Hadházy Ákos: az Erzsébet híd a második Szabadság híd

HírKlikk 2025. április 15. 22:00 2025. ápr. 15. 22:00

Szabadság nélkül lehet élni, de sokkal rosszabb szabadság nélkül élni - fogalmazott Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő kedden Budapesten, az Erzsébet hídon a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért tartott tüntetésen.

A politikus szavai szerint az Erzsébet híd a második Szabadság híd, az Erzsébet híd azokat az embereket jelenti, akik tudják, hogy a szabadság nem egy frázis, nem egy lózung, tudják, hogy a szabadságért tenni kell és tenni érdemes.

A tiltakozásoknak addig kellene tartaniuk, amíg a kormány vissza nem vonja azt a törvényt, amelyik lehetővé teszi a kínai típusú arcfelismerő rendszerek használatát "ellenzéki honfitársaink megfigyelésére", és a gyakorlatban addig tartanak, amíg vannak olyan emberek, akik nem hagyják abba, amíg a követelés meg nem valósul.

Megjegyezte, személy szerint nagyon elege van abból, hogy korábban mindig legyintettek a vörös vonalak átlépésére. "Elmentünk tüntetni, azt mondtuk, hogy elegünk van, nem hagyjuk, és utána hazamentünk és hagytuk" - mondta.

Kijelentette: nem tud olyan országban élni, ahol, "mint a kínai elvtársak, a rendőr elvtársak" kamerákkal figyelik meg a magyar állampolgárokat, és ennek alapján büntetnek embereket olyan tüntetéseken, amilyenek nem tetszenek a kormánynak.

Hadházy Ákos azt mondta, egy elemző szerint rámehet a karrierje, az újraválasztása arra, ha elfogynak a tüntetők, de őt ez nem érdekli.

Úgy fogalmazott: lehet, hogy amikor már csak ketten lesznek, mert annyi kell egy tüntetéshez, akkor abbahagyja, de "addig, amíg múlt héten plusz egy fokban hajnali négyig ott volt száz ember, aki értette, hogy mit jelent az elszántság és a kitartás, mit jelent megüzenni a kormánynak, hogy nem hagyjuk abba, addig én sem fogom".

A független képviselő magyarázata szerint azért kell hidat lezárni, mert a követelésük vállalható, fontos, és a hatalom nem tárgyal velük.

Laczó Adrienn, a Fővárosi Törvényszék lemondott bírója azt mondta hallgatóságának: "a bíróságok védelme nem a bíróknak fontos, hanem nektek, mert ha a bíróságok elveszítik a függetlenségüket, akkor már tényleg senki nem áll a jogaitok és a mindent elsöprő önkény között".

Simon Kornél színművész arról beszélt, sokáig meggyőződése volt, hogy egy színművésznek kerülnie kell az ilyen megmozdulásokat, az ilyesfajta direkt politizálást, de vannak pillanatok, amikor fel kell állni egy pódiumra és meg kell mutatni: "én is egy vagyok veletek".

A hídon összegyűltek közül néhányan szivárványos, európai uniós, piros-fehér-zöld és antifa zászlókat lengettek, valamint feltűnt egy a Demokratikus Koalíció logójával ellátott szivárványos zászló is, a Momentum a budai oldalon a Gellért-hegy oldalában feszített ki egy "minket kitilthattok, de az igazságot nem" feliratú molinót, amelynél lila füstgyertyákat gyújtottak.

A tüntetők három beszéd meghallgatása után a Várba mentek, a Sándor-palota előtt néhány aktivista "valódi rendszerváltást" feliratú molinóval várta a menetet.

Pankotai Lili aktivista a Várban folytatódó nagygyűlésen azt hangoztatta, hogy ők azok a diákok, fiatalok, akik ki fogják nőni és le is fogják váltani a rendszert, "mert ez az ország nem azoké, akik 30 éve foggal-körömmel kapaszkodnak a hatalomba, hanem azoké, akik most jönnek, akik hisznek a szabadságban, a részvételben, a hangban, akik nem félnek kimondani, elég!".

Békés Gáspár, a Fenntartható Demokráciáért Egyesület elnöke, civil aktivista annak a véleményének adott hangot: "Orbánék célja pont az, hogy egy tudományos, racionális, egyetemes emberi jogokat tiszteletben tartó síkról elmozduljunk egy teokratikus, autoriter berendezkedés felé". Ezért arra szólított fel, álljanak ki minden szekuláris gondolkodóval együtt az alapvető jogokért, a toleranciáért, a befogadásért, a színesebb, demokratikusabb jövőért.

Szepesházi Péter ügyvéd arról szólt, hogy 2010 előtt "elhanyagoltuk - össztársadalmi szinten - az egyenlőséget és a testvériséget és ezért nagyon nehezen vettük észre, és túl könnyen megfosztottak bennünket a szabadságunktól". Megjegyezte, a "technofasizmus" az internetadóra irányuló törvénytervezettel kezdődött, s ha azt meg tudták akadályozni, akkor a technofasizmus kifejlettebb, modernebb eszközeivel is elbírnak.

Rainer-Micsinyei Nóra színész azt mondta: a gyülekezési jog mindannyiunk alapjoga és nem lehet hagyni, hogy ezt elvegyék. A szolidaritás teszi nemzetté a nemzetet, és a szolidaritás nem a gyülekezési jog korlátozásánál és nem is a Pride betiltásánál kezdődik, hanem a hétköznapokban. Arra szólította fel a tüntetőket, hogy állnak ki magukért és egymásért.

Iványi Gábor videóüzenetet intézett a részvevőkhöz. A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezetője azt mondta, hogy ma "Brüsszel ellenség, ismét orosz csatlósok vagyunk, békeharc zajlik, megint van békepapság, talán békekölcsön". "De nincs igazság nélkül béke, nincs szabadság nélkül béke", "ezért a legkevesebb, amit tehetünk", hogy "nem folytatunk kampányt" az élet-halál harcát vívó Ukrajna ellen.

A budai Várban a felsorakozott tüntetők egyike megkísérelt bejutni a Sándor-palotába, majd a Karmelita-kolostorba, de a felsorakozó rendőrök megakadályozták.

Az éjszaka folyamán Hadházy Ákos "köztéri fogadóórát" tart, majd a demonstrálók szerda délután a Várban újra találkoznak és az Erzsébet hídhoz vonulnak.

Forrás: MTI