Ferenc pápa és a fideszesek finoman fogalmazva nem igazán szívlelik egymást
Azt régóta tudtuk, hogy a Orbán és hívei utálják Ferenc pápát, ami nem is csoda, hiszen ő egészen másképpen értelmezi a keresztény erkölcsöt, mint ők. Pár napja aztán kiderült, hogy a pápa sem szívleli a mostani magyar hatalom embereit, hiszem a protokollt felrúgva, nem hajlandó találkozni Orbán Viktorral. Ennek azonban nem csak az az oka, hogy évek óta sértegetik. A pápa döntésének politikai, sőt, történelmi okai is vannak.
Történelmi oka is van a pápa és az Orbán-hívők felfogása közötti különbségnek
A magyar „keresztény" kormány és rajongói, illetve a pápa szemlélete, felfogása közötti különbségeknek történelmi okai is vannak. Aki ismeri Latin-Amerika történelmét és társadalmát, az már szembesült azzal, hogy ott többnyire másképpen viselkednek az egyház emberei, mint Európában, főleg annak keleti felén. Márpedig Latin-Amerika súlya – már csak a népessége miatt is – megnőtt a katolikus egyházban, a mostani pápa szintén onnan, konkrétan Argentínából származik.
Európában az egyház az évszázadok során lényegében összenőtt az állammal, főleg a feudális korszakban, része lett a világi hatalomnak és ennek a következményei a mai napig érezhetők, például abban is, hogy a nagy egyházak számos képviselője Magyarországon is összejátszik a kormánypárttal. A polgárosodást felvezető felvilágosodás ugyan alapelvvé tette az állam és az egyház szétválasztását, de ez főleg a kelet-európai országokban nem valósult meg tökéletesen. Az sem véletlen, hogy az Orbán-rendszer a felvilágosodást is kitagadta.
Latin-Amerika más
Latin-Amerikában viszont az egyházi vezetők jelentős része nem annyira a hatalomhoz, hanem a kereszténység eredeti tanításaihoz kötődik. Ebben bizonyára szerepe van annak is, hogy ott később terjedt el és mélyen hívő hittérítők meg bevándorlók (!) terjesztették. Annyira, hogy ott az egyház nem csak fontosnak tartja a szegények és a bajba jutottak támogatását, hanem gyakran szembehelyezkedett az állammal, főleg a katonai diktatúrák idején. Brazíliában – a Jair Bolsonaro elnök által egyébként agyon dícsért – egykori katonai diktatúra még komcsinak is minősítette az egyik püspököt, pedig akkor még nem létezett a fideszes sajtó...
A politikai vita főleg a menekültekről szól
A pápa többször is elmondta, hogy a keresztény erkölcs szerint segíteni kell mindenkin, aki bajba kerül, a menekülteken is. A Fidesz propagandája meg azt harsogja, hogy a migránsok veszélyesek és távol kell őket tartani, sőt, beléjük kell rúgni, sem a keresztény erkölcs, sem a nemzetközi jog nem számít, ha erről van szó. Azt nem győzöm hangsúlyozni, hogy a migráns szó az orbáni újbeszél szava és használata az emberek megtévesztését szolgálja. Ha ugyanis ennek az idegen szónak a magyar megfelelőjét, a bevándorlót használnák, sokkal nehezebb lenne összekeverni a bevándorlókat és a menekülteket. Ez két különböző kategória és bizony a pápa nem a bevándorlókról, hanem a menekültekről beszélt.
Az meg már csak hab a tortán, hogy Magyarországon van egy párt, amely jó sok pénzért hozott be az országba és rajtunk keresztül az unióba rengeteg bevándorlót, köztük még nemzetközi elfogatóparanccsal terhelt bűnözőket is – igen, a migráncsozó Orbán-pártról van szó, amely közben a menekültekbe meg belerúg.
Hülye összeesküvés-elméletek is ártottak a kapcsolatnak
Nem is az a legsúlyosabb eset, amikor Bayer Zsolt, a Vezér megmondó embere alpári stílusban sértegette Ferenc pápát. 2017-ben Fricz Tamás, a CÖF egyik alapítója arról írt cikket a kormánypárti Magyar Időkben, hogy Ferenc pápa bizonyára szabadkőműves. Erre aztán rárepültek a fideszes kommentelők a Facebookon, ahol megjelent az a hülye összeesküvés-elmélet, amely szerint a szabadkőművesek háttérhatalma helyezte a Vatikán élére Ferenc pápát, hogy ő segítse a globális birodalmat kiszolgáló, egységes világvallás kialakítását – az iszlámra alapozva. Ami szerintük a szabadkőművesek által tervezett egy központú világállam egyháza lenne.
2019-ben pedig néhány, magát nagyon kereszténynek hazudó fideszes kiakadt azon a híren, hogy Ferenc pápa Csíksomlyóra, az erdélyi búcsújáróhelyre látogathat. A Fidesz egyik képviselőjének – a látogatásnak örvendő – Facebook-bejegyzéséhez ömlöttek a kommentek, amelyek szerint Ferenc pápa Soros-bérenc, sőt, maga a Sátán, ezért a magyaroknak kerülniük kellene a látogatását.
Én úgy vélem, hogy a fideszes hatalom is utálja a pápát, amiért az nem a magyar kormánypropaganda mantráit ismételgeti, hanem rendszeresen kiáll a menekültek és az elesettek jogaiért. Vagyis egészen másképpen értelmezi a keresztény erkölcsöt, mint Orbán Viktor, Semjén Zsolt vagy az ő elvakult híveik. A kormány persze formálisan nem bírálja a pápát. Annyira még nem őrült meg, hogy ne tudná, az rosszul venné ki magát. Ferenc pápa ócsárlását inkább rábízta a lakájmédiára, amely aztán rendszeresen le is Soros-bérencezte, komcsizta. Biztosra vehetjük, hogy a Sátánt és Sorost emlegető kommentelők is onnan tanulták ezt a minősítést.
Miért utálják a fideszesek a szabadkőműveseket is?
Ennek már nincs köze a pápához, de az idézett összeesküvés-elmélet miatt azt is tisztázni kell, mi az Orbán-hívők baja a szabadkőművesekkel. Az emberek testvériségét, a felvilágosodás eszméit hirdető mozgalomról van szó, amely a polgári társadalom kialakításáért küzdött, a szabadság, az egyenlőség, a testvériség, a tolerancia és az emberiesség nevében. A régi hagyományok miatt elég bonyolult a működésük, de szó sincs titkos háttérhatalomról. Az is fontos, hogy csak a diktatúrák tekintették ellenségnek és tiltották a működését. A fideszesek nyíltan szembehelyezkednek a felvilágosodás eszméivel. Nem csoda, ha a szabadkőműveseket is ellenségnek tartják. Fontos azonban arra is emlékeztetni, hogy a magyar történelemben kik voltak szabadkőművesek. Itt megtekinthető egy hosszú lista, amelyen például Ady Endre, Andrássy Gyula gróf, Gundel János, Ignotus, Klapka György, Kossuth Lajos, Kosztolányi Dezső, Liszt Ferenc, Podmaniczky Frigyes, Wekerle Sándor neve is olvasható. A fideszesek őket ugyancsak utálhatják, Adyba például már bele is kötöttek...