Hiába élnek jól az Ausztriába költözött magyarok, nem annyira elégedettek, mint maguk az osztrákok
Sokat javult az élettel való elégedettsége annak, aki Magyarországról Ausztriába költözött, ám továbbra sem éri el az osztrákok elégedettségi szintjét – derül ki egy kutatásból. Kiköltözésük előtt 5,9-6 körüli volt ez a szint, kkiöltözésük után, a felmérés idejére 7,4-es lett az átlag, azonban ez még mindig elmarad osztrák 7,9-es átlagtól.
A G7 gazdasági portál ismerteti a MIGWELL kutatás alapján lefolytatott, Németh Ádámmal, az Osztrák Tudományos Akadémia Urbanisztikai- és Regionális Kutatások Intézetének kutatójával folytatott podcast beszélgetésben elhangzottak legfontosabb megállapításait. Mint a fenti adatok kapcsán hangsúlyozta: a jóllét mérése és az eredmények értelmezése nem egyszerű, már csak azért sem, mert a szubjektív jólét mérésének három pillére van.
-
Kognitív dimenzió: ez az általános, illetve az életkörülmények bizonyos aspektusaival kapcsolatos elégedettségre vonatkozik. Mérik többek között a jövedelemmel, lakhatással, egészséggel és szociális kapcsolatokkal való elégedettséget is. Erre jellemzően egy 0 és 10 közötti értéket kell adni.
-
Affektív dimenzió: ez az érzelmi, hangulati állapotot térképezi fel. Megkérdezik az embereket, hogy az elmúlt négy hetükre gondolva, milyen gyakran éreztek például boldogságot, levertséget, magányt, vagy stresszt. A válaszok a „mindig” és „soha” közötti skálán szóródnak.
-
Eudaimonikus dimenzió: azok a tevékenységek, amelyeket az emberek önmagukért választanak valamilyen belső motiváció miatt, és közben úgy érzik, kiteljesednek, szintén növelik a jólétet. Kulcsfogalmak: a tartalmasnak, hasznosnak tartott élet, önbecsülés, önazonosság és önmegvalósítás.
Ezen túl, az ausztriai magyarok esetében a jóllétükre a transznacionális életformájuk is hatással lehet. Ez egy viszonylag új fogalom a migráció kutatásában, és azokra vonatkozik, akik két vagy több országban egyszerre vannak otthon, és emiatt bizonyos mértékig több helyhez is kötődnek. Ez pedig az Ausztriában élő magyaroknak körülbelül a kétharmadára igaz. Az ausztriai magyarok 47 százaléka utal haza pénzt, illetve támogat egy Magyarországon élő családtagot.