Franciaország állami intézetet hozott létre a mesterséges intelligencia ellenőrzésére
Franciaország létrehozta a mesterséges intelligencia felügyeletével foglalkozó állami intézetet, amelynek feladata az új technológiában rejlő lehetséges kockázatok előrejelzése – jelentette be a kormány.
Az új hivatal a Mesterséges Intelligencia Értékelésével és Biztonságával Foglalkozó Nemzeti Intézet (Inesia) nevet kapta.
„A miniszterelnök megbízásából a védelmi és nemzetbiztonsági főtitkárság, valamint a gazdasági, pénzügyi, ipari és digitális szuverenitás minisztériumának vállalkozási főigazgatósága által irányított intézet a hazai szereplők ökoszisztémáját fogja össze" – olvasható a kormány közleményében.
Bár az intézmény nem rendelkezik szabályozói hatáskörrel, tudományosan fogja tanulmányozni az új technológia minden hatását, beleértve a biztonság területét is – indokolta a döntést a kormány. „A mesterséges intelligencia területén az innováció támogatásának együtt kell járnia az új technológiában rejlő vagy azt befolyásoló lehetséges kockázatok előrejelzésével" – hívta fel a figyelmet a kormány.
A francia kormány azt is közölte, hogy az intézetet a 2024 májusában a biztonságos, innovatív és inkluzív mesterséges intelligenciáról szóló szöuli nyilatkozatban meghatározott prioritásokkal összhangban hozza létre. Ezt a nyilatkozatot az Európai Unió, három tagállama, köztük Franciaország, valamint hét másik, az új technológiák élvonalában lévő ország, Ausztrália, Kanada, Dél-Korea, az Egyesült Államok, Japán, az Egyesült Királyság és Szingapúr fogadta el.
Franciaország február 10-én és 11-én globális csúcstalálkozót szervez Párizsban a mesterséges intelligenciával kapcsolatos cselekvésért.