Gégény István: a XXI. században a katolikus egyház szalad a világ után

HírKlikk 2024. november 21. 12:00 2024. nov. 21. 12:00

Ha azt mondjuk, hogy a katolikus egyház válságban van, vagy le van maradva, fontos tisztázni, hogy mire gondolunk pontosan… a Vatikánra vagy a hazai helyzetre, vagy mire. A katolikus egyház sokszínű, egy világegyház, Óceániában, Dél-Amerikában, Ausztráliában mindenhol egy kicsit másmilyen. Összességében elmondható, hogy a katolikus világegyház a XXI. században szalad a világ után – mondta Gégény István katolikus teológus, a Szemlélek keresztény portál lapigazgatója, a KlikkTV Tíz című műsorában.

A történelemnek voltak olyan korszakai, mikor a társadalom egy része le volt maradva, például olvasottságban, és a katolikus egyház segítette a híveket a tájékozódásban. A digitális forradalom óta több az információ, s a katolikus egyházra sosem volt jellemző, hogy kapkodna a döntéseiben, megszólalásaiban. Ugyanakkor nem elfogadható a katolikus egyház vezetői részéről már az, hogy „mi majd lassan kommunikálunk, mi majd jól átgondoljuk” – hívta fel a figyelmet Gégény István. A teológus szerint valószínűleg nem a szexuális abúzusok száma növekedett, hanem több ilyen eset derül ki. „Mindig sok válság kísérte azt a közösséget, amitől azt várnánk el, hogy az erkölcs bemutatója legyen, nem a sebek okozója, hanem a sebek gyógyítója.” Gégény István szerint nagyon sok sebzettség van a katolikus egyházon belül, azért kapjuk fel jobban a fejünket, mert eddig nem ezt kommunikálta magáról az egyház. 

Még nem visszafordíthatatlan a helyzet, noha halmozódnak a botrányok, de valódi szembenézés még nincs, reális helyzetértékelést nem hallani, eközben a politika szintjére is begyűrűzik a dolog. A különböző országokból brutális esetszámokat lehet hallani, Franciaországban az egyháznak is szembe kellett néznie a helyzettel. Ilyenkor felelősséget kell vállalni az egyházi vezetőknek – véli a teológus. Ferenc pápa a klerikalizmust jelölte meg a visszaélések eredőjeként, azaz, hogy egyes egyházi vezetők feljebb valónak érzik magukat másoknál, tévedhetetlenek hiszik magukat. Ez fedi el a visszaéléseket. 

Rendszerszintű problémák ezek, már a papok képzésétől kellene változtatni. „Egymásra is jobban oda kell figyelnünk, és a papokra is.” A képzés, az önfejlesztés nagyon fontos lenne, egy kultúraváltásra van szükség a katolikus egyházban. A jövőben a püspököknek elszámoltathatónak kell lenniük, a püspökök döntéseinek pedig átláthatónak. Felelősséggel kell tartoznia a hívek felé is, hogy melyik döntést miért úgy hozta meg. Ez hosszú évtizedek óta nem így működik. Magyarországon is nagyon lassúak az ilyen döntési folyamatok, a társadalom sokkal elnézőbb az egyházzal. „Ne tűrjük el azt, hogy egy pap olyan határátlépéseket tegyen, amik megengedhetetlenek, ha ezt látjuk, akkor emeljük fel a szavunkat.” Gégény István szerint ezek a lépések érik majd el a gátszakadást. „Nem tudom Magyarországon hány eset van, de világszinten 3-7 százalék, akkor valószínűleg hazánkban is ennyi van.”

A katolikus egyháznak nincs meg a válasza a mai modern világ minden egyes problémájára, hiszen a Bibliában nem volt szó fogamzásgátlóról, lombikprogramról. Sokan ítélkezőnek tartják a katolikus egyházat, ezen sok közösségben már igyekeznek változtatni a papok, a prédikációkat kevésbé jellemzi már a fenyegető hangnem. Ferenc pápa például nagyon inspirálóan tudja megszólítani az embereket, sőt, példát is mutat a cselekedeteivel, igyekszik kifejezni nyitottságát – mondta a Gégény István. Felhívta a figyelmet, hogy Jézus sem a templomban beszélgetett az emberekkel, hanem kiment a piacokra, terekre. Volt füle is, nem csak szája, és pont azok bántották leginkább, akik viszont a templomban voltak. 

Gégény István nemrég kísérő volt újságíróként egy püspöki szinóduson, a záróünnepségen részt is vett, interjúkat készített a püspökökkel. A pápa megszakította az eddigi hagyományokat, és kísérőként meghívott nem egyházi személyeket is, nőket is, családanyákat is, önkéntes munkát végzőket. A nők is felszólalhattak, szavazhattak. Ilyesmire még sosem volt példa. A szinóduson is nagy hangsúlyt fektettek az átláthatóságra, a visszaélések felderítésére, a szembenézésekre, de az nagyon sok év még, hogy ez a hazai katolikus egyházra is hasson. Gégény István szerint, ha nem változik meg a katolikus egyház, a világ akkor is változni fog, és akkor az egyház nem tudja majd elvégezni a feladatát.

„Az a csend, amit ma Magyarországon a katolikus egyház alkalmaz, sérti a szíveket. Súlyos válságok vannak, és nincs mit mondani az egyháznak?” Gégény István szerint a hazai katolikus egyház vezetői közül sokan politikai alapon válogatják meg, hogy hol szólalnak meg. Sokan csak kormányközeli lapokban hajlandóak megszólalni, ami a teológus szerint komoly probléma.

A KlikkTV Tíz című műsora ide kattintva nézhető meg.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom