Halálos fegyver: humorral a dezinformáció ellen

HírKlikk 2022. szeptember 5. 16:45 2022. szept. 5. 16:45

Létezik egy informális amerikai csoportosulás, az Észak Atlanti Fickók Szervezete (North Atlantic Fellas Organization, NAFO), amelyben az interneten fellépő kultúrharcosok, nemzetbiztonsági szakemberek, és egyszerű Twitter-felhasználók tömörülnek, hogy fegyverként használjanak mémeket, videókat és például kutyákról készült fotókat, hogy így lépjenek Moszkva online dezinformációja ellen.

A Politico amerikai portál Ivana Stradnert, egy konzervatív amerikai agytröszt tanácsadóját, az orosz propaganda szakértőjét, és egyben a NAFO tagját idézte, aki civil propagandistának tekinti magát. Elmondta: „eddig csak Oroszország volt kész piszkos játszmákra”.

A NAFO-ban vannak egyszerű talpasok, mint Stradner, de politikai nehézsúlyok is, mint például Adam Kinzinger amerikai képviselő, Toomas Handrik Ilves volt észt államfő, vagy Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter. Választott fegyverük a humor mellett a Shiba Inu, egy japán vadászkutyafaj, amelyet a világhálón „doge”-ként emlegetnek. A NAFO fickói szervezett támadásokban rárepülnek az orosz propagandára, és gúnyolódnak a Kremlen, így ásva alá az orosz vezetés online üzeneteit. 

Ha egy NAFO-s fickó például meglát egy Kreml-barát bejegyzést a Twitteren, odaírja az #Article5 hashtaget, utalva a NATO-szerződés kölcsönös védelmi kötelezettségére vonatkozó részére, és Ukrajna támogatásával bombázza a bejegyzőt. Száguldó ütemben terjedő mémekben támadják Putyint, és kigúnyolják háborús erőfeszítéseit. Egy átlagos hétköznapon ma már mintegy 5000 NAFO-hoz köthető bejegyzés jelenik meg a Twitteren, míg ez a szám májusban még alig néhány volt – tudta meg a Politico az online aktivitást vizsgáló Stratégiai Párbeszéd Intézet (Institute for Strategic Dialogue) egyik elemzéséből. „A koordinált szarposztolás lényegében Kijev háborús erőfeszítéseit szolgálja” – szögezte le a portál. 

A NAFO eredetileg az ukrajnai katonai egységek számára adományokat gyűjtő online csoportként alakult meg májusban. Bárki, aki a PayPal útján adakozik a szervezet által támogatottaknak kérhet egy doge-avatart. „Ilyet még nem láttunk. A szervezet egészen váratlanul nőtt ki az internet egy igen mély rétegéből, hogy hiányt pótoljon” – mondta Emma Salisbury, a Londoni Egyetem doktorandusza, aki a nyugati katonai taktikákat tanulmányozza. 

Minden ilyen csoportosulásnak van saját kulturális ikonográfiája, amellyel bejegyzéseiket jelzik. A NAFO esetében ez a Shiba Inu avatar, egy bolondos kinézetű kutyafaj, amelyet főleg Elon Musk népszerűsít, aki egy kriptovalutát is elnevezett róla, a Dogecoint. Ahogyan a szervezet nőtt, a tagjai elkezdték egyenesen a Kreml online taktikáját utánozni, és jelentős súlyú internet-kultúrát és humort fektettek az orosz propaganda aláásásába. Munkájuk elismerésben is részesül: kedden Reznyikov miniszter küldte személyes üdvözletét minden NAFO-fickónak, és a profilképe helyére a kutyát tette ki: az állatka öltönyt és ukrán jelvényt visel, és egy lebombázott híd előtt áll. Az ukrán védelmi miniszter azt írta: nagy érték a támogatás, amelyet a szervezet az Ukrajnát védőknek nyújt, és a harc, amelyet a dezinformáció ellen folytat. 

A portálnak küldött üzenetben öt különböző – neve mellőzését kérő – nyugati nemzetbiztonsági szakértő üdvözölte az Ukrajna-párti harcosok népszerűségének növekedését. Miközben a Kreml hazugságainak leleplezését célzó hivatalos fellépések általában színtelenek, a NAFO népszerű kulturális utalásokkal és nevetéssel belelépett a Moszkvával szembeni, széles körű düh kellős közepébe, és briliáns ötlet, hogy humorral lépnek fel a dezinformáció ellen – mondták a szakértők.

Már arra is volt példa, hogy egy orosz diplomata járatta le magát azzal, hogy csupán válaszolt egy doge-os avatar alatti bejegyzésre. Az illető Mihail Uljanov, a bécsi székhelyű nemzetközi szervezeteknél akkreditált orosz nagykövet, aki a Kreml propagandáját terjeszti a Twitteren mintegy 30 ezer követőjének. Uljanov február óta azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy Washington „igazság-minisztériumot hozott létre, amely a közösségi oldalak felhasználóit biztatja a hamis hírek (fake news) terjesztésére”. Uljanov azt is sokszor leírta, hogy Oroszország Ukrajna megtámadásával csupán Kijev agressziójára válaszolt. Egy NAFO-s azt jegyezte be, hogy Uljanov újra írja a történelmet.

Az orosz diplomata egyetlen mondattal válaszolt, amelyet alighanem azóta is sajnál: „Ezt az értelmetlenséget Ön írta le, nem én”. A NAFO-s fickók rászálltak, mémet csináltak belőle, és hamarosan kitették bögrékre és pólókra is. Uljanov azt írta, hogy a NAFO-sok „kellemetlen bögölyök”, aztán egy hétre eltűnt, amit később azzal indokolt, hogy szabadságra ment. Egy amerikai veterán azt mondta a portálnak: most, amikor a mostantól 2024-ig tartandó választások kapcsán nagy a félelem az orosz beavatkozástól, a NAFO talán azt is megmutatja, hogy Moszkva nem az a gyilkos dezinformációs erő, amelynek sokan gondolják. „Ha a Kreml nem képes arra, hogy kezeljen egy szervezetlen doge-sokaságot a közösségi oldalakon, akkor hogyan lehet komolyan venni a propaganda-gépezetét?” – tette fel a kérdést az illető.

A NAFO egyébként eddig 400 ezer dollárt gyűjtött az Ukrajna védelmében résztvevő különböző szervezetek és intézmények számára, és egyebek között arra, hogy amerikai emberek üzeneteit írják fel az ukrán tüzérségi lövedékekre. 

 

Forrás: Hírklikk