Orbán Viktor igazából kívülálló Európában
Orbán Viktor kilépése a Nemzetközi Büntető Bíróságból csak felerősíti azt, hogy igazából kívülálló Európában. Olyan szerepkör ez, amelyet főként belpolitikai megfontolásokból vállal, viszont elárulja, hogy szívesen összeáll Trumppal, aki szintén megveti a nagy nemzetközi szervezeteket.
Orbán már jó ideje örömét leli abban, hogy Magyarország a pusztító erő a földrészen. Elítélte az uniós országokat, mondván, hogy azok háborús uszítók, mivel segítik Ukrajnát. Közelebb araszolt Putyinhoz, akit pedig a nemzetközi közösség el akar szigetelni. A magyar szuverenitás elleni támadásként értékelte azt a brüsszeli követelést, hogy tegyen eleget a szabályoknak – írja a The New York Times.
Netanjahut a vádlottak padjára kívánja ültetni a Nemzetközi Büntető Bíróság, és fogadása újabb lehetőséget kínált Orbánnak, hogy reflektorfénybe kerüljön, és magára vonja Washington figyelmét. Az eltelt 15 évben illiberálissá változtatta az egykor eleven magyar demokráciát. Az átalakulást modellnek tekintik egyes amerikai konzervatívok.
Sok európai vezető viszont úgy ítéli meg, hogy a mind inkább tekintélyuralmi rezsim távolodik el az alapvető közös értékektől. Odahaza viszont egy sor probléma nyomja a vállát. Az új amerikai kormányzat a jelek szerint nem sok érdeklődést tanúsít Magyarország iránt. Orbán hívei hiába mondják, hogy vezérük azért nem volt ott Trump beiktatásán, mert oda nem hívtak meg külföldi vezetőket, mert ez nem felel meg a valóságnak, ott volt például Giorgia Meloni is.
Utóbbi azon van, hogy fontosabb legyen a Fehér Ház számára, mint magyar kollégája, aki ideológiailag közel áll a MAGA-mozgalomhoz, de közben szorosra fonja a szálakat Kínával.
(A The New York Times cikke csak előfizetőknek olvasható.)