Halálos fegyver: humorral a dezinformáció ellen
Létezik egy informális amerikai csoportosulás, az Észak Atlanti Fickók Szervezete (North Atlantic Fellas Organization, NAFO), amelyben az interneten fellépő kultúrharcosok, nemzetbiztonsági szakemberek, és egyszerű Twitter-felhasználók tömörülnek, hogy fegyverként használjanak mémeket, videókat és például kutyákról készült fotókat, hogy így lépjenek Moszkva online dezinformációja ellen.
A Politico amerikai portál Ivana Stradnert, egy konzervatív amerikai agytröszt tanácsadóját, az orosz propaganda szakértőjét, és egyben a NAFO tagját idézte, aki civil propagandistának tekinti magát. Elmondta: „eddig csak Oroszország volt kész piszkos játszmákra”.
A NAFO-ban vannak egyszerű talpasok, mint Stradner, de politikai nehézsúlyok is, mint például Adam Kinzinger amerikai képviselő, Toomas Handrik Ilves volt észt államfő, vagy Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter. Választott fegyverük a humor mellett a Shiba Inu, egy japán vadászkutyafaj, amelyet a világhálón „doge”-ként emlegetnek. A NAFO fickói szervezett támadásokban rárepülnek az orosz propagandára, és gúnyolódnak a Kremlen, így ásva alá az orosz vezetés online üzeneteit.
Ha egy NAFO-s fickó például meglát egy Kreml-barát bejegyzést a Twitteren, odaírja az #Article5 hashtaget, utalva a NATO-szerződés kölcsönös védelmi kötelezettségére vonatkozó részére, és Ukrajna támogatásával bombázza a bejegyzőt. Száguldó ütemben terjedő mémekben támadják Putyint, és kigúnyolják háborús erőfeszítéseit. Egy átlagos hétköznapon ma már mintegy 5000 NAFO-hoz köthető bejegyzés jelenik meg a Twitteren, míg ez a szám májusban még alig néhány volt – tudta meg a Politico az online aktivitást vizsgáló Stratégiai Párbeszéd Intézet (Institute for Strategic Dialogue) egyik elemzéséből. „A koordinált szarposztolás lényegében Kijev háborús erőfeszítéseit szolgálja” – szögezte le a portál.
A NAFO eredetileg az ukrajnai katonai egységek számára adományokat gyűjtő online csoportként alakult meg májusban. Bárki, aki a PayPal útján adakozik a szervezet által támogatottaknak kérhet egy doge-avatart. „Ilyet még nem láttunk. A szervezet egészen váratlanul nőtt ki az internet egy igen mély rétegéből, hogy hiányt pótoljon” – mondta Emma Salisbury, a Londoni Egyetem doktorandusza, aki a nyugati katonai taktikákat tanulmányozza.
Minden ilyen csoportosulásnak van saját kulturális ikonográfiája, amellyel bejegyzéseiket jelzik. A NAFO esetében ez a Shiba Inu avatar, egy bolondos kinézetű kutyafaj, amelyet főleg Elon Musk népszerűsít, aki egy kriptovalutát is elnevezett róla, a Dogecoint. Ahogyan a szervezet nőtt, a tagjai elkezdték egyenesen a Kreml online taktikáját utánozni, és jelentős súlyú internet-kultúrát és humort fektettek az orosz propaganda aláásásába. Munkájuk elismerésben is részesül: kedden Reznyikov miniszter küldte személyes üdvözletét minden NAFO-fickónak, és a profilképe helyére a kutyát tette ki: az állatka öltönyt és ukrán jelvényt visel, és egy lebombázott híd előtt áll. Az ukrán védelmi miniszter azt írta: nagy érték a támogatás, amelyet a szervezet az Ukrajnát védőknek nyújt, és a harc, amelyet a dezinformáció ellen folytat.
A portálnak küldött üzenetben öt különböző – neve mellőzését kérő – nyugati nemzetbiztonsági szakértő üdvözölte az Ukrajna-párti harcosok népszerűségének növekedését. Miközben a Kreml hazugságainak leleplezését célzó hivatalos fellépések általában színtelenek, a NAFO népszerű kulturális utalásokkal és nevetéssel belelépett a Moszkvával szembeni, széles körű düh kellős közepébe, és briliáns ötlet, hogy humorral lépnek fel a dezinformáció ellen – mondták a szakértők.
Már arra is volt példa, hogy egy orosz diplomata járatta le magát azzal, hogy csupán válaszolt egy doge-os avatar alatti bejegyzésre. Az illető Mihail Uljanov, a bécsi székhelyű nemzetközi szervezeteknél akkreditált orosz nagykövet, aki a Kreml propagandáját terjeszti a Twitteren mintegy 30 ezer követőjének. Uljanov február óta azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy Washington „igazság-minisztériumot hozott létre, amely a közösségi oldalak felhasználóit biztatja a hamis hírek (fake news) terjesztésére”. Uljanov azt is sokszor leírta, hogy Oroszország Ukrajna megtámadásával csupán Kijev agressziójára válaszolt. Egy NAFO-s azt jegyezte be, hogy Uljanov újra írja a történelmet.
Az orosz diplomata egyetlen mondattal válaszolt, amelyet alighanem azóta is sajnál: „Ezt az értelmetlenséget Ön írta le, nem én”. A NAFO-s fickók rászálltak, mémet csináltak belőle, és hamarosan kitették bögrékre és pólókra is. Uljanov azt írta, hogy a NAFO-sok „kellemetlen bögölyök”, aztán egy hétre eltűnt, amit később azzal indokolt, hogy szabadságra ment. Egy amerikai veterán azt mondta a portálnak: most, amikor a mostantól 2024-ig tartandó választások kapcsán nagy a félelem az orosz beavatkozástól, a NAFO talán azt is megmutatja, hogy Moszkva nem az a gyilkos dezinformációs erő, amelynek sokan gondolják. „Ha a Kreml nem képes arra, hogy kezeljen egy szervezetlen doge-sokaságot a közösségi oldalakon, akkor hogyan lehet komolyan venni a propaganda-gépezetét?” – tette fel a kérdést az illető.
A NAFO egyébként eddig 400 ezer dollárt gyűjtött az Ukrajna védelmében résztvevő különböző szervezetek és intézmények számára, és egyebek között arra, hogy amerikai emberek üzeneteit írják fel az ukrán tüzérségi lövedékekre.