Felrázhatja Európát Trump elnöksége
Kétesélyes, hogy a leendő amerikai elnök milyen hatást gyakorol Európára: jelenthet súlyos megrázkódtatást, de elősegítheti a régóta esedékes átalakulást is. Így vélekedik John Micklethwait, a Bloomberg hírügynökség hírigazgatója és szerzőtársa, Adrian Wooldridge, a globális üzleti rovat vezetője.
Az EU-val az a bajuk, hogy az szerintük a struccot választhatná kabalaállatának, mert a jelszó sokszor az: kivárni és majd meglátjuk. Trump sikere épp ezért létveszélyt jelent a normális brüsszeli üzemmód szempontjából. Hozzá képest Putyin csak egy utcai harcos bűnöző egy egykor volt szuperhatalomból. Amerikai kollégája viszont azzal fenyeget, hogy beszünteti Ukrajna támogatását, kilép a NATO-ból, 20 százalékos vámot vet ki az európai importra és távozik egy sor nemzetközi szerződésből, főként ha annak nevében benne van a „globális” vagy a „zöld”.
Oktalanság volna feltételezni, hogy az elnököt ezúttal eredményesebben lehetne meggyúrni, mint a korábbi négy évben. A törvényhozás mindkét háza az övé, tele a Tegyük Újra Naggyá Amerikát meggyőződéses híveivel. Az a néhány európai, akiket kedvel, Orbán, Meloni és Farage aligha szól neki, hogy fogja vissza magát – figyelmeztet a Bloomberg.
A földrész ugyanakkor meggyengült, a politikai vihart a jelek szerint a legtrumpistábbak keltik: Orbán, Meloni és Le Pen, akiből az amerikai politikus szakasztott mása lehet, ha nyer három év múlva.
Közben pedig az Egyesült Államok lehagyta az öreg kontinenst, GDP-je 30 százalékkal magasabb, a jövő ágazatait tekintve pedig egyenesen lekörözte szövetségesét. Annak már évtizedekkel ezelőtt meg kell volna csinálnia azokat a reformokat, amelyeket most Draghi javasol.
Trump ugyanakkor egyre inkább Ázsia felé fordul.
Mindazonáltal végre cselekvésre ösztökélheti Európát. Így létrejöhet a bankunió, lökést kaphat a zöld átmenet és összehangolhatják a védelmi iparok tevékenységét. Az új elnök ugyanakkor segítségre szorul Kína és a Közel-Kelet ügyében.
Nemigen kétséges, hogy ha úgy hozza úri szeszélye, a politikus szívesen szétrobbantaná az uniót. A nemes bosszú az volna, ha megválasztása Brüsszelt a gondok megoldására és a világban elfoglalt helyének megerősítésére használná fel. De ehhez előbb ki kellene húznia a fejét a homokból.