi a médiaszolgáltatókkal kötött hatósági szerződések betartását.

Ezen a két szavazáson az ellenzéki képviselők nem vettek részt. 

Forrás: MTI/Hírklikk