Takács Péter ma a nyíregyházi kórház előtt mondta el, hogy a Tisza és Brüsszel sunyi kis alkuja miatt nincs pénz

HírKlikk 2025. május 13. 20:30 2025. máj. 13. 20:30

Az RRF, vagyis a helyreállítási alap listáján lévő projekteken túl számos más, ipari, közlekedési, vasúti és közúti fejlesztéseket blokkol a Tisza Párt és Brüsszel "sunyi kis alkuja" - jelentette ki a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára kedden a nyíregyházi kórházban.

Takács Péter a gyógyintézményben tett látogatása alkalmával tartott sajtótájékoztatón emlékeztetett, a Tisza Párt egyik európai parlamenti (EP-) képviselője egy bizottsági ülésen fejezte ki az örömét azzal kapcsolatban, hogy bizonyos - közte számos egészségügyi intézményt érintő - beruházást blokkol és akadályoz az Európai Unió.

A források felhasználásának semmilyen jogi vagy gazdasági okai nincsenek, pusztán politikai megfontolások állnak az ügy hátterében, politikai alapon nem fér hozzá Magyarország a támogatásokhoz - hangsúlyozta az egészségügyi államtitkár.

Takács Péter kifejtette, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei egészségügyi ellátórendszer 2010 óta közel 40 milliárd forint infrastrukturális fejlesztési forrásban részesült, amelynek kétharmada volt uniós forrás, ezek felhasználása pedig olyannyira szabályszerű, gazdaságilag hatékony és a magyar betegek érdekét szolgáló módon történt meg, hogy nem keletkezett pénzvisszafizetési kötelezettség.

"Tehát amikor valaki azt a kamut terjeszti a sajtónyilvánosságban, hogy itt emelkedett korrupciós kockázat miatt nem érkeznek a pénzek Magyarországra, az kérem tisztelettel, hazudik" - fogalmazott a kormánypárti politikus.

Megjegyezte, a Fidesz kormányzása alatt 560 milliárd forint fejlesztési forrás érkezett az Európai Unióból a magyar egészségügybe, és a teljes összeget a magyar betegek érdekeinek megfelelő módon használták fel.

A vármegyei kórházcsoportban megvalósult fejlesztésekre kitérve takács Péter elmondta, a tömbkórház-projekt keretében a nyíregyházi gyógyintézményben jött létre Kelet-Magyarország egyik legmodernebb onkológiai centruma, a beruházás segítségével a belgyógyászati osztály és a gyerekellátás is méltó infrastrukturális körülmények közé kerülhetett.

Hozzátette: a szakrendelő épületének rekonstrukciója, a sebészeti tömb energetikai korszerűsítése, valamint a vármegye más kórházaiban található több, rossz műszaki állapotban lévő épület kimaradt az eddigi felújításokból, ezek egy része szerepelt az RRF-listán.

A vármegyei kórházaktól és vármegyében élő emberektől 11 milliárd forintnyi forrást tartanak vissza, blokkolják és törekednek arra, hogy ellehetetlenítsék ezeket a fejlesztéseket - fogalmazott az egészségügyi államtitkár, hozzátéve, a megyei embereknek joga van tudni, hogy milyen fejlesztési forrásokat tart vissza Brüsszel és a Tisza Párt "sunyi kis alkujuk" keretében.

Szabó Tünde fideszes országgyűlési képviselő a sajtótájékoztatón rámutatott, a nem egészségügyi tárgyú RRF-es programok közé például Nyírbéltek, Balkány, Nagyecsed és Dombrád fejlesztései tartoznak, a bölcsődeépítések és -bővítések, illetve vannak olyan előfinanszírozott beruházások, amelyek a kormánydöntés alapján már elindultak.

"Ezek esetében nagyon bízunk abban, hogy vissza fogjuk kapni a pénzt az Európai Unió illetékes bizottságaitól" - mondta Szabó Tünde.

Vinnai Győző, a térség másik fideszes országgyűlési képviselője azt hangoztatta, az ország egyik legnagyobb kórháza mintegy 600 ezer embert lát el, az orvos-beteg találkozások száma évente milliós nagyságrendű, éppen ezért fontos a nyíregyházi szakrendelő felújítása, amelyet mintegy 7 milliárd forintból valósulhat meg a hazahozott uniós források segítségével.