Győzelmet ért az oroszbarát TikTok-kampány Romániában
Hatalmasat tévedtek a közvélemény-kutatók a romániai elnökválasztás előtt: akitől azt várták, győzni fog, be sem jutott a második fordulóba, a győztes népszerűségét pedig előzetesen öt százalékra mérték. Az elnökválasztás második fordulójában egy oroszbarát és egy Ukrajnát támogató jelölt csap össze, de közben még egy parlamenti választás is lesz.
A Vlagyimir Putyint támogató, bigott vallásos, populista jelölt, Călin Georgescu nyerte a romániai elnökválasztás első fordulóját. A politikus otthona előtt tartott beszédet győzelme után, hiszen párt nélkül indult a választáson, ezért eredményváró eseményt sem szervezett. Jól mutatja a romániai választók megosztottságát, hogy Georgescu a szavazatok 22,94 százalékával is győzni tudott, a december 8-ai második fordulóban a korrupcióellenes, liberális Elena Lasconival méri össze népszerűségét.
A hivatalos eredmény szerint a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) pártelnöke, Lasconi mindössze 2742 szavazattal előzte meg a szociáldemokraták jelöltjét, Marcel Ciolacu jelenlegi miniszterelnököt. A kormányfőt szinte minden közvélemény-kutatás a második körbe várta. Ciolacu a kudarc után lemondott a pártelnöki tisztségről.
Európát sokként érte Georgescu győzelme. A közvélemény-kutatások előzetesen öt százalékra mérték a népszerűségét, az ehhez képest elért eredménye példátlan Románia történetében. Kampányában azt állította, hogy Ukrajna egy kitalált állam, ezért le kell állítani a támogatását. Alapelve, hogy Románia önmagában nem képes diplomáciát és stratégiát alkotni, ezért jobb, ha az orosz bölcsességre hagyatkozik. Nacionalista és arról is beszélt, hogy Magyarország vezetése jó irányt követ a nemzetközi tárgyalásokon. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az eredményhirdetés után annyit mondott: nem sokat tudnak Georgescuról, nem ismerik a világnézetét sem.
Románia – pontosabban a konstancai Fekete-tengeri kikötő – kulcsfontosságú tranzitútvonal az ukrajnai gabona számára, a NATO-nak pedig fontos bázisa, tekintve, hogy 614 kilométer hosszú határ húzódik az ország és Ukrajna között. Jelenleg több mint 5000 katona állomásozik Romániában, illetve a Fekete-tenger közelében – Mihail Kogălniceanu település mellett – a NATO egyik legnagyobb légibázisa épül. Georgescu ellenfele, Lasconi következetesen kiállt Ukrajna támogatása mellett, és kampányában azt ígérte, a NATO elvárásainak megfelelően, megemelné az ország védelmi költségvetését. A második forduló tehát egyfajta népszavazásnak is tekinthető az Ukrajnát támogatók és az oroszbarát szavazók között. De bárki is lesz az államfő, Donald Trump hivatalba lépése után szinte biztosan nyomást fog helyezni rá, hogy a védelmi költségeiket a NATO által elvárt két százalékos GDP-arányos szinten tartsák.
Georgescu főként a TikTokon kampányolt, 1,6 millió követőjének rendszeresen készített főként a NATO lépéseit bíráló és euroszkeptikus témájú rövid videókat. (Összehasonlításképp: Orbán Viktor TikTok-csatornáját 214 ezren követik.) Személyes kampányát főként a nehéz sorsú vidéki körzetekre irányította. Az Eurostat 2023-as adatai szerint az uniós tagállamok közül Romániában élnek a legnagyobb arányban olyan emberek, akik kitettek a szegénység és a társadalmi kirekesztődés kockázatának: ott 32 százalék ez az arány. Az infláció is ott a legmagasabb, Románia az egyetlen uniós tagállam, ahol az áremelkedés mértéke eléri az öt százalékot.
A román elnököt öt évre választják, és főként nemzetbiztonsági, külpolitikai és igazságügyi kérdésekben hoz döntést. Az első fordulóban 9,4 millió választó, tehát a jogosultak 52,5 százaléka vett részt, közülük több mint 800 ezren a határon túlról adták le szavazatukat, ami rekordnak számít. A diaszpórában élők sem változtattak érdemben az eredményen, a külföldön élők körében is Georgescu nyert. A második forduló előtt, december 1-jén pedig parlamenti választásokat is tartanak Romániában.