Harangozó Tamás: nincs olyan, hogy a Fidesz nem szeretné, amit Orbán Viktor akar

HírKlikk 2023. április 23. 07:50 2023. ápr. 23. 07:50

Teoretikus a vita arról, hogy van-e értelme a magyar parlamentnek. Arra kell használni, amire lehet, de nem úgy kell tekinteni rá, mint a 2010 előtti országgyűlésre, ahol eldőltek dolgok, ahol érdemben előfordulhatott – bár kevésszer –, hogy más döntés született, mint amit a kormány akart – mondta a Klikk TV Mélyvíz című műsorában Harangozó Tamás, az MSZP országgyűlési képviselője. Megszakítás nélkül, két éve élünk rendeleti kormányzásban, volt egy néhány hónapos időszak, amikor megszűnt, de aztán létrehozták a háború miatti veszélyhelyzetet és ki is hirdették – emlékeztetett. 

A parlament minden hatalom letéteményese, népképviseleti szerv, ezt szavazták meg az emberek, és ez választja meg a kormányt is – mondta Harangozó Tamás. „Normál esetben a parlament ellenőrzi, és adott esetben befolyásolja a kormányt, most pedig ismét azt látjuk, hogy úgy mond le az országgyűlés a legfontosabb hatáskörről, a kizárólagosságról, hogy behoznak egy törvényjavaslatot, ott ül egy maréknyi fideszes, egy darab államtitkár, de a miniszterelnök vagy egy miniszter sincs ott.”

A szocialista politikus szerint a megváltozott médiaviszonyok tehetnek arról, hogy sok információ, vélemény nem jut el az emberekhez. „Az első és ilyen szempontból a legfontosabb döntése volt az Orbán-kormánynak, illetve Kövér László házelnöknek 2010 után, hogy megszüntette a magyar parlamenti élő közvetítést. „Óriási kérdés, hogy az emberek hozzájutnak-e a teljes, vágatlan anyaghoz, hogy eldönthessék, ki a szimpatikusabb, aki megkérdezi, hogy mi van az emberek bérével, fizetésével, a tanárok kirúgásával, vagy az, aki személyeskedve alázza meg, döngöli földbe a vitapartnerét. Most ezeket csak az interneten, online lehet nézni, ami erőteljesen beszűkíti a teret.”

Hatásvadász elemek vannak a megjelenő tudósítások többségében, vagy az, hogy valamelyik ellenzéki nagyon durvát mond, vagy az, hogy Orbán lealázta a képviselőt és ez legalább akkora baj, minthogy az ellenzék talál-e fogást a miniszterelnökön, de így sosem fognak találni, mert nem jut el az emberekhez – fogalmazott a képviselő. „Nem csak a média változott meg, hanem a stílus is, főleg 2014 óta. 2010 és 2014 között voltak még olyan viták – például Navracsics Tiborral vagy Lázár Jánossal –, amelyekre fel kellett készülni és kihívást jelentett egy törvényvita. Ez elmúlt, itt most a csere cserepadja ül velünk szemben és mondják, bégetik azt, ami le van írva.”

Harangozó Tamás hozzátette, a szabad média kisebb része sem töri össze magát, hiszen négyhetente egyszer, amikor a miniszterelnököt kérdezik, nem tesz oda teljes terjedelmében az olvasói vagy a nézői elé minden egyes azonnali kérdést, amiből öt van, hogy ők döntsék el, ebben a vitában ki győzött. „Orbán inkább kitér a válaszadás elől, például, amikor a paksi áram áráról kérdeztem, hogy a 12 forintos áramot, miért adják 70 forintért vagy a Mátrai Erőműben megtermelik dupla annyiért, 24 forintért, és a kettő együtt a teljes éves lakosságnak megfelelő elektromos áramot előállítja Magyarországon. Miért mondja, hogy ez bizonyos fogyasztásig 36 forintért adja, afölött pedig szintén kedvezményesen megemelt tarifáért?”

A szocialista politikus felidézte, erre nem tudott Orbán Viktor válaszolni, mert nem is lehetett, mit mondani, „ezért kijelentette, hogy a zöld energiánál drágább nincs. Pedig nem volt ilyen kérdés. Elkezdte elterelni a témáról a szót, olyasmire, amiben úgy gondolta, neki van igaza. A felszólalásban nem személyeskedtem, nem oktattam ki senkit, arra vártam, hogy észérvet kaphatnak az emberek, ha nem, akkor pedig vallja be a miniszterelnök, hogy rezsicsökkentés címén húzzák le a magyar embereket.”

Harangozó Tamás nem akart folyosói pletykákat idézni a svéd NATO-csatlakozásról, de úgy gondolja, semmi sem múlik a Fidesz frakción, szerinte a helyzet rettenetesen kellemetlen mindenkinek és érthetetlen is. „Eleve vicces, hogy Orbán Viktor szeretné, ha a Fidesz megszavazna valamit, de Fidesz nem szeretné, amit Orbán Viktor akar. Tavaly október óta, minden egyes héten kérjük a plenáris ülésen, hogy vegyék napirendre a svéd-finn NATO-csatlakozást – most már csak a svédet –, és minden egyes héten a Fidesz ezt leszavazza.”

A szocialista politikus beszélt arról is, hogy törvényjavaslatot nyújtottak be a parlamentnek – miután kiderült, hogy a minisztériumi dolgozóknak akár 60 százalékos, kétmillióra emelt fizetésük lehet főosztályvezetői szinten –, hogy a pedagógusok bérét kössék a minisztériumi dolgozók fizetéséhez. „Egészen elképesztő, hogy a kormány szerint a pedagógusok bérrendezésére nincs Magyarországon keret, ezért csak az uniótól megkapott pénzből lehet megcsinálni, amit ugyan nem kapunk meg, mert a magyar kormány nem teljesíti az unió elvárásait, miközben Orbán Viktor és a kormány fizetését nagyon szépen meg tudták emelni tavaly nyáron és most az őket kiszolgáló minisztériumi apparátus következik.”

A Klikk TV műsorát itt tekinthetik meg.

Forrás: Hírklikk