Háborús filmekben történhet olyan, hogy valaki bejön az utcáról és beáll a műtőbe
Régen rossz, ha a kórházakban olyan külsősökkel dolgoznak, akik az utcáról mennek be – mondta a Hírklikknek Póta György csepeli gyerekorvos. Legfeljebb háborús filmekben történhet olyan, hogy valaki bejön az utcáról és beáll a műtőbe, magyar viszonylatban ezt elfogadhatatlannak tartja. Rendkívül súlyos biztonsági hiány, rendszerszintű probléma lehet a kórházakban – állapította meg az utóbbi hetekben ténykedő álorvos most kipattant botránya nyomán.
Elfogta a székesfehérvári rendőrség kedden azt a 18 éves fiatalt, aki orvosnak, hatodéves orvostan-hallgatónak, vagy betegnek adta ki magát. Az álorvos nem csak gyakorlatokon vett részt, hanem műtőkbe is bejutott, és injekciót is beadott a pácienseknek, amihez az egészségügyi személyzet számára is engedély kell. Előfordult, hogy mentősruhában vitt be beteget a kórházba, és a beteg adatait – köztük a lakcímét, telefonszámát – is felírta. A pápai, a győri és a székesfehérvári kórházakba sikerült bejárnia heteken keresztül, emiatt az Országos Kórházi Főigazgatóság (Okfő) belső vizsgálatot rendelt el az összes nyugat-magyarországi kórházban.
„Ez az eset elvileg sehogy sem fordulhatott volna elő. Pont ma őrjöngtem ki magam, normál körülmények között nem történhet meg Magyarországon az, hogy valaki úgy folytasson gyógyító tevékenységet egy kórházban, hogy a főorvos, vagy az igazgató nem csekkolta le előtte, nem kérték el a papírjait. Ha orvos, akkor az orvosigazgatónak, ha ápoló, akkor pedig az ápolási igazgatónak kell ellenőriznie az összes érvényes papírját” – mondta Hírklikknek Dr. Póta György, aki harminchat éve dolgozik gyerekorvosként Csepelen.
Munkaruhát ugyan bárki vehet a boltban, akár diploma és szakvizsga nélkül is, de a gyerekorvos szerint önmagában ettől még nem kellett volna beengedni a kórházba a 18 éves fiatalt. Az egyetlen magyarázat, amit el tudna fogadni, ha ugyan bevitt papírokat, de annak a valódiságáról nem bizonyosodtak meg, amikor regisztrálták a kórházban, és utólag derült ki, hogy hamisak voltak. Ebben az esetben okirat-hamisítás miatt börtönbe kellene vonulnia. A rendőrség azonban egyelőre kuruzslással vádolja a fiút.
Az Okfő vizsgálata szerint az álorvos nem okozott további egészségkárosodást egyetlen betegnek sem. A fiú korábban egészségügyi iskolába járt, ahonnan kirúgták, és pszichés problémái lehetnek – számolt be az esetről az RTL Híradója. A csatornának egy kórházi dolgozó elmondta: kórházi szinten megfélemlítették a dolgozókat, hogy ne adjanak ki információt az esetről a sajtónak.
„Én sem tudnék bemenni a székesfehérvári kórházba, pedig a dolgozók fele arcról ismer, tudja a nevemet. Nekem is be kellene vinnem a diplomámat, a szakvizsgámat. A dolgozóknak ismerniük kell egymást, régen rossz, ha már olyan külsősökkel dolgoznak, akik az utcáról mennek be. Ép ésszel nem fogom fel, hogy senkinek nem tűnt fel, hogy egy vadidegen tevékenykedik a kórházban” – mondta Póta.
A gyerekorvos szerint ugyan valóban kevés az orvos, de nem az egészségügy rossz állapota tehet az esetről. Az, hogy ez több kórházban is megtörténhetett, rendkívül súlyos biztonsági hiányt, rendszerszintű problémát jelez. „Egyszerűen a kutya sem figyelt oda. Az, hogy kevés az orvos, az nem azt jelenti, hogy aki az utcáról bejön, beáll a műtőbe, mert úgyis emberhiány van. Háborús filmekben történhet ilyen, ez elképzelhetetlen és elfogadhatatlan. Milyen az a rendszer, amelyik nem ellenőrzi le, hogy ki kolbászol ott a kórházban? Ez nagyon komoly zűrzavar” – tette hozzá Póta doktor.
Nem ez volt az első eset, hogy álorvos praktizált Magyarországon. Korábban egy 63 éves érdi férfi évekig állított ki hamis igazolásokat és beutalókat fejenként 10-16 ezer forintért, a bevételen pedig egy 81 éves orvossal osztoztak. A sziráki „Rita doktornő” pedig kézrátétellel és varázsszavakkal akart rákos daganatokat, fulladást és tüdőgyulladást gyógyítani, és ő is adott be injekciókat. Végül kiderült, nem nő, és nem is orvos, 10 hónap felfüggesztett börtönbüntetést kapott. A fóti verekedős orvosként elhíresült Lestár Ferenc pedig azt követően is praktizálhatott, hogy 2009-ben lejárt a működési engedélye, eközben pedig felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték testi sértés és közfeladatot ellátó személy elleni erőszak miatt. Kérdésünkre Póta György is megerősítette, hogy az orvosoknak valóban ötévente meg kell újítaniuk a működési engedélyüket: ilyenkor kapnak egy kártyát, ami az érvényességet igazolja, enélkül pedig semmilyen gyógyító tevékenységet nem folytathatnak.