Gálik Zoltán: évszázadok óta nem látott káosz az Egyesült Királyságban
A kérdés az volt, hogy vajon meddig húzza ki posztján a brit miniszterelnök, akit II. Erzsébet királynő halála előtt két nappal nevezett ki. Ezt a kérdést tette fel a Klikk TV Mélyvíz című műsorában Sebes György a Corvinus Egyetem tanárának. Gálik Zoltán magas labdát kapott, miután közvetlenül a műsor felvétele előtt Lizz Truss már le is mondott.
Gálik Zoltán – az angolszász országok szakértője – így elmondta, nem érte teljesen váratlanul a fordulat, mivel már Truss kinevezése óta viták kereszttüzében állt. Az egykori brit kormányfő, Margaret Thatcherre emlékeztető ambícióval vágott bele a vezetésbe, de híján volt a Vaslady kemény és rendíthetetlen erejének és következetességének.
„Precedens nélküli események történnek mostanában a brit politikában” – mondta a legfrissebb híreket is kommentálva a Corvinus docense. „Az ember csak a fejét kapkodja az események viharában” – tette hozzá. Emlékeztetett, hogy hat hónapon belül négy pénzügyminiszter, két belügyminiszter és két miniszterelnök volt, „ilyen soha nem történt eddig az Egyesült Királyságban. Ekkora káoszt talán évszázadok óta nem lehetett látni”.
A konzervatív párt drámai mélyrepülését jelzi az a felismerésük is, hogy már a jövő héten új kabinetet terveznek felállítani. „Érzik, hogy ez nem mehet így tovább, nem várhatnak hónapokat az új kormány kijelölésével”.
Talán a legtanulságosabb kérdés ebben a káoszban, hogy alapvetően mi vezetett minden idők legrövidebb ideig miniszterelnöki pozícióban lévő Liz Truss bukásához 45 nap elteltével?
„Azzal az ígérettel került a miniszterelnöki székbe, hogy rendbe teszi a súlyos brit gazdasági és szociális válságot, ezt adócsökkentéssel tervezte. Amint nekikezdett, azonnal beszakadt a brit gazdaság, berobbant a font elértéktelenedése, tovább mélyültek az eddigi adósságok” – vázolta a szakértő. Hozzátette: olyan inkompetencia látszott a gazdaságirányításban, amilyennel talán a kilencvenes években találkoztak utoljára, a szintén konzervatív kormányfő, John Major idején.
Jelenleg a legizgalmasabb kérdés, hogy lesznek-e előrehozott választások? „50 százalék fölött mérik most a Munkáspártot, ami elképesztően nagy előny. Amennyiben kiírják az új választást, nagyon elkalapálják a konzervatívokat. Ha viszont marad a jelenlegi felállás, nem kizárt, hogy csak még jobban tönkreteszik a konzervatív pártot.”
A helyzet súlyosságát csak mélyíti, hogy többről van szó, minthogy Liz Truss „elbénázta” a miniszterelnökséget. Gálik Zoltán véleménye szerint az a baj, hogy „a brit politikai elitben nem lehet most egy olyan kiemelkedő személyiséget sem találni, aki össze tudná fogni a brit konzervatívokat, értene a gazdaságpolitika vezetéséhez. Kimondható, hogy a Brexit után Boris Johnsonnal s az előző miniszterelnök asszonnyal bekövetkezett egy olyan politikai elértéktelenedés, amit képtelenek korrigálni”.
A Klikk TV Mélyvíz című műsora ide kattintva nézhető meg.