G20-csúcs: Brazília elnöke az éghajlatváltozással kapcsolatos kezdeményezések felgyorsítására szólít fel

HírKlikk 2024. november 20. 14:05 2024. nov. 20. 14:05

Luiz Inácio Lula da Silva elnök megjegyzései egy nappal azután hangzottak el, hogy a G20-országok képviselői közös nyilatkozatot fogadtak el, amelyben az éhezés elleni küzdelemről szóló paktumot, a Gázai övezetnek nyújtandó több segélyt, az ukrajnai háború befejezését és más célokat szorgalmaztak.

Brazília elnöke a G20-ak csúcstalálkozójának második napját azzal nyitotta meg, hogy hatékony lépéseket sürgetett a globális felmelegedés lassítása érdekében, mondván, hogy a fejlett országoknak fel kell gyorsítaniuk a károsanyag-kibocsátás csökkentésére irányuló kezdeményezéseiket és azok megvalósítását – írja az Euronews.

Luiz Inácio Lula da Silva a keddi ülésszakon a környezetvédelmi kihívásokra összpontosított, mondván, hogy a fejlett országoknak meg kellene fontolniuk, hogy a 2050-re kitűzött kibocsátási céljaikat 2040-re vagy 2045-re előrehozzák.

„A G20-ak felelősek az üvegházhatású gázok kibocsátásának 80 százalékáért. Még ha nem is egyforma sebességgel haladunk, mindannyian tehetünk még egy lépést" – mondta Lula.

A Rio de Janeiró-i Modern Művészetek Múzeumában tartott csúcstalálkozón a G20-ak vezetői azért gyűltek össze, hogy megvitassák a világrend változásait a megnövekedett globális feszültségektől a nemzetközi politikai színtéren bekövetkezett változásokig.

A napirend középpontjában a többoldalú együttműködés megerősítésére irányuló munka állt, mielőtt Donald Trump megválasztott amerikai elnök januárban hivatalba lép.

Az uniós vezetők megragadták az alkalmat arra is, hogy a csúcstalálkozón kétoldalú megbeszéléseket folytassanak.

Emmanuel Macron francia elnök a Hszi Csin-ping kínai elnökkel folytatott találkozóján hangsúlyozta Franciaország elkötelezettségét a Kínával való kapcsolatok megerősítése mellett, és hozzátette, hogy a két ország azonos nézeteket vall az ukrajnai béke előmozdításáról.

„A világ, amelyben élünk, amint arra Ön is emlékeztetett minket, instabilitásból, feszültségekből és növekvő háborúkból áll. És úgy vélem, hogy valóban közös elképzelésünk van az ENSZ Alapokmányának fenntartása és a békeprogram előmozdítása terén" – mondta Macron Hszi Csin-pingnek.

„Az Oroszország által Ukrajna ellen indított agressziós háború 1000. napján találkozunk ismét, és tudom, hogy önök is osztoznak, akárcsak mi, a tartós, az Egyesült Nemzetek Alapokmányát tiszteletben tartó béke iránti vágyban, és hogy önök is osztoznak, akárcsak mi, az aggodalomban Oroszország harcias és eszkalálódó nukleáris doktrínára vonatkozó nyilatkozatai után" – tette hozzá.

A G20-országok képviselői által hétfő este aláírt közös nyilatkozat sürgős humanitárius segítségnyújtásra és a közel-keleti konfliktusoktól szenvedő civilek jobb védelmére szólított fel, valamint megerősítette a palesztinok önrendelkezési jogát.

A nyilatkozat tartalmazta továbbá Brazília javaslatát a milliárdosok jövedelmének 2 százalékos megadóztatására, valamint a világ éhezésének felszámolására irányuló lehetőségeket, és ígéretet tett az ENSZ Biztonsági Tanácsának „átalakító reformjára".

Forrás: Euronews


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom