Ha a Tisza nagyon vezetne, a kormánypártok semmitől sem riadnának vissza
„A Tisza Párt választási indulásának megakadályozása jogilag lehetséges, de jelenleg nincs konkrét bizonyíték arra, hogy a kormány aktívan törekedne erre” – mondta a Hírklikknek Tóth Zoltán választási szakértő. Most még a politikai szándék inkább a választásokon való versengésre irányul, de a jövőben előfordulhatnak olyan adminisztratív lépések, amelyek nehezítik az ellenzéki párt részvételét a 2026-os parlamenti választáson. Ezzel kapcsolatban Lázár János miniszter a közelmúltban kijelentette, hogy „nem gördítenek akadályt” a Tisza indulása elé, hanem politikai eszközökkel kívánják legyőzni őket. Ugyanakkor a Tisza korábban maga is visszalépett bizonyos választásoktól, például a 2024-es megyei közgyűlési voksolástól, miután felmerült a gyanú, hogy „trójai falovak” kerültek a jelöltjeik közé.
Mire alapozza azt a véleményét, hogy a kormánypártoknak nincs szándékuk akadályozni a Tisza indulását?
Jogilag volna lehetőség erre, de jelenleg nincs konkrét bizonyíték arra, hogy a kormány ezt meg is tenné. Szinte biztosra veszem, hogy egy ilyen lépést hivatalosan nem fog megkockáztatni sem a Fidesz, sem a KDNP. Nem is volna erre szükségük, hiszen rengeteg egyéb olyan eszközzel rendelkezik a kormányzat, amelyet bevetve még „tiszta marad a kezük”. Ha valóban el akarják gáncsolni a jelenleg legveszélyesebb ellenfelüket, elég, ha valamelyik általuk politikailag függetlennek nevezett állami szervet vesznek rá, hogy keressenek fogást vagy magán a párton, vagy a vezetőin. Azt sem tartom elképzelhetetlennek, hogy a következő hónapokban megszaporodnak majd az olyan „állampolgári bejelentések”, amelyek okot szolgáltathatnak valamilyen fellépésre a párt ellen.
Ez feltételezés, vagy látja ennek jeleit is?
Ennek a politikai fogáskeresésnek már konkrét jelei is vannak. Az Integritás Hatóság 2024 februárjában beidézte Magyar Pétert az általa adott interjúkban elhangzott kijelentései miatt. A hatóság nem közölte, hogy pontosan milyen ügyben történt az idézés, hogy ezek a kijelentések kinek szúrtak szemet, vagy esetleg a miniszterelnök „biztatására” kezdtek-e vizsgálódni, de azt tudjuk, hogy ennek a szervezetnek az egyik „kötelessége” az uniós források felhasználásának ellenőrzése és a korrupció elleni fellépés. Az idézés akkor kifejezetten Magyarnak szólt, a vizsgálat ebben az esetben valószínűleg csak a személyes megnyilatkozásaihoz kapcsolódik, nem pedig a párt tevékenységéhez.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal 2024 áprilisában indított vizsgálatot a Tisza Párt vezetője ellen, külföldi finanszírozási kísérlet gyanúja miatt. A vizsgálat alapját a Magyar Nemzet egyik cikke képezte, amely szerint a Bajnai Gordonhoz köthető Datadat-csoport kapcsolatban állhat Magyar Péter mozgalmával, ezért felmerült a gyanú, hogy ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör, amely a 2022-es országgyűlési választások előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta, ismét megpróbálja befolyásolni a magyar választásokat. Az ügy politikai visszhangot is kiváltott: Orbán Viktor a közelmúltban az ÖT című podcastban a Tisza Pártot „brüsszeli pártnak” nevezte, és kijelentette, hogy „az egész projekt egy külföldről finanszírozott és külföldről fönntartott dolog.” A másik egy mentelmi jogi eljárás, amely köztörvényesnek beállított bűncselekmény miatt indult. Magyar egy szórakozóhelyen 2024. június 21-én, péntek hajnalban, erőszakkal elvette egy másik vendég telefonját, aki őt videózta, majd a Dunába dobta a készüléket. A rendőrség azóta is „nyomoz”, de konkrét döntést máig nem hoztak. Tehát máris találtunk olyan „eszközöket”, amelyeket annak érdekében vetettek be, hogy vagy a Tisza vezetőjét személyében diszkreditálják, vagy magát a pártot próbálják elítéltetni. Addig, amíg nincs hivatalosan kitűzve a választás, ilyen és ehhez hasonló levadászós módszerekről biztosan hallani fogunk.
Számítani lehet komolyabb támadásokra is?
Ebben teljesen biztos vagyok. Ez majd attól függ, hogy a 2026 márciusi közvélemény-kutatási adatok mit mutatnak a pártok erőviszonyairól. Ha azok nagyon kedvezőek volnának a Tiszának, akkor minden eszközt, akár a legdurvábbakat is megpróbálják majd bevetni. Nem akarok tippeket adni, de a választói névjegyzékek korlátozásától akár egészen a szavazás napját követő jogorvoslati eljárások befolyásolásáig sok mindent el tudok képzelni.
Mikor lehet e téren valamilyen fordulat?
Az hozhatna fordulatot, ha időközben változna a Tisza szavazói ereje. Ha csökkenne, akkor nyilván nem lenne szükség ilyen eszközökre, ha nagyon megemelkedne az előnyük, a kormánypártok semmitől sem riadnának vissza.
Elképzelhetőnek tartja, hogy Gyurcsányhoz hasonlóan, Magyart is megpróbálják „levadászni”?
Ez a módszer sosem volt idegen sem a Fidesztől, sem a KDNP-től. Közjogi értelemben levadászható Magyar Péter is, bár a mai helyzetben ez a módszer a Tisza támogatói bázisát nem rengetné meg. Bizonyos értelemben még a politikai nyomásgyakorlást is kontraproduktívnak gondolom.
Hogyan látja, mennyire elkötelezett az ellenzék támogatói bázisa?
A Tisza Párt építése még biztosan nem fejeződött be. Akkor tudnának további támogatókat szerezni, ha a párt vezetői a megszólalásaikban is továbblépnének. Az emberek most már nem csak arra kíváncsiak, hogy mi az, ami nem tetszik, ezeket a problémákat ők is látják. Egyre inkább szakpolitikai megszólalásokra várnak, amelyek azt igazolnák, hogy a Tisza nem csak bírál, hanem kormányzóképes „humán” bázissal is rendelkezik. Hamarosan valamiféle kormányprogrammal is elő kellene állniuk. Konkrétumokkal, mit, mikor, hogyan akarnak megváltoztatni? Miben lenne más az általuk vezetett ország a jelenleginél? Ma még egyszemélyes pártnak látszanak, az elnökön kívül mindössze egy-két politikus vállalta az arcát. Ezen legkésőbb a karácsonyi kampányig változtatniuk kell.